Pasty

Pasta z  brązowej soczewicy

• 1 szkl. soczewicy brązowej
  • ½ szkl. nasion słonecznika i pestek dyni
  • 2 ogórki kiszone
  • natka pietruszki

Namoczoną wcześniej soczewicę gotujemy w małej ilości wody przez ok.30 min. W tym czasie podprażamy na patelni słonecznik. Ugotowaną soczewicę oraz słonecznik miskujemy na gładką masę. Dodajemy pokrojony ogórek kiszony oraz natkę. Smarujemy pieczywo i posypujemy sezamem (gomasio)

Marta Kierzkowska-Grzybek

Pasta z białej fasoli z warzywami

• 1 marchew, pietruszka, cebula
  • kawałek selera
  • 1,5 szklanki ugotowanej fasoli białej
  • 3 łyżki płatków owsianych
  • 2 łyżki kapusty kiszonej
  • majeranek, tymianek, pieprz, sól

Marchew , pietruszkę, seler, cebulę pokroić i włożyć do piekarnika na ok.20 min.  Ugotowaną fasolę zmiksować na gładko z upieczonymi warzywami. Dodać kiszoną kapustę  i przyprawy. Wymieszać.

Cukiniowe łódeczki

• 2 szt. cukinii
  • 2 pomidory
  • 1 cebula dymka
  • 1/3 szkl ugotowanego amarantusa
  • 1 szkl kaszy jaglanej
  • oliwa z oliwek
  • – sól, tymianek, oregano
  • – cytryna lub natka

Kaszę jaglaną wsypujemy na sitko i płuczemy. Następnie przesypujemy do garnka i zalewamy wodą tak, aby żeby kasza była przykryta ok. 2 – cm warstwą wody, gotujemy ok. 15 min na małym ogniu. Do ugotowanej kaszy dodajemy miąższ z wydrążonych połówek cukinii, pomidora pociętego na małe kawałeczki, trochę oliwy z oliwek oraz posiekaną drobno cebulkę dymkę.

Marta Kierzkowska-Grzybek

Kruche ciastka z musem paprykowo – cebulowym

• 200 g mąki
  • 100 g zimnego masła
  • 1 jajko
  • 1 mały burak
  • 1 żółta papryka
  • 100 g twarogu
  • 1 garść pestek dyni
  • szczypior
  • sok z ½ cytryny
  • 1 łyżka oleju
  • sól, pieprz, kurkuma

Buraka ugotuj, ostudź, obierz, zetrzyj na tarce , z maki, masła, jajka, buraka i szczypty soli zagnieć ciasto, uformuj kulę i wstaw na około 30 minut do lodówki, po tym czasie ciasto rozwałkuj, wytnij koła i wyłóż ciastem foremki do ciastek, nakłuj ciasto widelcem i piecz w piekarniku rozgrzanym do 200 stopni Celsjusza przez 10 minut, cebulę obierz, z papryki wytnij gniazdo nasienne, umyj warzywa i pokrój w kostkę, cebulę zrumień na oleju, dodaj paprykę i chwilę duś, przypraw solą, pieprzem i kurkumą, ostudź, twaróg zmiksuj z smażonymi warzywami i sokiem z cytryny, przypraw do smaku solą i pieprzem, masę serowo-paprykową układaj na ciastkach, posyp pestkami dyni i umytym i posiekanym szczypiorkiem.

Twarożek z warzywami

• 200 g twarogu
  • 50 g kiełków lucerny
  • 2 pomidory
  • 1 czerwona cebula
  • 1 garść pestek dyni
  • 1 łyżka jogurtu naturalnego
  • 1 gałązka pomidorków koktajlowych
  • sól, pieprz

Twaróg wymieszaj z jogurtem, warzywa umyj, cebule obierz, duże pomidory przekrój na pół, zetrzyj na tarce o małych oczkach cebulę i wnętrze  pomidorów (skórkę wyrzuć), dodaj starte warzywa do twarogu razem z kiełkami i pestkami dyni, przypraw solą i pieprzem, wymieszaj, masę nakładaj na pieczywo lub wafelki zbożowe, udekoruj pomidorkami koktajlowymi, kiełkami i pestkami dyni

Marta Krawczyk

Ciastka z marchewką  pachnące miętą.

• 100 g zimnego masła
  • 200 g mąki
  • 4 jajka
  • 2 łyżki śmietany 12%
  • 4 marchewki
  • liście świeżej mięty
  • 100 g serka mascarpone
  • 1 łyżeczka cukru trzcinowego
  • 1 łyżka oliwy z oliwek
  • sól, pieprz, gałka muszkatołowa

Z mąki, masła (pokrój je w kostkę), 1 jajka, śmietany, cukru, szczypty soli i gałki muszkatołowej zagnieć ciasto, zrób z niego kule i wstaw do lodówki na ok. 30 minut.

Marchew obierz, umyj, gotuj 15 minut, pozostałe jajka gotuj 10 minut, wystudź i obierz, cebule obierz, umyj, pokrój w kostkę,  zrumień na oliwie, marchew z jajkami, cebulą,  serkiem mascarpone i miętą  zmiksuj, przypraw solą, pieprzem i gałką muszkatołową, wymieszaj, schłodzone ciasto rozwałkuj, wykrawaj koła i wyklejaj nimi foremki do ciastek, nakłuj ciasto widelcem, piecz w piekarniku rozgrzanym do 180 stopni Celsjusza przez 15 minut,  po tym czasie wyciągnij ciastka, nałóż porcje masy i piecz jeszcze 10 minut

Pasta jabłkowo- cebulowa

• 1 jabłko
  • majeranek
  • kurkuma
  • Sól
  • Olej z pestek winogron

Zetrzyj na grubej tarce jabłko, cebule pokrój w cienkie paseczki. Uduś cebulę z jabłkiem na oleju z odrobiną wody na patelni dodając majeranek, kurkumę i sól do smaku.

Dominika Adamczyk

Pasta z zielonej soczewicy

Składniki:

• pół szklanki zielonej soczewicy
  • dwa ząbki czosnku
  • pół szklanki przecieru pomidorowego lub pomidorów w zalewie
  • kurkuma
  • zioła prowansalskie
  • sól
  • olej z pestek winogron

Ugotuj do miękkości soczewicę pod koniec dodając trochę soli. Na patelni podsmaż cebulę z czosnkiem dodając zioła prowansalskie, gdy cebula zmięknie dodaj przecier pomidorowy, kurkumę i soczewicę. Duś jeszcze przez 15-20 min. Dodaj sól i pieprz do smaku.

Solimy, dodajemy kilka kropel soku z cytryny lub natki pietruszki, świeży lub suszony tymianek, oregano. I wszystko na koniec mieszamy z amarantusem. Gotowe nadzienie układamy na połówki wydrążonych cukinii i zapiekamy w piekarniku ok.10 – 15 min.

Dominika Adamczyk

Jedna odpowiedź na „Pasty”