Kampania na rzecz naturalnej diety w przedszkolu
  

Alergia

Autor: Anna Grzechowiak

Alergia jest to nadmierna reakcja organizmu na bodźce zewnętrzne i wewnętrzne. Nie jest istotne, czy mamy alergię wziewną , czy pokarmową, ponieważ najczęstszą jej przyczyną są błędy dietetyczne. Powodem alergii są pyłki, promienie słoneczne i produkty zawierające alergeny,ale przede wszystkim pożywienie o nieodpowiedniej naturze, produkty wysokoprzetworzone. Wszelkie objawy alergii, czyli kaszel, katar, swędzenie oczu, wysypka świadczą o osłabieniu organizmu. Leki przeciwalergiczne usuwają jedynie objawy alergii, a nie jej przyczyny. Bez usunięcia przyczyn choroba będzie postępować i jako dalszy jej etap mogą pojawić się inne dolegliwości, jak m.in.  astma. Silny organizm jest zawsze odporny na skażone i zanieczyszczony środowisko. Słaby, źle odżywiony wysyła sygnały chorobowe, czyli objawy alergiczne wskazujące na zakłócenie równowagi organizmu.

alergia

Najczęściej uczulają: krowie mleko, jaja kurze, mięso, zboża, ziarno soi, niektóre warzywa i owoce. Z początku ważna jest eliminacja produktów alergizujących . Po pewnym czasie, gdy układ pokarmowy się wzmocni, można próbować wprowadzać do diety te naturalne produkty, które wcześniej powodowały alergię obesrwując reakcję organizmu. Istotny jest zakaz spożywania produktów sztucznych, wysokoprzetworzonych rzekomo wzmacniających i odżywczych, które tylko pogłębiają chorobę. Zalicza się tu wszelkie reklamowane mleczne produkty, soki owocowe, cytrusy, wędliny czy chemicznie spreparowane witaminy, które są praktycznie nieprzyswajalne, a obciążające organizm.

Aby pozbyć się alergii należy odrzucić mit o „zdrowym odżywianiu.” Dziecko i dorosły musi odżywiać się tym, co zapewni równowagę całemu organizmowi. Są to dania naturalnie słodkie i gotowane, tzn. gotowane zboża, z naciskiem na kaszę jaglaną,  jarskie zupy warzywne, warzywa pieczone oraz duszone, np. marchew, buraki, por, koper włoski, dynia, zielona fasolka, kapusta, cebula. Jako źródło najlepiej przyswajalnego białka polecane są wszystkie strączkowe. Jeżeli ktoś ma problemy z trawieniem fasolek, najlepiej zacząć od dań z soczewicy.

Bardzo istotne jest skomponowanie jadłospisu w ciągu całego dnia.  Powinno się jadać minimum trzy gotowane posiłki dziennie. Najistotniejsze jest śniadanie, które powinno być regularnie jedzone i najlepiej na ciepło. Najkorzystniejsze są kremy zbożowe, kasze, płatki gotowane na wodzie i słodzone miodem, słodem, z owocami, ziarnami, gdyż pozwolą  z rana ogrzać organizm, utrzymują stabilny poziom cukru oraz zmniejszają ochotę na coś słodkiego. Dla odmiany można rano zjeść typową obiadową zupę, np. krupnik.  Do picia proponuję kawę zbożową lub z cykorii bez mleka lub herbatę ziołową z dodatkiem niewielkiej ilości imbiru.

Na drugie śniadanie może już pojawić się kanapka z razowego chleba pieczonego na zakwasie z pastą lub pasztetem z fasolek, warzyw, kasz. Może to być również sałatka warzywna,  jajko, ryba lub niedużo twarogu z przyprawami.

Najwłaściwsza byłaby zupa , która powinna być codziennie jedzona obowiązkowo. Podstawę obiadu stanowią gotowane warzywa, strączkowe, ryby. Zamiast ziemniaków

wprowadzamy kasze.  Mięso stosujemy 2 – 3 razy w tygodniu.

Kolacja powinna być spożywana nie później niż o godzinie 19. Można jadać tu to samo, co na śniadanie. Wskazane jest popijanie wieczorem herbat ziołowych z cynamonem, goździkiem, koprem włoskim, anyżkiem, lukrecją, pokrzywą, melisą.

W procesie przygotowywania potraw nie wolno korzystać z kuchenki mikrofalowej. Dania najlepiej przygotowywać poprzez gotowanie, parowanie, duszenie, pieczenie.

Organizator Kampanii

Fundacja „Instytut Medycyny Integracyjnej”

Organizatorem Kampanii na rzecz naturalnej diety w przedszkolu „Zdrowy Przedszkolak” jest Fundacja „Instytut Medycyny Integracyjnej”.

Małe Ogródki
Książka kucharska dla przedszkola-ków w pliku PDF.

Małe ogródki - książka kucharska dla przedszkolaków
Wykonanie i hosting