Kampania na rzecz naturalnej diety w przedszkolu
  

Wywiad z przedszkolem o żywieniu dzieci

Do Przedszkola Kraina Elmo moderatorki Zdrowego Przedszkolaka zostały zaproszone na początku roku, wczesna wiosną odbył się w przedszkolu wykład wprowadzający, traktujący ogólnie o diecie naturalnej , niezbędnej do prawidłowego rozwoju najmłodszych dzieci. Przyszło wielu rodziców, padło dużo pytań, także ze strony kadry. Już po pierwszym pobycie w Krainie Elmo można odczuć, że zainteresowanie dobrym odżywianiem i ciągłe dążenie do ulepszania jadłospisu jest sprawą nadrzędną dla Pań prowadzących przedszkole, panuje tam ciepła atmosfera, a przy degustacji past warzywnych i ciasta bez cukru, wywiązała się rozmowa , która była początkiem poniższego wywiadu.  Pełna jestem podziwu dla Pań Natalii i Joanny, poświęcają wiele czasu, aby znaleźć odpowiednie produkty i przepisy i zdrowo żywić swoich wychowanków.

Dominika Nitschke-Michalak

1

1. Co jest dla Was najważniejsze w odżywianiu dzieci?

Najważniejsze w żywieniu dzieci jest nauka zdrowych nawyków, co owocuje wzmocnieniem odporności. Bez współpracy z rodzicami trudno byłoby uczyć najmłodszych tych nawyków. Dzieci w naszym przedszkolu chętnie sięgają po owoce, warzywa, piją wodę czy ziołowe herbatki 🙂

2. Co jedzą dzieci w Waszym przedszkolu?

Jadłospis jest układany sezonowo. Najważniejsze, aby nasi podopieczni jedli dużo zbóż, orzechy, owoce suszone oraz sezonowe warzywa i owoce.

3. Jak powstaje jadłospis? Czym się kierujecie układając menu ?

Jadłospis układany jest w porozumieniu z firmą cateringową, z którą współpracujemy. Menu zmienia się sezonowo. Dbamy o to, aby posiłki były przygotowywane zgodnie z piramidą zdrowego żywienia, aby każdego dnia dzieci otrzymały podczas pobytu w przedszkolu najważniejsze elementy tej piramidy.

4. Czego nie jedzą dzieci w Waszym przedszkolu ?

Dzieci nie jedzą parówek, gotowych kremów czekoladowych czy orzechowych, kisieli czy galaretek z paczki (zamienione na naturalne ze soków tłoczonych), nie ma białego cukru, czarnej herbaty (zamieniona na ziołowe), owocowych jogurtów (tylko naturalne z przygotowywanym na miejscu musli), soki owocowe zamienione na wodę z dodatkiem ziół wychodowanych w przedszkolu.

5. Kto dla Was gotuje ?

Obiady dostarczane są przez firmę cateringową, która po szczegółowym omówieniu naszych potrzeb, dostosowała posiłki dla naszych dzieci. Śniadania i dwa podwieczorki są przygotowywane przez nas w przedszkolu z uwzględnieniem wymagań najmłodszych konsumentów

6. Ile kosztują posiłki w Waszym przedszkolu ? –

dzienny koszt posiłku to ok 8 zł wraz z transportem.

7. Gdzie zaopatrujecie się w produkty ?

W produkty zaopatrujemy się u lokalnych sprzedawców; warzywa i owoce z lokalnego „warzywniaka”, pieczywo z osiedlowej piekarni, wędliny u sprawdzonych przez Sanepid rzeźników. Naturalne zioła dzieci sadzą w doniczkach w przedszkolu, po czym z chęcią je zjadają 🙂 Wszystkie zakupy robimy sami, będąc w sklepie czytamy etykiety, szukamy najlepszej jakości w produktach.

8. Czy dzieci biorą udział w przygotowywaniu posiłków ?

Staramy się, aby angażować dzieci w przygotowywanie posiłków. Nie zawsze mają podane gotowe kanapki czy podwieczorek. Posiłki w naszym przedszkolu odbywają się przy wspólnym stole, ciocie jedzą z dziećmi to samo. Pomagając przy posiłkach dzieci uczą się samodzielności, gospodarności oraz współpracy, co owocuje w późniejszych latach.

9. Czy w Waszym przedszkolu są uwzględniane indywidualne diety dzieci ?

tak – na życzenie rodzica wraz z firmą cateringową przygotowywane są posiłki bezmleczne, bezglutenowe czy dla diabetyków

10. Jakie są rezultaty naturalnego żywienia dzieci?

Dzieci w naszym przedszkolu są zdrowsze, z roku na rok jest wyższa frekwencja w miesiącach tzw „wyższej zachorowalności”, co oznacza, że wprowadzona zmiana posiłków daje widoczne rezultaty, a także lepiej wpływa na lepszy rozwój emocjonalny dziecka. Ograniczona ilość cukru w przedszkolu jest widoczna w zachowaniu dzieci. Cieszy nas również współpraca rodziców na tym polu, gdyż coraz większy procent z nich stara się wprowadzać zmiany w swoich domach.

zdj.zdrowyprzedszkolak.org

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Małe Ogródki
Książka kucharska dla przedszkola-ków w pliku PDF.

Małe ogródki - książka kucharska dla przedszkolaków
Wykonanie i hosting