Kampania na rzecz naturalnej diety w przedszkolu
  

Zielone koktajle dla zdrowia i energii – praktyczne wskazówki

Autor: Małgorzata Szaleniec, www.fitostrefa.com.pl.

Zielone koktajle są doskonałym sposobem na dostarczenie organizmowi dziennej dawki warzyw i owoców w formie pysznego napoju. Po zielony, aksamitny napój z pewnością sięgną nawet te dzieci, które na widok sałaty reagują dąsami i marudzeniem. Zmiksowane surowe warzywa i owoce to źródło energii, która wzmacnia i jednocześnie odnawia mały organizm. Jest to szczególnie istotne w dzisiejszych czasach, gdy zmuszeni jesteśmy żyć w zanieczyszczonym środowisku,  narażeni na nieustanny kontakt z różnymi toksynami, w tym konserwantami, barwnikami, aromatami i antybiotykami.

Do przygotowania zielonego koktajlu potrzebować będziemy blendera, najlepiej takiego o dużej mocy i wysokich obrotach silnika, zielonych liści warzyw, np. szpinaku, jarmużu lub pietruszki oraz owoców, których smak sprawi, że dzieci i dorośli tym chętniej sięgną po kubek ze skoncentrowaną dawką witamin, minerałów i aktywnych enzymów.

1a

Można je komponować z dowolnych zielenin i zielonych części warzyw, owoców oraz innych dodatków. Trzeba przy tym pamiętać o kilku ważnych zasadach.

Aby zielony koktajl zasługiwał na swoją nazwę, musi zawierać zieleniny. Nazywam tak zielone części roślin wystające z ziemi, nie będące ani owocem ani korzeniem danej rośliny. Do tej grupy można zaliczyć liście wszelkich roślin uprawnych (m.in. różne sałaty, nacie, kapusty, młode źdźbła pszenicy i inne jadalne liście warzyw), dzikie rośliny jadalne (m.in. mlecz, pokrzywa, lubczyk, babka, szczaw itp.), wodorosty oraz zioła (koperek, pietruszka, mięta, bazylia itp.). Do koktajli można także używać kiełków, lecz najlepsze są te, które mają już zielone listki (np. kiełki słonecznika, rzodkiewki).

Wśród składników mogą znaleźć się warzywa nie zawierające skrobi, np. pomidory, ogórki, słodka papryka, awokado i seler naciowy. Nie należy stosować marchwi, buraków, brokułów, cukinii, kalafiora, dyni ani kukurydzy. Skrobia, którą zawierają, może w połączeniu z owocami  powodować wzdęcia.

Jeśli chodzi o owoce, nie ma ograniczeń. Ważne jest, by były dojrzałe, gdyż niedojrzałe owoce zawierają więcej skrobi i mniej fruktozy, przez co są ciężkostrawne.

 

Zasady przygotowywania i spożywania zielonych koktajli

 

  1. Miksowanie różnych rodzajów zieleniny.

Liście roślin zawierają śladowe ilości alkaloidów, które w niewielkich ilościach nie szkodzą, a nawet są korzystne dla zdrowia. Gorzej, jeśli dostarczamy organizmowi ten sam alkaloid w dużych dawkach. Na szczęście rośliny zawierają różne odmiany alkaloidów w zależności od gatunku. Dlatego zalecana jest częsta zmiana zielonych składników koktajlu, tak aby przez wiele tygodni nie spożywać np. jarmużu i szpinaku. A przy okazji, unikniemy znudzenia się smakiem wciąż tych samych koktajlów.

 

  1. Korzystanie z organicznych produktów.

Jest to szczególnie istotne w przypadku zielenin, które kumulują w sobie pestycydy i inne trujące substancje. Ponadto organiczne warzywa i owoce posiadają wyższą wartość odżywczą w porównaniu z produktami rolnymi hodowanymi metodami konwencjonalnymi. Dlatego lepiej wybrać warzywa z targu od zaprzyjaźnionego rolnika niż te z marketu.

Preferujmy owoce i warzywa lokalne, a nie sprowadzane z daleka. Dzięki temu oszczędzimy i nie przyczyniamy się do produkcji zanieczyszczeń związanych z transportem, a do tego mamy prawo oczekiwać, że dostarczony produkt jest świeży, niedawno zerwany z pola.

