Legionowo

Relacja z warsztatów w Przedszkolu nr. 240 w Warszawie

W styczniu 2014 grono placówek, które przystąpiły do programu Zdrowy Przedszkolak.org powiększyło się o Przedszkole Nr 240 im. Polskich Olimpijczyków w Warszawie.

Po weryfikacji jadłospisów i dzięki otwartości zarówno pani dyrektor, pracowników placówki jak również rodziców dzieci, zdecydowaliśmy się na wprowadzenie następujących zamian:

1. wprowadzenie ciepłych śniadań na bazie naturalnych płatków i kasz oraz mleka pasteryzowanego co wiąże się z rezygnacją z gotowych płatków śniadaniowych,

2. ograniczenie ilości wysokowydajnych wędlin na rzecz mięs pieczonych oraz past z nasion strączkowych oraz warzyw,

3. wyeliminowanie warzyw mrożonych na rzecz świeżych,

4. ograniczenie spożycia cukru przez dzieci. W razie konieczności zastąpienie białego cukru brązowym,

5. wprowadzenie pieczywa razowego na zakwasie,

6. zwiększenie ilości kasz w posiłkach.

Zmiany te rozpoczęliśmy od szkolenia personelu kuchennego z przyrządzania past z nasion strączkowych oraz warzyw.

W trakcie spotkania wraz z paniami kucharkami przygotowano 7 past do chleba, które następnie zostały ocenione przez przedszkolaków.

W trakcie wspólnego gotowania poruszyliśmy temat właściwego przygotowywania warzyw i roślin strączkowych. Panie kucharki otrzymały również skrypt z innymi przepisami.

Zapraszamy do relacji z warsztatów prowadzonych przez modeartorkę Katarzynę Tyczyńską

1

4

5

Kolejnym etapem było zorganizowanie spotkania z rodzicami, na którym przekazane zostały zasady oraz przyczyny wprowadzania zmian w menu przedszkolnym.

Relacja z konferencji w Legionowie

Szanowni Państwo,

Serdecznie dziękujemy za udział I konferencji programu Zdrowy Przedszkolak.org Jak odżywiać dziecko?, która odbyła się 19 listopada 2013 roku, w Sali Widowiskowej Ratusza miejskiego w Legionowie.

W wydarzeniu tym uczestniczyło prawie 170 osób m.in. dyrektorzy przedszkoli, osoby odpowiedzialne na żywienie dzieci, nauczyciele oraz rodzice dzieci przedszkolnych.

Mamy nadzieję, że nasze spotkanie było dla Państwa źródłem inspiracji do zapoczątkowania zmian odżywiania dzieci w placówkach przedszkolnych i że dodaliśmy Państwu odwagi do zrobienia pierwszego kroku ku zdrowszej przyszłości maluchów.

Dziękujemy serdecznie:

Panu Prezydentowi Legionowa – Romanowi Smogorzewskiemu oraz Staroście Legionowskiemu – Panu Janowi Grabcowi za poparcie naszej akcji oraz pomoc w organizacji konferencji.

Panu Wiceprezydentowi Pawłowi Zadrożnemu, który swoim przemówieniem rozpoczął konferencję.

Miejskiemu Ośrodkowi Kultury za udostępnienie sali, w której mogliśmy zebrać się tak licznym gronie oraz  Powiatowej Stacji Sanitarno Epidemiologicznej w Legionowie i legionowskiemu oddziałowi Polskiego Czerwonego Krzyża za poparcie akcji.

Dziękujemy również naszym partnerom medialnym:

Radiu Hobby

Miesięcznikowi Kurier. Informator Powiatu Legionowskiego

oraz sponsorom:

firmie Sante za przygotowanie nagród, które zostały rozlosowane wśród uczestników

konferencji,

– firmie kateringowej – EduChef za przygotowanie smacznego poczęstunku będącego przykładem zdrowo przyrządzanych posiłków dla dzieci

– oraz drukarni Torro, która wydrukowała materiały konferencyjne.

Nasze podziękowania kierujemy również wszystkim współ prelegentom za zaangażowanie i pasję w przekazywaniu idei kampanii Zdrowy Przedszolak.org:

– Pani Psycholog Dominice Oliwa,

– Pani Doktor Justynie Okupnik,

– Panu Marcinowi Ziółkowskiemu – Szefowi Kuchni firmy kateringowej EduChef

Współorganizatorkami konferencji były:

Katarzyna Tyczyńska – Bio Diet Care – Poradnia Dietetyczna (moderator projektu)

Monika Stasiuk – Przedszkole PRZY LESIE w Legionowie (przedszkole będące w projekcie)

Dorota Łapa – Orkiszowe Pola – Centrum Naturalnego Odżywiania w Poznaniu (moderator projektu)

Podziękowania kierujemy również wszystkim wolontariuszom, który zechcieli wesprzeć organizację naszej konferencji.

1

Moderatorki Projektu – Katarzyna Tyczyńska, Dorota Łapa , Anna Żywica