Kampania na rzecz naturalnej diety w przedszkolu
  

Jakie jest ryzyko cukrzycy u dzieci?

14 listopad Światowy Dzień Walki z Cukrzycą

Częstość występowania cukrzycy wzrasta na całym świecie, a badania donoszą o  zwiększonym ryzyku zachorowań u dzieci.  Około 350 milionów ludzi na całym świecie ma cukrzycę, liczba może wzrosnąć więcej niż dwukrotnie w ciągu najbliższych 20 lat.  W powikłaniu cukrzycy może dość do uszkodzenia serca, naczyń krwionośnych, wzroku, nerek i układu nerwowego – powodując chroniczne problemy i prowadząc do  przedwczesnej śmierci.

Cukrzyca typu I (czasami nazywana insulinozależną, młodocianych ) występuje, gdy trzustka nie wytwarza wystarczającej ilości insuliny, hormonu, który reguluje poziom cukru we krwi. Przyczyna nie jest znana, ale uważa się, że jest wynikiem kombinacji czynników genetycznych i środowiskowych.

Wiele krajów dokumentuje większą liczbę nowo zdiagnozowanych przypadków cukrzycy typu I szczególnie u młodszych dzieci. Co ciekawe, niektóre przypadki przypominają  wśród dzieci  epidemie chorób zakaźnych. Obecnie nie jest znany sposób zapobiegania cukrzycy typu I

Cukrzyca typu II (zwana jako cukrzyca dorosłych ), powstaje, gdy organizm nie potrafi skutecznie wykorzystać produkowanej insuliny. Może ona wynikać z nadmiernej masy ciała i  małej aktywności fizycznej, złego odżywiania a czasem z predyspozycji genetycznych.

Ostatnio, cukrzyca typu II coraz częściej występuje u dzieci i młodzieży, tak bardzo, że w niektórych częściach świata cukrzyca typu II stała się głównym typem cukrzycy u dzieci. Globalny wzrost otyłości u dzieci i brak aktywności fizycznej jest powszechnie uważany za  kluczową przyczynę cukrzycy.

Zdrowe odżywianie i styl życia, to najlepsza ochrona  przed chorobą.

źródło: www.who.int

zdjęcie: www.who.int

Małe Ogródki
Książka kucharska dla przedszkola-ków w pliku PDF.

Małe ogródki - książka kucharska dla przedszkolaków
Wykonanie i hosting