14 rodzajów past do chleba

• 2 ogórki kiszone
  • natka pietruszki
  • sól

Namoczoną wcześniej fasolę gotujemy w małej ilości wody do miękkości. W tym czasie podprażamy na patelni słonecznik. Ugotowaną fasolę oraz słonecznik miskujemy na gładką masę. Dodajemy pokrojony ogórek kiszony jeśli potrzeba to dosalamy (po odstaniu pasta zrobi się bardziej słona gdyż kwaszone ogórki oddadzą sól), posypujemy natkę. Pata lepiej smakuje na drugi dzień kiedy wszystkie smaki się wymieszają. Smarujemy pieczywo i posypujemy sezamem (gomasio).

2. Pasta fasolowa z cebulką

• 1 szkl. ugotowanej fasoli
  • ½ cebuli zeszklonej na oliwie
  • gałka muszkatołowa

Namoczoną wcześniej fasolę gotujemy w małej ilości wody do miękkości. W tym czasie dusimy na patelni cebulę. Ugotowaną fasolę oraz cebulkę miskujemy na gładką masę dodajemy odrobinę przypraw (majeranek, gałka muszkatołowa) posypujemy gomasio lub natką pietruszki

3. Pasta ze słonecznika

• 1/2 szklanki słonecznika
  • kilka łyżek płatków owsianych lub kaszy jaglanej lub ryżu
  • koncentrat pomidorowy
  • czosnek

słonecznik opłukać i gotować w wodzie 5 minut. W osobnym garnku ugotować kaszę jaglaną, ryż lub płatki owsiane na gęsto. Jeszcze ciepły słonecznik oraz kaszę zmiksować dodać czosnek oraz przecier pomidorowy, posolić do smaku.

5. Pasta z marchewki z cebulką i goździkami

• 4 marchewki
  • jedna cebula
  • koncentrat pomidorowy
  • 3 goździki
  • listek laurowy
  • sól

Marchewkę zetrzeć, cebulę pokroić w kostkę, Udusić do miękkości na oliwie dodając przyprawy. Na koniec dodać przecier pomidorowy do smaku. Do pasty można dodać kaszę jaglaną.

6. Pasta z soczewicy z twarogiem

• szklanka ugotowanej soczewicy
  • pół kostki sera białego
  • cebula
  • pieprz

Ugotowaną soczewicę zmiksować z serem i uduszoną na oliwie cebulką. Doprawić sola i pieprzem.

7. Marchewkowa z daktylami

• 3 marchewki
  • 4 daktyle
  • 2 łyżki wiórków kokosowych
  • cynamon
  • gożdziki

Marchewkę pokroić w plasterki lub kostkę i udusić w niewielkiej ilości wody z dodatkiem goździków. Namoczyć przez 1/2 godziny daktyle. Na suchej patelni lekko podprażyć wiórki kokosowe. Marchewkę zmiksować z wiórkami kokosowymi i daktylami (można je zastąpić namoczonymi rodzynkami), dodać odrobinę cynamony.  Kanapki można podawać posypane prażonymi, rozdrobnionymi orzechami.

8. Zielona pasta brokułowa

• brokuł
  • 3 łyżki wiórków kokosowych
  • sól

Ugotować brokuł, odcedzić. Na suchej patelni lekko uprażyć 2 – 3 łyżki wiórków kokosowych,  Zmiksować brokuł z ostudzonymi wiórkami, doprawić sokiem z cytryny, pieprzem i solą; można dolać oliwy lub oleju lnianego. Pasta jest świetnym źródłem wapnia.

9.Brokułowa z masłem

• brokuł
  • pół kostki masła
  • sól

Ugotowanego i ostudzonego brokuł zmiksować z  masłem. Doprawić solą. Na kanapkach posypać prażonym sezamem

10. Pasta jajeczna

• 5 jajek
  • garść szczypiorku
  • jogurt bądź majonez
  • sól

Ugotowane jajka rozdrobnić, dodać szczypiorek i jogurt bądź majonez do otrzymania pożądanej konsystencji, posolić do smaku.

11. Pasta z cieciorki

• 2 szklanki ugotowanej cieciorki
  • 2 łyżki masła
  • pół szklanki sezamu
  • pieprz ziołowy
  • sól

Cieciorkę ugotować do miękkości. Na suchej patelni uprażyć pół szklanki sezamu (delikatnie), Ostudzić. Zmiksować ugotowaną cieciorkę, sezam, dwie łyżki masła. Dodaj wrzątku do uzyskania odpowiedniej gęstości. Dodaj sól i pieprz ziołowy i do smaku sok z cytryny Pasta jest doskonałym źródłem magnezu, fosforu i żelaza. Może być też wersja z natką pietruszki lub koperkiem – pasta będzie miała zielony kolor.

11. Pasta z makreli

• 1 makrela
  • 2 jajka
  • natka pietruszki
  • oliwa
  • sok z cytryny

Pozbawioną ości makrelę połączyć z posiekanymi jajkami, dodać oliwę, posiekaną natkę pietruszki i sok z cytryny do smaku

12. Szybki pasztet bez pieczenia

Składniki:

• mięso z ugotowanego wcześniej rosołu
  • cebula
  • gałka muszkatołowa
  • pieprz

Podsmażyć cebulę podsmażyć na oliwie, zmiksować z mięsem rosołowym, doprawić gałką muszkatołową, solą i pieprzem i majerankiem. Jeśli masa będzie zbyt ścisła dodać odrobinę rosołu.

13. Paprykarz domowej roboty

• 3 duże marchewki
  • 2 duże pietruszki
  • 1 seler
  • duża cebula
  • 2 – 3 łyżki pasty pomidorowej
  • szklanka dobrze ugotowanego ryżu
  • łyżka papryki słodkiej
  • sól

Warzywa zetrzeć na tarce, cebule pokroić w kostkę. Warzywa podsmażyć na oliwie. Gdy warzywa będą miękkie dodać pastę pomidorową, ryż oraz paprykę i sól. Wszystko dusić chwilkę żeby smaki się wymieszały.

14. Pasta z kaszy gryczanej

• 1 szklanka ugotowanej kaszy gryczanej
  • 1 ugotowane jajko
  • duża cebula
  • sól

Cebulę udusić na oliwie, następnie zmiksować z jajkiem i kaszą gryczaną, doprawić solą bądź sosem sojowym, pieprzem oraz majerankiem.