Kampania na rzecz naturalnej diety w przedszkolu
  

Przyprawy na jesień i zimę

Autor: Emilia Lorenc

 

Tymianek – używa się go przy kaszlu, dolegliwościach gardła, problemach z górnymi drogami oddechowymi (działa wykrztuśnie), ma też działanie lecznicze: bakterio- i grzybobójcze, poprawia apetyt. Wywar z tymianku  pobudza pracę jelit zapobiegając wzdęciom. Polecamy herbatkę tymiankową z miodem, dodawanie do zup, pieczenia mięsa i ryby.

Kurkuma – jedna z najlepiej poznanych roślin leczniczych. Wywodzi się z Azji a jej działanie lecznicze związane jest z substancją w niej zawartą – kurkuminą – która ma silne działanie przeciwzapalnie, obniża poziom histaminy i jednocześnie wzmaga naturalną produkcję kortizonu. Kurkuma ma także działanie przeciwwirusowe, przeciwbakteryjne, przeciwgrzybicze, antyoksydacyjne, przeciwnowotworowe i diuretyczne, zapobiega również zlepianiu się płytek krwi, wpływając korzystnie na  krążenie. Można ją wykorzystać do ryżu, zup, mięsa, duszonych warzyw, past warzywnych i wielu innych potraw.

 

Oregano – nadaje się do potraw mięsnych, potraw z makaronów, sosów, sałatek, zup oraz warzyw. Lecznicze działanie: łagodzi wzdęcia, działa żółciopędnie, antyspetycznie i antygrzybiczo. Składniki fenolowe zawarte w olejku z oregano niszczą bakterie Klebsiella, E. coli, Salmonella i H. pylori, zachowując jednocześnie odpowiedni poziom dobrych bakterii w jelitach.

 

Majeranek – reguluje trawienie, pozytywnie wpływa na cały układ pokarmowy, a dzięki dużej zawartości garbików zalecany jest przy biegunakach. Napar z majeranku można stosować do inhalacji przy nieżycie górnych dróg oddechowych, natomiast herbatka działa uspakajająco. Dodajemy majeranek do potraw ciężkostrawnych, np. ze strączkowymi warzywami, oraz do mięs.

 

Czosnek – zawiera prozdrowotne substancje takie jak mangan, selen, german, witaminę A oraz C a także cynk. Działa antyoksydacyjne, wmacnia odporność, pozytywnie wpływa na pamięć, zapobiega złośliwym nowotworom, ma działanie przeciwwirusowe, przeciwbakteryjne oraz przeciwgrzybicze.

 

Imbir – działa rozgrzewająco i zapobiega grypie, stosowany jest też do leczenia stanów zapalnych i bólu, np. przy chorobach reumatycznych. Skutecznie przynosi ulgę przy zgadze oraz nudnościach podczas ciąży, zmniejsza bóle menstuacyjne, działa profilaktycznie przeciwnowotworowo. Imbir to również dobre lekarstwo na chorobę lokomocyjną. Polecamy herbatki ze świeżym kłączem imbiru, oraz jako składnik  dodawany do zup i owsianki. Uwaga: dzieciom należy podawać imbir w małych ilościach gdyż mocno rozgrzewa.

 

Cynamon – przyprawa o słodkawym i korzennym zapachu, doskonale nadaje się do dań na słodko i deserów owocowych. Jego właściowości lecznicze zawdzięczamy obecności aldehydu cynamonowego, który ma działanie antygrzybicze, antynowotworowe, antymutagenne.

Zawiera także polifenole oraz kwasy, jak elagowy, chlorogenowy czy kawowy, które mają działanie antyoksydacyjne oraz antybakteryjne. Coraz częściej mówi się o działniu przeciwdziałającym miażdżycy i cukrzycy. Ekstrakt z cynamonu może hamować rozwój bakterii H. pylori, będącą jedną z przyczyn choroby wrzodowej.

 

Małe Ogródki
Książka kucharska dla przedszkola-ków w pliku PDF.

Małe ogródki - książka kucharska dla przedszkolaków
Wykonanie i hosting