Sezon na botwinkę

Botwinka – młode liście i korzenie buraka ćwikłowego. Jest  źródłem antyoksydantów i składników odżywczych (zwłaszcza kwasu foliowego, manganu, potasu i żelaza).  Botwinka zawiera w większą ilości witamin A i C, żelaza niż burak korzeniowy.
Botwinka pobudza apetyt. Jest łatwostrawna i odświeżająca, dlatego warto ją jeść podczas infekcji, przeziębień, podwyższonej temperatury oraz w gorące dni.
W kuchni botwinkę stosujemy przede wszystkim do zup, chłodników. Młode liście można jeść na surowo w sałatkach jarzynowych. Można je także blanszować lub przygotować jak szpinak.

Zupa z botwinki
Składniki:

• pęczek botwiny
  • włoszczyzna (marchewka, pietruszka, kawałek selera)
  • cebula, czosnek 2 ząbki
  • oliwa z oliwek lub masło
  • 4 ziemniaki
  • łyżka soku z cytryny
  • sól morska, tymianek, oregano, pieprz
  • posiekany koperek
  • łyżka jogurtu naturalnego lub trochę mleka zbożowego

Oczyszczamy warzywa i  cebulę, czosnek kroimy w kostkę, wraz z buraczkami,  wrzucamy wszystkie składniki warzywne do garnka z wrzącą wodą. Po 5-10 minutach gotowania dodajemy obrane i pokrojone w kostkę ziemniaki. Dodajemy oliwkę, przyprawy.  Gotujemy aż warzywa będą prawie miękkie. Pod koniec wrzucamy posiekane liście botwiny. Doprawiamy solą, sokiem z cytryny oraz pieprzem. Podajemy zupę zabieloną jogurtem lub mlekiem zbożowym (nada słodkości ) i  koperkiem.