Naturalne śniadania dla dzieci

opublikowane przez: dzieci są ważne
trener, doradca żywieniowy, propagator zdrowego odżywiania

Śniadanie to baza i energetyczna podstawa na cały dzień. Część dzieci je śniadanie w domu, część swój pierwszy posiłek zjada w przedszkolu. Pisaliśmy już, co dzieci powinny jeść w swoich przedszkolach, tym razem skupimy się na podaniu konkretnych przykładów naturalnych i wzmacniających śniadań.

Śniadania gotowane – zalecane przynajmniej 2-3 razy w tygodniu

• zupa zbożowa z płatków naturalnych (owies, orkisz, żyto, pszenica)
  • kasza jaglana
  • kasza orkiszowa
  • kasza kukurydziana.

Zupy zbożowe przygotowujemy na mleku lub wodzie. Można też dodać do nich dodać jogurtu naturalnego.

Do dań podstawowych możemy dodać różne dodatki, w zależności od pory roku: suszone lub świeże sezonowe owoce, bakalie, orzechy, przyprawy.

Owsianka – przepis podstawowy

• 1 część płatków na 2 części wody
  • 1 szklanka suchych płatków to 4 porcje dziecięce
  • płatki zalewamy wrzątkiem i gotujemy na małym ogniu
  • gdy na dworze jest zimno, dodajemy cynamon, anyż, odrobinę imbiru
  • gdy na dworze jest ciepło, dodajemy goździki, anyż, kardamon
  • płatków nie mieszamy.

Proporcje dla 10 dzieci:
2,5 szklanki płatków owsianych zwykłych zalewamy 5 szklankami wrzątku, gotujemy na małym ogniu do miękkości (ok. 20 minut). Tak samo gotuje się płatki z innych zbóż.

Kasza jaglana – przepis podstawowy

• na 1 część kaszy 3 części wody
  • 1 szklanka suchej kaszy to 6 porcji dziecięcych
  • kaszę zalewamy wrzątkiem i gotujemy na małym ogniu
  • gdy na dworze jest ciepło, dodajemy goździki, anyż, kardamon, kurkumę
  • kaszy nie mieszamy.

Proporcje dla 10 dzieci:
2 szklanki kaszy zalewamy 6 szklankami wrzątku, gotujemy na małym ogniu do miękkości (ok. 20 minut).

Kasza orkiszowa – przepis podstawowy

• na 1 część kaszy 3 części wody
  • 1 szklanka suchej kaszy to 6 porcji dziecięcych
  • kaszę zalewamy wrzątkiem i gotujemy na małym ogniu
  • gdy na dworze jest ciepło, dodajemy goździki, anyż, kardamon, kurkumę
  • kaszy nie mieszamy.

Kasza kukurydziana – przepis podstawowy

• na 1 część kaszy 2 części wody
  • 1 szklanka suchej kaszy to 5 porcji dziecięcych
  • kaszę rozprowadzamy w części wody (zimnej) i wlewamy do wrzątku
  • gotujemy na małym ogniu, mieszając
  • gdy na dworze jest zimno, dodajemy cynamon, anyż, odrobinę imbiru lub gałki muszkatałowej
  • gdy na dworze jest ciepło, dodajemy goździki, anyż, kardamon lub kurkumę.

Proporcje dla 10 dzieci:
2 szklanki kaszy zalewamy 4 szklankami wrzątku, gotujemy na małym ogniu do miękkości (ok. 20 minut).

Do gotowanych zbóż (z przepisów podstawowych) na stole stawiamy (w małych miseczkach) do wyboru dzieci:

• masło, miód, niskosłodzoną marmoladę porzeczkowa, powidła śliwkowe
  • masło, prażone wiórki kokosowe, prażone płatki migdałowe, prażony sezam
  • masło, miód, rodzynki, pokrojone jabłka, pokrojone gruszki (gdy na dworze jest zimno, rodzynki i owoce powinny być gotowane z kaszą lub płatkami)
  • odcedzone owoce z ugotowanego kompotu: suszone morele, śliwki, rodzynki, daktyle, figi, jabłka, gruszki; czysty kompot podany do picia
  • rozdrobnione orzechy włoskie, laskowe, nerkowca.
  • jogurt naturalny

Dzięki dodatkom postawionym na stole dzieci mogą same komponować posiłek. Jest to również alternatywa dla tych dzieci, które mają alergię na określony składnik (np. orzechy włoskie). Każdego dnia mogą pojawiać się inne zestawy, dzięki czemu posiłki będą urozmaicone, a dzieci będą miały okazję spróbować smaku pojedynczych składników i sprawdzać, które im smakują.

Pieczywo i pasty do pieczywa

Dzieci powinny jeść również dobrej jakości pieczywo, najlepiej chleb razowy, chleb razowy z ziarenkami, bułki pełnoziarniste. Pytanie – z czym? Z masłem, to na pewno. Obok tradycyjnych kanapek z serem, wędliną, co możemy podać? Świetnie sprawdzają się różnorakie pasty. Oprócz znanych wszystkim past z ryby wędzonej, jajek czy twarogu, istnieje wiele past zbożowo-warzywnych, które stanowią doskonałe urozmaicenie dziecięcego jadłospisu. To również alternatywa dla dzieci wegetariańkich. Pasty są zdrowe i tanie!

Pomarańczowa pasta z kaszy jaglanej i marchwi (przepis na 10 porcji)
Szklankę ugotowanej kaszy jaglanej (najlepiej ciepłej, ale niekoniecznie) zmiksować ze szklanką ugotowanej marchwi, dodać szczyptę kardamonu, soli i parę kropli cytryny. Jeśli jest zbyt gęsta, dodać odrobinę wrzątku. Pasta obniża chęć na słodycze.

Zielona pasta brokułowa (przepis na 10 porcji)
Ugotować 1 mały brokuł, odcedzić. Na suchej patelni uprażyć 2 łyżki wiórków kokosowych, ostudzić. Zmiksować brokuł z wiórkami, doprawić sokiem z cytryny, pieprzem i solą; można dolać oliwy lub oleju lnianego. Pasta jest świetnym źródłem wapnia.

Dziecięcy humus – pasta z cieciorki (przepis na 10 porcji)
Szklankę cieciorki namoczyć na noc w 2 szklankach wody, ugotować ją do miękkości. Na suchej patelni uprażyć pół szklanki sezamu (aż zacznie pachnieć), ostudzić. Zmiksować ugotowaną cieciorkę, sezam, dwie łyżki masła, pół szklanki wrzątku. Dodać sól i pieprz ziołowy do smaku. Pasta jest doskonałym źródłem magnezu, fosforu i żelaza.
Można użyć gotowej cieciorki ze słoika. Może być też wersja z natką pietruszki lub koperkiem – pasta będzie miała zielony kolor.

Do wyrobu past możemy użyć wszelkich ugotowanych warzyw (brokuł, brukselka, marchewka, fasola jaś, cieciorka itd.), przyprawionych pieprzem, solą, sokiem z cytryny. Możemy stosować je pojedynczo lub z dodatkiem ugotowanych zbóż (kasza jaglana, kasza orkiszowa), z prażonym sezamem, siemieniem lnianym, słonecznikiem czy też z zielonymi częściami roślin (koperek, natka pietruszki, szczypiorek).

Pobierz publikację w pliku PDF

Zdrowy Przedszkolak. Naturalne śniadania dla dzieci
(kliknij prawym przyciskiem na link i wybierz zapisz link/odnośnik jako…)