Quinoa (komosa ryżowa)

Roślina pochodząca z Ameryki Południowej, znana już za czasów Inków (”złoto Inków”). Ziarno komosy to źródło :

• pełnowartościowego białka (zawiera wszystkie aminokwasy niezbędne dla człowieka, co w pokarmach roślinnych jest wyjątkowe)
  • oraz soli mineralnych: wapnia, fosforu, potasu i  żelaza, magnezu i witamin z grupy B.
  • Jest produktem bezglutenowym
  • ma niski indeks glikemiczny.

Wykorzystywana jest do zup,  jako składnik zbożowy w głównych posiłkach i sałatkach. Na terenie Polski powstają pierwsze pola uprawne komosy ryżowej.

Polecamy przepisy:

Sałatka z quinoa i awokado
Składniki

• 1/2 szklanki niegotowanej komosy ryżowej
  • 1 szklanka wody
  • 2 pomidory pokrojone w kostkę
  • 1/2 szklanki posiekanego świeżego szpinaku
  • 1/3  filiżanki drobno posiekanej czerwonej cebuli
  • 2 łyżki soku z cytryny
  • 2 łyżki oliwy z oliwek
  • sól morska, pieprz kolorowy świeżo mielony
  • 2 awokado,pokrojone w kostkę

Przygotowanie
1. Ugotować quinoe w szklance wody  przez 15 minut do wchłonięcia wody
2. Komosę wymieszać w misce sałatkowej razem z pomidorami, szpinakiem i  cebulą, awokado.
3. W małej misce wymieszać sok z cytryny, olej, sól, pieprz. Wymieszać z sałatką

Quinoa na ostro z czosnkiem i parmezanem

Składniki:

•    1 łyżki masła
  •    1 mała żółta cebula, pokrojona w kostkę
  •    3-4 ząbki czosnku
  •    2 filiżanki bulionu warzyw
  •    1 szklanka komosy ryżowej niegotowanej
  •    1/4 łyżeczki soli
  •    1/4 szklanki parmezanu

Pokrojona cebulę i czosnek dusimy na maśle aż do miękkości. Dodajemy bulion warzywny i quinoe, przykryć i gotować na wolnym ogniu, aż płyncałkowicie się wchłonie (15 minut). Zdjąć z ognia i delikatnie wymieszać quinoa. Doprawić solą i wymieszać z parmezanem.
Doskonałe do warzyw pieczonych, gotowanych oraz do mięsa pieczonego.

Zupa z soczewicy i komosy ryżowej

Składniki

• 3-4 marchewki
  • pietruszka
  • kawałek pory
  • szkl czerwonej soczewicy
  • szkl komosy ryżowej
  • ok 1 litra soku pomidorowego bez dodatków
  • duża łyżka masła

przyprawy: kurkuma, kardomon mielony lub kilka ziarenek nasion, tymianek, szczypta gałki muszkatołowa, pieprz, sól do smaku

Gotujemy w wodzie pokrojone warzywa, następnie dodajemy soczewicę i komosy ryżowej dodajemy tymianek i kardamon. Wody ma być ok 3 cm nad powierzchnią. Po zagotowaniu się skręcamy ogień i gotujemy ok 10 minut na małym ogniu. Jak soczewica i quinoa już miękkie zalewamy sokiem pomidorowym. Doprawiamy pozostałymi przyprawami i solą. Dodajemy masła lub oliwę z oliwek. Zupa ma być gęsta. Na wierzchu posypujemy natką zielonej pietruszki.

Kotlety z quinoa i białej fasoli

Kotlety z  komosy ryżowej

Autor: Emilia Lorenc