Kampania na rzecz naturalnej diety w przedszkolu
  

Przyjęcie dla przedszkolaka

Autor: Marta Kierzkowska-Grzybek


Ciasteczka maślane z morelowym nadzieniem

Składniki:

 • 100g masła
 • 250 g miodu
 • 50g maki migdałowej
 • 150 g mąki pełnoziarnistej
 • Szczypta imbiru i soli
 • Domowa konfitura morelowa

Masło utrzeć z miodem, dodać imbir i sól, mąkę migdałową. Powoli dodawać mąkę pełną. Wyrobić ciasto i przełożyć na stolnicę. Uformować wałek i podzielić go na równe części ok. 2 cm. Z każdej części ulepić kuleczkę i zrobić w niej spore zagłębienie, które wypełniamy konfiturą. Piec w temp. 170 st ok. 30 min.

 

Ciasteczka sezamowe  

Składniki:

 • 1 szklanka mąki orkiszowej
 • 1 szklanka mąki kukurydzianej
 • 3 łyżki płatków owsianych
 • 12 dag masła
 • 4 łyżki miodu
 • 20 dag sezamu
 • Szczypta soli, zimna woda

Na stolnicy wymieszać obie mąki, miękkie masło,  płatki, sezam i miód. Wlać tyle wody, aby uzyskać dosyć gęstą konzystęcję, nie wyrabiać! Włożyć ciasto do lodówki na ok. 1-1,5 godziny. Po tym czasie wyjąc z lodówki, ugnieść i podzielić ciasto na pół. Z każdej połowy ulepić kule, którą następnie lekko spłaszczyć. Poprzecinać po przekątnych na kilka równych trójkątów. Piec ok. 20 min w 180 st. Po wyjęciu z piekarnika zanurzać ciastka (częściowo lub całe) w polewie czekoladowej ( u mnie karob, miód i masło).

 

Chałwa z marchewki

Składniki:

 • 6-7 marchewek
 • 4 łyżki miodu
 • 2 szklanki mleka (owsiane, ryżowe)
 • 2 łyżki rodzynek
 • 4 łyżki posiekanych orzechów i migdałów
 • 4 łyżki pasty sezamowej (tahiny)
 • Szczypta kardamonu i soli

Marchew zetrzeć na najdrobniejszych oczkach, przełożyć do garnka i zalać mlekiem. Dodać miód. Gotować, aż cały płyn wyparuje. Na patelni rozgrzać odrobinę oleju sezamowego ( z tahiny) i wyłożyć marchewkę, dodać kardamon, sól, rodzynki, migdały i orzechy i dusić, aż masa stanie się sucha. Na koniec dodać pastę sezamową, wymieszać.

 

Krążki daktylowo-orzechowe

Składniki:

 • 10 dag masła
 • 50 dag suszonych daktyli
 • 20 dag orzechów nerkowca
 • 10 dag migdałów bez skórki
 • Szczypta kardamonu, gałki i cynamonu

Masło rozpuścić w garnku i dodać pokrojone daktyle. Dusić parę minut, a następnie dodać przyprawy, migdały i orzechy. Masę przełożyć  na papier do pieczenia i uformować wałek o średnicy 4cm. Włożyć do lodówki na kilka godzin. Po wyjęciu pociąć na krążki o śr. 1cm

 

Słodka pasta adzuki

Składniki:

 • 300g fasoli adzuki
 • 200g cukry brązowego

Pasta ze słodkiej adzuki to nieodzowny składnik kuchni japońskiej. Stosowana jest najczęściej do deserów, lodów, muffinek, jako nadzienie do ciastek, naleśników.
Przygotowanie:
Namoczoną wcześniej fasolkę gotujemy do miękkości. Po ugotowaniu należy ja przecedzić. Włożyc ponownie do garnka, dolać odrobinę wody i wsypać cukier. Gotować, rozdrabniać i rozgniatać, aż powstanie zwarta masa. Masą smarować naleśniki.

 

 

 

Ciasto figowo-marchewkowe

Składniki:

 • 350g marchewki
 • 250 g suszonych fig
 • 2-3 jajka
 • 100g masła
 • 250g maki pełnoziarnistej
 • ½ łyżeczki proszku do pieczenia
 • Po ½ łyżeczki imbiru, cynamonu, kardamonu

Marchewkę obieramy i ścieramy na drobnej tarce. Figi siekamy i zalewamy gorącą wodą. Nastepnie odcedzamy i miksujemy. Jaja ubijamy, dodajemy masło, przyprawy. Powoli dosypujemy mąkę z proszkiem. Na koniec dodajemy marchewkę i figi i wszytsko mieszamy. Przekładamy do niewielkiej brytfanny wysypanej otrebami i pieczemy ok. 60 min w temp 180 stopni.

 

 

Batoniki amarantusowe

Składniki:

 • 100g sezamu nieoczyszczonego
 • 200g poppingu z amarantusa
 • 1/3 szklanki nasion słonecznika
 • Ok. 4 łyżek słodu lub miodu

Sezam i słonecznik prażymy na patelni, dodajemy amarantu. Do rozgrzanego słodu (miodu) wrzucamy wymieszane składniki. Masę wykładamy na papier do pieczenia i wałkujemy na grubość ok.1cm. Gdy zastygnie pociąć na podłużne batoniki.

 

 

 

Indyjskie laddu

Składniki :

 • 350 g masła
 • 400g mąki z ciecierzycy
 • 2 łyzki orzechów nerkowca
 • 2 łyżki wiórków kokosowych
 • 2 łyżki rodzynek
 • 250g cukru pudru brązowego
 • Po ½ łyżeczki kardamonu, cynamonu i anyżku

Rozpuścić w garnku masło, dodać mąkę i prażyć, aż zacznie wydzielać orzechowy zapach. Dodać wiórki, orzechy, rodzynki i przyprawy i smażyć jeszcze 2 min. Następnie zdjąć z ognia i dodać cukier, dokładnie wymieszać i formować kuleczki lub przełożyć na tacę, rozsmarować równo i pokroić na małe kawałki.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Organizator Kampanii

Fundacja „Instytut Medycyny Integracyjnej”

Organizatorem Kampanii na rzecz naturalnej diety w przedszkolu „Zdrowy Przedszkolak” jest Fundacja „Instytut Medycyny Integracyjnej”.

Małe Ogródki
Książka kucharska dla przedszkola-ków w pliku PDF.

Małe ogródki - książka kucharska dla przedszkolaków
Wykonanie i hosting