Otyłość dzieci

Wrasta ilość dzieci z nadwagą i otyłością. Co czwarte dziecko w Europie jest otyłe. W Polsce, w ciągu ostatnich 20 lat, trzykrotnie wzrosła liczba dzieci z nadwagą.

W różnych rejonach Polski procent dzieci i młodzieży otyłej wynosi od 2,5 do 12% populacji w wieku rozwojowym i tendencja jest wzrastająca.

Zaburzenia psychologiczne związane z otyłością  mogą mieć trwały charakter:

• złe samopoczucie
  • niska samoocena
  • stany depresyjne.

Dzieci otyłe są często dyskryminowane i krytykowane, zarówno przez rówieśników, jak i dorosłych.

Problemy fizjologiczne u dzieci z otyłością:

• nawracające infekcje
  • przyspieszone dojrzewanie
  • wysoki poziom cholesterolu
  • cukrzyca
  • stłuszczenie wątroby i kamica żółciowa.

Występujące powikłania to: nadciśnienie, bezdechy w czasie snu, powikłania ortopedyczne.

Ogólne zalecenia WHO – walka z otyłością:

• zwiększenie konsumpcji owoców i warzyw, roślin strączkowych, ziaren zbóż i nasion, orzechów
  • ograniczenie poboru energii z tłuszczów oraz zmiany spożycia tłuszczów nasyconych na tłuszcze nienasycone z wykluczeniem izomerów trans kwasów tłuszczowych
  • ograniczenie spożycie cukru oraz soli
  • zwiększenie aktywności fizycznej.

Autor: Emilia Lorenc