Zamień fast food na slow food

Autor: Marta Kierzkowska-Grzybek

bezglutenu, beznabiału – dla alergików

1.Jarmużowe czipsy

6

• Kilka dużych liści jarmużu
  • Oliwa
  • Przyprawy: curry, czosnek, papryka, kminek, sól

Jarmuż należy porwać na mniejsze kawałki i powycinać grubsze łodyżki. Liście wymieszać z oliwą i ulubionymi przyprawami, można też zrobić jakiś sos na bazie nerkowców (zmiksować orzechy z curry i mlekiem ryżowym) i w nim maczać listki.

Upiec je w piekarniku w temp 140 C ok.10 minut. I rozpocząć chrupanie. Na zdrowie!

2. Burgery wersja I

4

• 1/2 dużego kalafiora
  • 1 szklanka quinoa (komosa ryżowa)
  • 1 cebula czerwona
  • 2 ząbki czosnku
  • 3 łyżeczki sosu sojowego
  • 3/4 szklanki płatków jaglanych
  • 4 łyżki siemienia lnianego mielonego
  • 1/2 pęczka natki
  • kozieradka, papryka czerwona, sól, pieprz

Surowego kalafiora (poza sezonem gotujemy) siekamy pulsacyjnie w malakserze do konsystencji przypominającej kaszę. Dodajemy do niego ugotowaną komosę ryżową  i resztę składników. Odkładamy na bok na 30min. Po tym czasie formujemy małe kotleciki i zapiekamy w piekarniku albo smażymy (olej ryżowy, kokosowy)

3.Frytki

7

• 2 duże bataty
  • Oliwa
  • Tymianek, sól,
  • Kaszka kukurydziana, mielone orzechy laskowe

Ziemniaki obieramy i kroimy na paseczki. Kaszkę kukurydzianą oraz orzechy mieszamy i dodajemy do oliwy. Ziemniaki obtaczamy w przygotowanej mieszance i wykładamy na papier do piekarnika. Pieczemy w temp 180 C do zarumienienia. Na Zdrowie!

4. Zielona Pizza

2

Ciasto:

• 2 szklanki mąki gryczanej
  • 5 łyżek oleju
  • ½ łyżeczki soli
  • ok. 1 szklanki wody
  • 1 łyżka  drożdzy suchych

Pesto: bazylia, słonecznik, olej rydzowy(oliwa z oliwek), ząbek czosnku, sok z cytryny parmezan (opcjonalnie)

Nadzienie:

• 1 duża cukinia
  • ser kozi (owczy, tofu)
  • rukola
  • pestki dyni
  • sól, pieprz

Rozwałkowane ciasto smarujemy pesto. Na to ścieramy ser kozi i układamy plasterki cukinii, zapiekamy w 190 C do zarumienienia. Po wyjęciu z piekarnika posypujemy rukolą i podprażonymi pestkami dyni. Posypujemy pieprzem kolorowym

5.Burgery wersja II

3

• 200g naturalnego tofu
  • 2 średnie buraki
  • 3-4 łyżki ugotowanej kaszy jaglanej
  • 1 cebula czerwona
  • 6 średnich pieczarek
  • ¼ szklanki orzechów włoskich
  • 2 łyżki płatków drożdżowych
  • 2 łyżeczki mielonego siemienia lnianego
  • 1 łyżeczka sosu sojowego tamari
  • papryka, zioła prowansalskie, sól, pieprz

Buraki ścieramy na drobnych oczkach i razem z poszatkowaną cebulką podsmażymy do miękkości. Pieczarki kroimy na drobną kosteczkę i wrzucamy na patelnię z olejem. Wrzucamy do miski buraki z cebulką, pieczarki, rozdrobnione tofu oraz kaszę. Dokładnie mieszamy, najlepiej ręką:) Dorzucamy orzechy, siemię, płatki i przyprawy. Formujemy kotleciki. Możemy upiec w piekarniku lub na patelni. Są bardzo sycące i pyszneeee

6. Orzeszki

8

Takie chrupaki możecie jeść zamiast chipsów, paluszków czy orzeszków ziemnych prażonych

Wystarczy namoczyć na noc ciecierzycę, kolejnego dnia ugotować. Następnie włożyć do miski, polać dobrą oliwą/olejem i dodać ulubione przyprawy, np. papryka ostra/słodka, kminek, kurkuma, zioła prowansalskie, czosnek, troszkę różowej soli. Wszystko dokładnie wymieszać. Dzięki oliwie kuleczki ciecierzycy otulą się dokładnie przyprawami:) Taką mieszankę wkładamy do piekarnika na ok. 30 min w temp 170 C

i chrupiemy! UWAGA! Można się uzależnić:))

7.Burgery wersja III

5

• 1,5 szklanki ugotowanej ciecierzycy
  • ½ szklanki ugotowanej kaszy quinoa
  • 1 cebula drobno posiekana
  • 2 marchewki starte na drobnych oczkach
  • 1 pietruszka starta
  • ¼ szklanki mąki kukurydzianej
  • Tymianek, gałka muszkatołowa, kminek, kolendra, sól, pieprz
  • ½ pęczka natki

Do misy blendującej wrzucić ciecierzyce, marchew, cebulę, przyprawy. Zmiksowac delikatnie, aby zostały kawałki ciecierzycy. Połączyć masę z kaszą quinoa, dodac mąkę i zagniatać małe kotleciki. Upiec w piekarniku lub usmażyc na patelni. Smacznego!

Na zdjęciu podane z razowym kuskusem z gomasio oraz potrawką-duszona dynia z jarmużem

8.A’la Wrap

• Papier ryżowy
  • Kapusta czerwona poszatkowana
  • 1 Ogórek
  • 1 łodyga selera naciowego
  • ½ Papryki
  • Szczypior
  • 1 marchewka
  • Kostka Tofu
  • Awokado, czosnek, sok z cytryny
  • Sól, pieprz
  • Sezam czarny
  • Kiełki

Warzywa pokroić w słupki. Z awokado rozgnieść i wymieszać z sokiem z cytryny i czosnkiem. Papier ryżowy namoczyć i rozsmarować na nim awokado. Ułożyć słupki warzyw, posypać przyprawami i czarnym sezamem, dołożyć kiełki i zawijać. Na Zdrowie!