Kampania na rzecz naturalnej diety w przedszkolu
  

Przepisy Moniki Mrozowskiej i Macieja Szaciłło.

Monika Mrozowska (aktorka) wraz z swoim mężem Maciejem Szaciłło (artystą), są rodzicami dwóch dziewczynek  Karoliny i Jagody w wieku przedszkolno – szkolnym. Obydwoje  promują zdrowe odżywianie  m.in wydając książki kucharskie,  prowadząc program Gotujesz zdrowo w Dzień Dobry w TVN.

Gotowanie jest dla nich jednym z najważniejszych aspektów codziennego rodzinnego życia. Wierzą, że przygotowane domowe posiłki, z naturalnych produktów i bez wykorzystania gotowych, wysoko przetworzonych produktów pozwala  na prawidłowy rozwój ich dzieci i zachowanie równowagi zdrowia całej rodziny. Poprzez codzienne życie uczą swoje dzieci z nadzieją, że będzie to procentować w przyszłości.

Szukając inspiracji kulinarnych i zapraszamy na  blog  1000stopni.pl .

Monika Mrozowska i Maciej Szaciłło wspierają aktywnie projekt ZdrowyPrzedszkolak.org w trosce o wszystkie dzieci.

Podczas konferencji w Poznaniu dzieli się z nami swoimi doświadczeniami i gotowali zupę z soczewicy i ogórków, której zapach rozchodził się na całą salę konferencyjną 🙂

 

Zupa z soczewicy i ogórków 

Składniki:

 • 1 marchewka
 • 1 korzeń pietruszki
 • 1 mała cebula
 • pół średniego pora
 • 1/4 średniego selera
 • 2 ząbki czosnku
 • 3 łyżki oliwy z oliwek
 • 1 łyżka masła
 • 6 średnich ogórków
 • 1 i 1/2 szklanki soku z ogórków kiszonych
 • 1 i 1/2 l wody
 • 1/4 szklanki zielonej namoczonej przez noc soczewicy
 • 2 średnie ziemniaki
 • sól i pieprz do smaku
 • 2 duże łyżki śmietany
 • 2 łyżki poszatkowanego koperku

Cebulę, czosnek i pora  kroimy  w drobne kawałki i podsmażmy w garnku na 2 łyżkach oliwy i maśle aż się przyrumienią. Następnie dodajemy cienko pokrojonego selera, pietruszkę oraz marchewkę i po chwili całość zalewamy 1i 1/2 litrem wody. Gotujemy ok. 30 min., a następnie przecedzamy przez sitko, żeby został nam sam wywar, do którego dolewamy sok z ogórków. W tym czasie w drugim garnku gotujemy w 1/2 l wody soczewicę i pokrojone w małą  kostkę ziemniaki. Ogórki kroimy w cienkie plasterki i chwilę podsmażmy na łyżce oliwy. Ugotowaną soczewicę z ziemniakami mieszamy z wywarem warzywnym oraz podsmażonymi ogórkami, całość doprawiamy solą i pieprzem do smaku i gotujemy jeszcze 10 min.  Na końcu dodajemy śmietanę i przyozdabiamy koperkiem.

 

Minestra di farro

Składniki:

   

 • ¼ szklanki oliwy z oliwek
 • 2 ząbki czosnku
 • 1 średnia cebula
 • 1 ostra świeża czerwona papryczka
 • 1 drobno pokrojony por
 • 2 łyżeczki  świeżego, lub suszonego tymianku
 • 1 łyżeczka rozmarynu
 • 350 g krojonych pomidorów z puszki
 • 1 i ½  litra wywaru warzywnego
 • 200 g ziaren orkiszu ( do nabycia w sklepach ze zdrową żywnością )
 • sól i pieprz do smaku
 • 1 pęczek pietruszki
 • garść listków świeżej bazylii
 • 100 g startego sera pecorino lub parmezanu
 • oliwa z oliwek

Ziarenka orkiszu płuczemy  i moczymy w dużej ilości wody przez noc. Na oliwie z oliwek dusimy drobno pokrojony czosnek, cebulę, ostrą papryczkę,  por, rozmaryn i tymianek. Całość zalewamy wywarem warzywnym i dodajemy odsączony namoczony orkisz. Gotujemy minimum godzinę, tak aby ziarna orkiszu były miękkie. Dodajemy pomidory z puszki i gotujemy jeszcze 5-10 minut. Solimy i pieprzymy do smaku. Dodajemy bazylię i poszatkowaną natkę pietruszki. Zupę podajemy posypaną startym serem i polaną dobrą oliwą z oliwek.

 

 

Spaghetti z pistacjami

Składniki:

 • 300 g spaghetti razowego
 • 1/2 szklanki oliwy z oliwek
 • 2 ząbki czosnku
 • ¾ szklanki obranych pistacji
 • duża garść startego parmezanu
 • mały pęczek natki pietruszki
 • sok z jednej cytryny
 • sól i pieprz do smaku
 • parmezan

Makaron gotujemy al dente w osolonym wrzątku. ¾ ilości pistacji mielimy w blenderze, ale tylko chwilę, żeby było widać kawałki pistacji. Na średnio rozgrzaną oliwę z oliwek wsypujemy mielone pistacje. Prażymy je 2-3 minuty po czym dodajemy poszatkowany czosnek. Całość zdejmujemy z gazu, dodajemy parmezan, natkę pietruszki, sok z cytryny, sól i pieprz. Powstały sos mieszamy z makaronem.  Posypujemy pozostałymi orzeszkami pistacjowymi i płatkami parmezanu.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Organizator Kampanii

Fundacja „Instytut Medycyny Integracyjnej”

Organizatorem Kampanii na rzecz naturalnej diety w przedszkolu „Zdrowy Przedszkolak” jest Fundacja „Instytut Medycyny Integracyjnej”.

Małe Ogródki
Książka kucharska dla przedszkola-ków w pliku PDF.

Małe ogródki - książka kucharska dla przedszkolaków
Wykonanie i hosting