Kampania na rzecz naturalnej diety w przedszkolu
  

Majowa pokrzywa

Pokrzywa zwyczajna (Urtica dioica)
Uwaga! Jest najlepszy czas na majową pokrzywę. Pij, zbieraj, taka jest najzdrowsza

2
Skład: bogaty w witaminę C, K, B i kwas pantotenowy, flawonoidy, olejek eteryczny, histaminę, acetylocholinę, kwas krzemowy i mrówkowy, fitoncydy oraz składniki mineralne (żelazo, magnez, wapń, mangan, krzem).
Działanie: Jest stosowana w stanach zapalnych dróg moczowych. Zawarte w korzeniu sitosterole wykorzystywane są w leczeniu łagodnego przerostu prostaty, w początkowym stadium choroby. Nie likwidują choroby, ale spowalniają jej rozwój. Jest środkiem pomocniczym w leczeniu cukrzycy. Wpływa dodatnio na procesy przemiany materii, pobudza działalność gruczołów wydzielania wewnętrznego i zwiększa ilość krwinek czerwonych, poprawia perystaltykę jelit. Pokrzywa pomaga też w pielęgnowaniu urody. Liść pokrzywy stosowany jest do pielęgnacji skóry i włosów skłonnych do przetłuszczania się i zawarty jest w licznych kosmetykach. Szczególnie polecana jest na wiosenne osłabienie.
Herbatka z pokrzywy

Zebrać majową pokrzywę przed jej kwitnięciem, listki , zalać gotującą się wodą i odstawić na 10 minut. Pić rano i w ciągu dnia

Możemy ją wykorzystać w naszej kuchni:
Młode pędy (stare liście stają się włókniste) dodaje się do sałatek i szpinaku po uprzednim sparzeniu w temp. ok. 60 °C (w tej temp. inaktywuje się histamina i kwas mrówkowy, które są odpowiedzialne za parzące właściwości pokrzywy).
My również lubimy koktajl z pokrzywą: wyciśnięty sok z jabłka zmiksować z młodymi listkami pokrzywy.

Od Ammniam polecamy Pierogi z pokrzywą.

 

Emilia Lorenc 

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Małe Ogródki
Książka kucharska dla przedszkola-ków w pliku PDF.

Małe ogródki - książka kucharska dla przedszkolaków
Wykonanie i hosting