Przyjęcie dla przedszkolaka

• 150 g mąki pełnoziarnistej
  • Szczypta imbiru i soli
  • Domowa konfitura morelowa

Masło utrzeć z miodem, dodać imbir i sól, mąkę migdałową. Powoli dodawać mąkę pełną. Wyrobić ciasto i przełożyć na stolnicę. Uformować wałek i podzielić go na równe części ok. 2 cm. Z każdej części ulepić kuleczkę i zrobić w niej spore zagłębienie, które wypełniamy konfiturą. Piec w temp. 170 st ok. 30 min.

• 1 szklanka mąki orkiszowej
  • 1 szklanka mąki kukurydzianej
  • 3 łyżki płatków owsianych
  • 12 dag masła
  • 4 łyżki miodu
  • 20 dag sezamu
  • Szczypta soli, zimna woda

Na stolnicy wymieszać obie mąki, miękkie masło,  płatki, sezam i miód. Wlać tyle wody, aby uzyskać dosyć gęstą konzystęcję, nie wyrabiać! Włożyć ciasto do lodówki na ok. 1-1,5 godziny. Po tym czasie wyjąc z lodówki, ugnieść i podzielić ciasto na pół. Z każdej połowy ulepić kule, którą następnie lekko spłaszczyć. Poprzecinać po przekątnych na kilka równych trójkątów. Piec ok. 20 min w 180 st. Po wyjęciu z piekarnika zanurzać ciastka (częściowo lub całe) w polewie czekoladowej ( u mnie karob, miód i masło).

Chałwa z marchewki

• 6-7 marchewek
  • 4 łyżki miodu
  • 2 szklanki mleka (owsiane, ryżowe)
  • 2 łyżki rodzynek
  • 4 łyżki posiekanych orzechów i migdałów
  • 4 łyżki pasty sezamowej (tahiny)
  • Szczypta kardamonu i soli

Marchew zetrzeć na najdrobniejszych oczkach, przełożyć do garnka i zalać mlekiem. Dodać miód. Gotować, aż cały płyn wyparuje. Na patelni rozgrzać odrobinę oleju sezamowego ( z tahiny) i wyłożyć marchewkę, dodać kardamon, sól, rodzynki, migdały i orzechy i dusić, aż masa stanie się sucha. Na koniec dodać pastę sezamową, wymieszać.

Krążki daktylowo-orzechowe

• 10 dag masła
  • 50 dag suszonych daktyli
  • 20 dag orzechów nerkowca
  • 10 dag migdałów bez skórki
  • Szczypta kardamonu, gałki i cynamonu

Masło rozpuścić w garnku i dodać pokrojone daktyle. Dusić parę minut, a następnie dodać przyprawy, migdały i orzechy. Masę przełożyć  na papier do pieczenia i uformować wałek o średnicy 4cm. Włożyć do lodówki na kilka godzin. Po wyjęciu pociąć na krążki o śr. 1cm

Słodka pasta adzuki

• 300g fasoli adzuki
  • 200g cukry brązowego

Pasta ze słodkiej adzuki to nieodzowny składnik kuchni japońskiej. Stosowana jest najczęściej do deserów, lodów, muffinek, jako nadzienie do ciastek, naleśników.
Przygotowanie:
Namoczoną wcześniej fasolkę gotujemy do miękkości. Po ugotowaniu należy ja przecedzić. Włożyc ponownie do garnka, dolać odrobinę wody i wsypać cukier. Gotować, rozdrabniać i rozgniatać, aż powstanie zwarta masa. Masą smarować naleśniki.

Ciasto figowo-marchewkowe

• 350g marchewki
  • 250 g suszonych fig
  • 2-3 jajka
  • 100g masła
  • 250g maki pełnoziarnistej
  • ½ łyżeczki proszku do pieczenia
  • Po ½ łyżeczki imbiru, cynamonu, kardamonu

Marchewkę obieramy i ścieramy na drobnej tarce. Figi siekamy i zalewamy gorącą wodą. Nastepnie odcedzamy i miksujemy. Jaja ubijamy, dodajemy masło, przyprawy. Powoli dosypujemy mąkę z proszkiem. Na koniec dodajemy marchewkę i figi i wszytsko mieszamy. Przekładamy do niewielkiej brytfanny wysypanej otrebami i pieczemy ok. 60 min w temp 180 stopni.

Batoniki amarantusowe

• 100g sezamu nieoczyszczonego
  • 200g poppingu z amarantusa
  • 1/3 szklanki nasion słonecznika
  • Ok. 4 łyżek słodu lub miodu

Sezam i słonecznik prażymy na patelni, dodajemy amarantu. Do rozgrzanego słodu (miodu) wrzucamy wymieszane składniki. Masę wykładamy na papier do pieczenia i wałkujemy na grubość ok.1cm. Gdy zastygnie pociąć na podłużne batoniki.

Indyjskie laddu

Składniki :

• 350 g masła
  • 400g mąki z ciecierzycy
  • 2 łyzki orzechów nerkowca
  • 2 łyżki wiórków kokosowych
  • 2 łyżki rodzynek
  • 250g cukru pudru brązowego
  • Po ½ łyżeczki kardamonu, cynamonu i anyżku

Rozpuścić w garnku masło, dodać mąkę i prażyć, aż zacznie wydzielać orzechowy zapach. Dodać wiórki, orzechy, rodzynki i przyprawy i smażyć jeszcze 2 min. Następnie zdjąć z ognia i dodać cukier, dokładnie wymieszać i formować kuleczki lub przełożyć na tacę, rozsmarować równo i pokroić na małe kawałki.