 

  1. Pora i sposób spożywania koktajlu.

Podstawową zasadą  jest spożywanie koktajlu jako aperitif, a nie jako deser. W ten sposób odżywcze składniki zostaną lepiej przyswojone i nie będą ulegać fermentacji w przewodzie pokarmowym. Idealnie byłoby sięgać po soki i koktajle z samego rana, na pierwszy posiłek. Świeżo zmiksowany  koktajl można też dać dzieciom do szkoły lub przedszkola.

Dobrze jest zachować przerwę ok. 1 – 2 godzin po zjedzeniu posiłku, a po wypiciu koktajlu poczekać z kolejnym posiłkiem ok. 20 – 40 minut.

Koktajlami należy się delektować zamiast pić duszkiem. Zmieszanie ze śliną jest ważne ze względu na  znajdujące się w niej enzymy trawienne, które już na tym etapie rozpoczynają trawienie pokarmu. Kiedy jemy warzywa w formie sałatki albo surówki, osiągamy podobny efekt dokładnie przeżuwając pokarm. Żaden człowiek nie potrafi jednak rozdrobnić warzyw tak dokładnie, jak wysokoobrotowy blender. W związku z tym spożywanie koktajli sprawia, że niektórych związków przyswajamy wielokrotnie więcej, niż gdybyśmy te same warzywa i owoce zjedli.

  1. Najlepsze są proste kombinacje.

Dzieci z reguły preferują mniej wyszukane smaki. Ponadto, im mniej składników, tym łatwiej sprawdzić czy któryś z nich nie wywołuje alergii. Zbyt złożona mieszanka może być wyzwaniem dla układu pokarmowego, co u niektórych osób może spowodować problemy z trawieniem.

2

 

Pietruszkowy detoks

Natka pietruszki, jabłka, banan, cytryna (lub sok z cytryny)

 

Szpinakowa regeneracja

Szpinak, gruszka,jabłka, banan, sok z cytryny do smaku

W tej wersji możemy stosować wymiennie gruszkę z brzoskwinią lub pomarańczą w zależności od sezonu.

 

Jarmużowe wzmocnienie

Jarmuż, śliwki, jabłka, banan. Można dodać imbir jak dzieci lubią jego pikantny posmak.

 

Z owoców usuwamy pestki i gniazda nasienne. Zieleniny można porwać lub posiekać, jeśli dysponujemy blenderem o dużej mocy nie jest to konieczne. Uruchamiamy maszynę i już po kilku minutach cieszymy się zmiksowanym na gładko napojem.

Przygotowując koktajle dla dzieci na początku  spróbujmy dodać więcej owoców z mniejszą ilością zieleniny (zwłaszcza np. jarmużu, który ma wyrazisty smak). Ja stosuję proporcje objętościowe – pół blendera zieleniny i pozostałe pół owoców. Można też pozwolić dzieciom na własnoręczny wybór składników, wtedy chętniej wypiją taki samodzielnie przygotowany napój.

Często też robię zielone lody. Wystarczy wlać przygotowany koktajl do silikonowych foremek i umieścić w zamrażarce. Moje dzieci uwielbiają takie zielone deserki.

 

Źródło: Rewolucja Zielonych Koktajli V.Boutenko

 

Po więcej informacji nt. Zielonych koktajli zapraszam na moją stronę FB www.facebook.com/fitostrefazielonekoktajle oraz stronę www.fitostrefa.com.pl.

Na co dzień działam w Krakowie gdzie oferuję dostawy świeżych koktajli oraz organizuję warsztaty i pokazy nt. zielonych koktajli (m.in. dla dzieci i ich rodziców, także w przedszkolach).

Organizator Kampanii

Fundacja „Instytut Medycyny Integracyjnej”

Organizatorem Kampanii na rzecz naturalnej diety w przedszkolu „Zdrowy Przedszkolak” jest Fundacja „Instytut Medycyny Integracyjnej”.

Małe Ogródki
Książka kucharska dla przedszkola-ków w pliku PDF.

Małe ogródki - książka kucharska dla przedszkolaków
Wykonanie i hosting