Kampania na rzecz naturalnej diety w przedszkolu
  

Zabawa i zdrowie dzieci – hatha joga

 

Autor: Agnieszka Grin-Walaszek, dyplomowany nauczyciel hatha jogi

www.jogacentrum.pl

W dzisiejszych czasach nasze pociechy podlegają stresowi i napięciom psychicznym, z którymi trudno jest im sobie poradzić. Kiedyś dzieci również doświadczały stresu, ale były w stanie go zredukować, głównie poprzez ruch. Ruch był również niezwykle istotny w utrzymaniu zdrowia całego organizmu, a zwłaszcza odpowiedniej siły i elastyczności kręgosłupa. Niestety nasze dzieci, zwłaszcza w wieku przedszkolno – szkolnym, większość czasu spędzają w pozycji siedzącej. Siedzą w ławkach, w drodze z i do szkoły jadąc samochodem, ale także w domu przed komputerem, czy ekranem telewizora. U młodego dynamicznie rozwijającego się organizmu brak ruchu szybko doprowadza do sztywności ciała, różnorodnych asymetrii i dysproporcji oraz wad postawy wynikających ze złych nawyków ukształtowanych często już we wczesnym dzieciństwie.Sposobem na zapobieganie wyżej wymienionym negatywnym czynnikom jest ćwiczenie hatha jogi.

  • Praktyka ta jest bezpieczna i kształci w dziecku zdrowe nawyki.
  • Wzmacnia elastyczność i wytrzymałość mięśni, kształtuje prawidłową postawę (pomaga zwalczyć takie wady jak skrzywienie kręgosłupa, odstające łopatki itp.), zapobiega chorobom i dodaje witalności.
  • Dodatkowo korzystnie wpływa na psychikę – wzmaga koncentrację, świadomość własnych stanów psychicznych, wycisza i uspokaja. Regularne ćwiczenia rozwijają siłę woli, koordynację ruchową i giętkość.
  • Pomagają również usuwać produkty przemiany materii i zapewniają prawidłowe funkcjonowanie układu trawiennego, co chroni przed otyłością i chorobami stawów.
  • Dzieci ćwicząc wzmacniają wiarę w siebie i w swoje możliwości. Z odwagą pokonują trudności, jakie często sprawia im własne ciało.
  • Dla dzieci nadpobudliwych ćwiczenia jogi są sposobem na rozładowanie nadmiaru energii i przekształcenie jej w energię twórczą, kreatywną.
  • Ale przede wszystkim praktyka jogi to dla dziecka ogromna frajda.

Nauka poprzez zabawę
Zajęcia dla dzieci prowadzone są w zupełnie inny sposób niż dla dorosłych. Dzieci są z natury bardzo aktywne i łatwo się rozpraszają, dlatego zajęcia prowadzone są dynamicznie, w formie zabawy, a dopiero później stopniowo dzieci uczą się poprawności i dokładności wykonywanych ruchów oraz skupienia uwagi na oddechu.  Nauczyciel wykonuje ćwiczenia wraz z dziećmi. Już od pierwszych zajęć wprowadzane są zasady prawidłowego stania, siedzenia i chodzenia. Nauczyciel obserwuje podstawowe wady w postawie dzieci i koryguje je odpowiednimi ćwiczeniami.
Wiele pozycji jogi, tzw. asan ma swoje źródło inspiracji w naturze.Przedstawiają zwierzęta, rośliny bądź figury (np.: lew – Simhasana, pies z głową w dół — Adho Mukha Śvanasana, wielbłąd – Usztrasana, orzeł — Garudasana, czapla – Kraunćasana, drzewo – Vrikszasana, góra — Tadasana, trójkąt — Trikonasana), dzięki tak lekkiej formie dziecko z przyjemnością naśladuje różne elementy przyrody oraz wzmacnia zainteresowanie otaczającym światem i rozwija spostrzegawczość. W ten sposób dzieci nie tylko rozwijają się fizycznie, ale również pobudzają swoją wyobraźnię.


 

Zestaw ćwiczeń dla dzieci jest bardzo urozmaicony. W jodze bardzo ważny jest symetryczny rozwój mięśni zarówno lewej jak i prawej strony ciała, co wobec niedojrzałości układu szkieletowego u dzieci ma istotne znaczenie.

Dynamiczne asany aktywizują rzadko używane mięśnie i stawy, przynosząc giętkość i systematycznie podnosząc ogólną sprawność. Szybkie ruchy wykonywane w specjalnie skomponowanych sekwencjach mają również pozytywny wpływ na umysł. Usuwają letarg, ospałość, a także pomagają zwalczać lęki.

Większość dzieci uwielbia stać w pozycjach odwróconych: na głowie, na rękach. Pozycje te są pomocne szczególnie dla dzieci, które mają bardzo dużo nauki lub są przed trudnymi egzaminami, gdyż usuwają zmęczenie, odświeżają umysł i poprawiają koncentrację.

Ważnym elementem jest również to, że dzieci przebywają w grupie rówieśników o podobnych zainteresowaniach. Na zajęciach często wprowadzane są ćwiczenia w parach, w trójkach, co pomaga dzieciom nabyć umiejętności łatwiejszego nawiązywania kontaktów z innymi dziećmi oraz uczy pracy w grupie.
W zajęciach jogi mogą uczestniczyć dzieci w wieku 6 – 13 lat. Zajęcia rozpoczynają się krótką rozgrzewką, a kolejnym etapem jest rozciągnięcie i wzmocnienie mięśni całego ciała w różnych sekwencjach. Dzieci na zajęciach są bardzo kreatywne, chętnie same wymyślają nowe asany, nadają im swoje nazwy, czy odnajdują zupełnie inne wykorzystanie pomocy do ćwiczeń, takich jak wałki, paski, kostki, drabinki. Chętnie udają w pozycjach groźnego lwa, naśladują (również dźwiękowo) np. węża, to naprawdę świetna zabawa.

Po ćwiczeniach przychodzi pora na relaksację, kiedy to udają się w podróż po wnętrzu własnego ciała lub przenoszą się oczami wyobraźni do miejsc, w których czują się dobrze i bezpiecznie.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Organizator Kampanii

Fundacja „Instytut Medycyny Integracyjnej”

Organizatorem Kampanii na rzecz naturalnej diety w przedszkolu „Zdrowy Przedszkolak” jest Fundacja „Instytut Medycyny Integracyjnej”.

Małe Ogródki
Książka kucharska dla przedszkola-ków w pliku PDF.

Małe ogródki - książka kucharska dla przedszkolaków
Wykonanie i hosting