Wszystko o soli

Sól wykorzystywana na co dzień w kuchni do przyprawiania potraw stanowi główne źródło sodu w diecie. Sód zawarty w soli odgrywa ważną rolę w procesach metabolicznych zachodzących w organizmie, w regulacji jego gospodarki wodnej, ciśnienia osmotycznego oraz równowagi zasadowo- kwasowej. Należy jednak pamiętać, że dzienne spożycie soli nie powinno przekraczać 5-6 gram, co odpowiada 1 płaskiej łyżeczce do herbaty.

sól

Od wielu lat w Polsce, jak i na całym świecie, poziom spożycia soli trzykrotnie przewyższa zalecaną normę. Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) apeluje, by znacząco ograniczyć ilość soli  w codziennej diecie. Należy zrezygnować z dosalania potraw oraz wyeliminować z diety produkty spożywcze o wysokiej zawartości soli.