Kampania na rzecz naturalnej diety w przedszkolu
  

Jak wprowadzić zmiany w żywieniu ?

 

Autor: Marta Kierzkowska-Grzybek, biotechnolog

Jedzenie stanowi jedną z najbardziej podstawowych części naszego życia – dlatego warto postawić je wysoko na liście swoich priorytetów, zacząć od początku. Czas przeznaczony na gotowanie inwestujemy w coś niezmiernie ważnego – w zdrowie naszej rodziny. Czy znacie lepszą inwestycję?

„Nie mam czasu na zdrowe odżywianie!” – te słowa bardzo często słyszę na warsztatach lub z ust znajomych. Wielu osobom wydaje się, że zdrowe życie jest dla osób, które mają mnóstwo czasu. Nic bardziej mylnego! Codziennie, czasem co drugi dzień, gotujemy dla siebie lub swoich bliskich. Jedzenie będzie nam towarzyszyć każdego dnia naszego życia, niezależnie od tego, czy mamy dwie prace, dom, piątkę dzieci i mnóstwo zajęć dodatkowych, czy całymi dniami siedzimy w domu, nudząc się przed telewizorem.

 

Innym popularnym przekonaniem jest mit, że to co zdrowe, jest zazwyczaj niesmaczne, a więc pozbawia nas przyjemności jedzenia. Nie musi tak być. Jeżeli nie jesteśmy od dziecka przyzwyczajeni do zdrowego odżywiania, zmiana nawyków żywieniowych wymaga pewnego wysiłku. Zmusza najpierw do zastanowiania się, co kupić, z czym to połączyć, ile tego zjeść… Zmiana powinna być stopniowa, ale trwała. Wysiłek, który podejmiemy, by jej dokonać, zaprocentuje w naszym codziennym życiu, przyniesie efekt w postaci lepszego samopoczucia i wyglądu.
Od czego zacząć zmiany? Co zrobić, aby zdrowe żywienie stało się Twoim nawykiem i nie było dla Ciebie trudne?

1. Pozytywne nastawienie

Tak, to jest najważniejsza kwestia! Zmiana nawyków żywieniowych musi być naszą własną decyzją. Musimy mieć świadomość, że nasze zdrowie jest w naszych rękach, i głębokie pragnienie zmiany na lepsze.

2. Przegląd lodówki i szafek

Na starcie należy pozbyć się wszelkich produktów przetworzonych, produktów z białej maki i białego cukru, produktów zawierających glutaminian sodu i konserwanty, wszelkich niezdrowych tłuszczy, słodyczy, napojów gazowanych, itp.

3. Idź na zakupy

Kup nowe produkty, pełną mąkę, makarony pełnoziarniste, zdrowe oleje, zamień ziemniaki na kasze i ryż, kup naturalne przyprawy, zamień cukier biały na brązowy lub melasę , spożywaj więcej strączków, nasion, orzechów. To radykalne działanie doda Ci energii do zmian i sprawi, że od pierwszego dnia odczujesz ich pozytywne skutki.

4. Przygotuj pomysły na 4-5 posiłków dziennie

Dbaj o regularność posiłków – organizm czerpie potrzebną energię z pożywienia dostarczanego na bieżąco. Częste spożywanie posiłków, codziennie mniej więcej o tej samej porze, zapewnia stałą dostawę energii. Najrozsądniejsze jest spożycie 4 lub 5 posiłków w odstępach co 2-3 godziny.
Na początek możesz gotować to, co do tej pory, zamieniając niektóre składniki: pierogi czy naleśniki zrób z mąki pszennej, do zupy zamiast ziemniaków dodaj kaszy, jedz więcej warzyw, mięso z ziołami piecz w piekarniku. Jeśli brak Ci pomysłów, szukaj inspiracji w książkach, Internecie, a najlepiej we własnej głowie – uwierz w swoją kreatywność! Przygotuj pasty na chleb, mieszając strączki z warzywami, zbożami i innymi składnikami, które podpowie Ci intuicja. Nie bój się eksperymentów, baw się w kuchni!

5. Śniadanie? Codzienny, przyjemny obowiązek

Znane przysłowie mówi: “Śniadanie zjedz sam, obiadem podziel się z przyjacielem, a kolację oddaj wrogowi”. W innej wersji – „śniadanie zjedz jak król, obiad jak szlachcic, a kolację jak żebrak”. Od dawien dawna wiadomo, że śniadanie to najważniejszy posiłek, dający energię na cały dzień. Powinien być najbogatszy w wartości odżywcze ze wszystkich posiłków w ciągu dnia. Wiele osób ze względu na ciągły pośpiech rezygnuje ze śniadania. Tymczasem brak pierwszego posiłku prowadzi do spadku glukozy we krwi, a co za tym idzie – zmniejszenia wydajności pracy. W pewnym momencie dostajemy napadu wielkiego głodu i zjadamy wszystko, co mamy pod ręką, najczęściej słodycze, a to już prosta droga do otyłości.

6. Pamiętaj o różnorodności

Staraj się, aby w Twoim codziennym jadłospisie były produkty ze wszystkich grup spożywczych. Spożywaj dużo zbóż, warzyw i strączków. Odpowiednio zestawione produkty zapewnią Ci prawidłową ilość składników mineralnych i witamin oraz prawidłowe ich wchłanianie.

7. Eksperymentuj ze smakami

Bądź otwarty na nowe smaki, próbuj różnorodnych połączeń produktów, wyjdź poza sferę kulinarną wyniesioną z domu. Używaj dużej ilości ziół, naucz się ich smaków i zapachów. Po pewnym czasie stworzysz fantastyczne kompozycje, czym na pewno zachwycisz bliskich. Do stworzenia np. naleśników próbuj połączenia różnych mąk (ryżowa, kukurydziana, z cieciorki, orkiszowa), dodaj do ciasta mak, sezam, kurkumę czy cynamon. Taka kuchnia nigdy się nie znudzi.

8. Miej zawsze pod ręką naturalną, zdrową przekąskę

Jeśli masz skłonność do podjadania miedzy posiłkami, podczas oglądania telewizji lub w sytuacjach stresowych – przyda Ci się zestaw dobrych smakołyków. Mam tu na myśli suszone owoce, nasiona, orzechy.

9. Przezorny zawsze ubezpieczony

Wyrób w sobie nawyk przygotowywania posiłków do pracy, na spotkanie w mieście, na wycieczkę, do kina. Wystarczy mały pojemnik z zapakowaną, własnoręcznie przygotowaną sałatką, zrobione przez nas ciastka, kanapki z pastą, itd. Nie mamy wtedy potrzeby sięgania po pokusy piętrzące się na pólkach sklepowych.

10. Czytaj etykiety

Zanim kupisz produkt , co do którego jakości nie jesteś pewien, dokładnie przeczytaj jego skład. Nie pozwól sobie wcisnąć śmieciowego jedzenia.

Eksperymentuj, zostań kucharzem-artystą! Nie poddawaj się, to nie jest trudne, wystarczy wiara we własne siły i dostrzeżenie zalet naturalnego żywienia. Pamiętaj, że małe kroki i wytrwałość są kluczem do sukcesu. Powodzenia!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *