Jadalny ogród

autor : Anna Komorowska, architektka krajobrazu, pedagog

www.pracowniak.pl

Prelekcja z krakowskich warsztatów

„Edible Playground” to ogród przygotowany przez Dorset Cereals, firmę produkująca płatki śniadaniowe i promującą zdrowy tryb życia, prezentowany na Chelsea Flower Show, najważniejszym w Wielkiej Brytanii festiwalu sztuki ogrodowej.

W 2007 r. firma rozpoczęła pierwszą edycję projektu „Edible Playground”, w której wzięły udział cztery szkoły. Z roku na rok partnerów przybywa. Projekt ma na celu zachęcenie szkół do zakładania ogrodów, w których uczniowie mogliby uprawiać jadalne rośliny, takie jak warzywa, owoce, zioła.

Taki ogródek to nie tylko okazja:

• do nauki o zjawiskach zachodzących w przyrodzie,
  • produkcji żywności,
  • czy uwrażliwianie na kwestie ekologiczne i zdrowotne,
  • ale i świetna zabawa,
  • czas spędzony na świeżym powietrzu.

Strona internetowa projektu1 oferuje pakiety materiałów edukacyjnych dla nauczycieli, porady ogrodnicze i kulinarne, a także sprzedaż roślin, nasion i sprzętu ogrodniczego. Na życzenie rozsyłany jest również newsletter. Udział w Chealsea Flower Show miał być dla firmy okazją do promocji idei, zachęcenia nauczycieli, uczniów i rodziców do stworzenia własnego ogródka.

Prezentowany ogród zajmuje bardzo małą powierzchnię, co dowodzi, że do stworzenia własnego „jadalnego placu zabaw” nie potrzeba wiele miejsca i dużych nakładów finansowych.

Ogrody warzywne, owocowe czy ziołowe zakładane przy szkołach pełnią nie tylko funkcje edukacyjne, rekreacyjne czy estetyczne. W 1994 r. jedna ze szkół w Berkley w USA, założyła ogród tego typu, wraz z klasą – kuchnią, w której uczniowie przygotowują wspólnie posiłki z zebranych warzyw, owoców. Dla wielu uczniów jest to jedyna szansa na pożywny posiłek w ciągu dnia, ponieważ 40% dzieci z tej szkoły żyje w skrajnym ubóstwie.

Ponadto niezwykle ważny jest aspekt społeczny. Uczniowie, pochodzący z 20 różnych narodów, w trakcie wspólnej pracy w ogrodzie uczą się wzajemnego szacunku, kompromisu przy podejmowaniu decyzji, spędzania czasu we wspólnocie. Zajęcia w ogrodzie połączone są z takimi przedmiotami jak geografia, historia, fizyka czy sztuka i biorą w nich udział wszyscy uczniowie szkoły (950 osób). Dzieci spędzają 3 lub 6 godzin tygodniowo w ogrodzie lub kuchni (w zależności od roku nauki). Idea przejmowana jest przez inne szkoły w Berkley. Dzięki Dorset Cereals ma szansę rozpowszechnić się również w Wielkiej Brytanii.

Fragment wykładu „Ogród dla dzieci i z dziećmi” wygłoszonego w ramach konferencji „Ogród za oknem”. SGGW, Warszawa 2008

1http://www.edibleplaygrounds.co.uk