Przepisy Moniki Mrozowskiej i Macieja Szaciłło.

Monika Mrozowska (aktorka) wraz z swoim mężem Maciejem Szaciłło (artystą), są rodzicami dwóch dziewczynek  Karoliny i Jagody w wieku przedszkolno – szkolnym. Obydwoje  promują zdrowe odżywianie  m.in wydając książki kucharskie,  prowadząc program Gotujesz zdrowo w Dzień Dobry w TVN.

Gotowanie jest dla nich jednym z najważniejszych aspektów codziennego rodzinnego życia. Wierzą, że przygotowane domowe posiłki, z naturalnych produktów i bez wykorzystania gotowych, wysoko przetworzonych produktów pozwala  na prawidłowy rozwój ich dzieci i zachowanie równowagi zdrowia całej rodziny. Poprzez codzienne życie uczą swoje dzieci z nadzieją, że będzie to procentować w przyszłości.

Szukając inspiracji kulinarnych i zapraszamy na  blog  1000stopni.pl .

Monika Mrozowska i Maciej Szaciłło wspierają aktywnie projekt ZdrowyPrzedszkolak.org w trosce o wszystkie dzieci.

Podczas konferencji w Poznaniu dzieli się z nami swoimi doświadczeniami i gotowali zupę z soczewicy i ogórków, której zapach rozchodził się na całą salę konferencyjną 🙂

Zupa z soczewicy i ogórków

• 1 marchewka
  • 1 korzeń pietruszki
  • 1 mała cebula
  • pół średniego pora
  • 1/4 średniego selera
  • 3 łyżki oliwy z oliwek
  • 1 łyżka masła
  • 6 średnich ogórków
  • 1 i 1/2 szklanki soku z ogórków kiszonych
  • 1 i 1/2 l wody
  • 1/4 szklanki zielonej namoczonej przez noc soczewicy
  • 2 średnie ziemniaki
  • 2 duże łyżki śmietany
  • 2 łyżki poszatkowanego koperku

Cebulę, czosnek i pora  kroimy  w drobne kawałki i podsmażmy w garnku na 2 łyżkach oliwy i maśle aż się przyrumienią. Następnie dodajemy cienko pokrojonego selera, pietruszkę oraz marchewkę i po chwili całość zalewamy 1i 1/2 litrem wody. Gotujemy ok. 30 min., a następnie przecedzamy przez sitko, żeby został nam sam wywar, do którego dolewamy sok z ogórków. W tym czasie w drugim garnku gotujemy w 1/2 l wody soczewicę i pokrojone w małą  kostkę ziemniaki. Ogórki kroimy w cienkie plasterki i chwilę podsmażmy na łyżce oliwy. Ugotowaną soczewicę z ziemniakami mieszamy z wywarem warzywnym oraz podsmażonymi ogórkami, całość doprawiamy solą i pieprzem do smaku i gotujemy jeszcze 10 min.  Na końcu dodajemy śmietanę i przyozdabiamy koperkiem.

Minestra di farro

Składniki:

• ¼ szklanki oliwy z oliwek
  • 1 średnia cebula
  • 1 ostra świeża czerwona papryczka
  • 1 drobno pokrojony por
  • 2 łyżeczki  świeżego, lub suszonego tymianku
  • 1 łyżeczka rozmarynu
  • 350 g krojonych pomidorów z puszki
  • 1 i ½  litra wywaru warzywnego
  • 200 g ziaren orkiszu ( do nabycia w sklepach ze zdrową żywnością )
  • 1 pęczek pietruszki
  • garść listków świeżej bazylii
  • 100 g startego sera pecorino lub parmezanu
  • oliwa z oliwek

Ziarenka orkiszu płuczemy  i moczymy w dużej ilości wody przez noc. Na oliwie z oliwek dusimy drobno pokrojony czosnek, cebulę, ostrą papryczkę,  por, rozmaryn i tymianek. Całość zalewamy wywarem warzywnym i dodajemy odsączony namoczony orkisz. Gotujemy minimum godzinę, tak aby ziarna orkiszu były miękkie. Dodajemy pomidory z puszki i gotujemy jeszcze 5-10 minut. Solimy i pieprzymy do smaku. Dodajemy bazylię i poszatkowaną natkę pietruszki. Zupę podajemy posypaną startym serem i polaną dobrą oliwą z oliwek.

Spaghetti z pistacjami

• 300 g spaghetti razowego
  • 1/2 szklanki oliwy z oliwek
  • ¾ szklanki obranych pistacji
  • duża garść startego parmezanu
  • mały pęczek natki pietruszki
  • sok z jednej cytryny
  • parmezan

Makaron gotujemy al dente w osolonym wrzątku. ¾ ilości pistacji mielimy w blenderze, ale tylko chwilę, żeby było widać kawałki pistacji. Na średnio rozgrzaną oliwę z oliwek wsypujemy mielone pistacje. Prażymy je 2-3 minuty po czym dodajemy poszatkowany czosnek. Całość zdejmujemy z gazu, dodajemy parmezan, natkę pietruszki, sok z cytryny, sól i pieprz. Powstały sos mieszamy z makaronem.  Posypujemy pozostałymi orzeszkami pistacjowymi i płatkami parmezanu.