Zjedliśmy alfabet…pełnoziarnisty

Autor: hugoimatylda.blogspot.ie1

Jeśli i Wy macie ochotę na alfabet, zapraszamy do skorzystania z naszego przepisu. Jest to przepis na Spekulatius – ciastka, które je się głównie „około” Świąt. Są chrupiące, pełne przypraw korzennych i zmieszczą się w kalendarzu adwentowym 🙂 W domu Hugo i Matyldy nigdy nie zakryły dna puszki – po prostu znikały zbyt szybko.

Gdy tylko pojawiły się pierwsz, gotowe do zjedzenia ciastka, mały pomocnik Mamy, Matylda zniknęła z kuchni. Zabrała puszkę z ciastkami by poczęstować tatę i Hugo. Hugo dostał „i”.
– Mati, daj proszę coś większego bratu – powiedział Tata. Na co dziewczynka wyszukała „l”. Dla siebie samej znalazła „m”.
„Szczęściara ze mnie”, pomyślała. „Moja literka jest duża.”

A na jaką literę zaczyna się Twoje imię?

Spekulatius

• 280 g mąki pełnoziarnistej
  • 70 g białej mąki
  • 1 jajko
  • 220 g masła
  • 115 g brązowego cukru
  • 10 g przyprawy do pierników
  •  szczypta soli

Ubij masło, dodaj cukier i jajko i dobrze wymieszaj. W oddzielnej misce wymieszaj mąki, przyprawy i sól. Potem wymieszaj wszystkie składniki razem i odstaw na 4-6 godzin.
Ustaw piekarnik na 180 stopni. Wytnij ciastka, mogą to być kształy literek, ale też inne, jeśli nie masz alfabetu. Ciastka wkładamy do piekarnika na ok. 10 minut. Poproś dorosłych o pomoc.