Nabór przedszkoli do projektu: „Przyrodnicze azyle w miejskich przedszkolach”.

Dziecięca Akademia Przyrody „Kumak” zaprasza przedszkola zlokalizowane na terenie dużych miast do udziału  w bezpłatnym projekcie ekologicznym .

Polecamy szczególnie, że Pracownia k. oraz Tropy Przyrody to nasi partnerzy … zapraszamy do publikacji Ogórdki przedszkolne  oraz Jadalny ogród

Projekt – poprzez propagowanie idei tworzenia małych miejskich ogródków – za nadrzędny cel stawia sobie uwrażliwianie społeczeństwa na to, że istnienie zróżnicowanych biologicznie terenów zielonych w przestrzeni miejskiej jest warunkiem poprawy jakości życia w mieście i ochrony ludzkiego zdrowia.

W ramach projektu placówka otrzyma pomoc w tworzeniu z dziećmi naturalnych, tętniących życiem ogrodów na terenie przedszkola:

– wsparcie merytoryczne i organizacyjne na wszystkich etapach realizacji programu od planowania, projektowania do realizacji pomysłów –indywidualne  konsultacje z ekspertami (architektem krajobrazu, przyrodnikiem),

– opisy zadań i zabaw edukacyjnych z dziećmi w ramach tworzenia ogródków,o

– platformę wymiany doświadczeń i praktyk z innymi przedszkolami biorącymi udział w programie (forum internetowe),

– pomoc w angażowaniu we współpracę rodziców, sąsiadów, samorządu lokalnego, firm i innych lokalnych instytucji,

– wsparcie rzeczowe projektu (pakiet startowy: nasiona, narzędzie ogrodnicze, zbiorniki na deszczówkę, pomoc dydaktyczna).

W efekcie prac powstanie ogród, w którym rosną naturalnie występujące  na danym obszarze rośliny (kwietne łąki), zioła, krzewy i który stanowi siedlisko i schronienie dla wielu gatunków owadów, ptaków, płazów, gadów, drobnych ssaków. W ogrodzie będzie znajdował się również kompostownik i zbiornik na deszczówkę, przez co dzieci będą  poznawać i stosować idee zrównoważonego rozwoju.

Wymagania dla uczestników:

– lokalizacja placówki na terenie miasta powyżej 100 tyś. mieszkańców,

– dysponowanie przynajmniej niewielką powierzchnią do zagospodarowania na cele ogródka,

– gotowość zobowiązania się do terminowej realizacji działań edukacyjnych zgodnie ze wskazówkami i udostępniania w wersji elektronicznej wskazanych efektów działań (zdjęć, skanów rysunków, opisów, itp.).

Projekt dedykowany jest do dwóch grup przedszkolnych: 4-ro i 5-cio latków.

Zgodnie z założeniami, w projekcie wezmą udział 32 przedszkola na terenie całego kraju (optymalnie po 2 placówki z każdego województwa).

Pierwsze działania w przedszkolach rozpoczną się w kwietniu 2014 r.

W procesie rekrutacji decyduje kolejność zgłoszeń. W sytuacji zapełnienia list podstawowych zostaną otwarte listy rezerwowe.

Zgłoszenie należy wysłać na adres e- mail: akademia@kumak.waw.pl, podając dane adresowe placówki oraz liczbę dzieci w grupie 4-ro i 5-cio latków.

Regulamin uczestnictwa oraz wzór umowy zostaną umieszczone na stronie internetowej: www.kumak.waw.pl

Dodatkowych informacji udziela Anna Szopa pod nr tel. 503 138 790.

Organizator projektu:

Dziecięca Akademia Przyrody „Kumak” Anna Szopa

ul. Dziennikarska 43b/3

05-220 Zielonka

Źródła finansowania projektu:

– Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska,

– Fiskars Brands Polska Sp. z o.o.

Partnerzy projektu:

– Tropy Przyrody, Pracownia k