Kampania na rzecz naturalnej diety w przedszkolu
  

Ludzie Projektu

Z własnego doświadczenia i innych rodziców wiemy, jak wygląda żywienie dzieci w przedszkolach. Posiłki złej jakości, wysokoprzetworzone nie służą rozwojowi. Zadbajmy o zmianę diety w przedszkolach naszych dzieci. Naturalne odżywianie jest podstawą tego, żeby prawidłowo się rozwijały i stały się zdrowymi dorosłymi. To jest sprawa ważna na szerszą skalę – nie tylko prywatną, ale też społeczną. Mamy nadzieję, że będą nas wspierać rodzice dzieci przedszkolnych, organizacje zajmujące się promocją zdrowia, że do naszej akcji przyłączą się instytucje i placówki, którym zależy na zdrowym rozwoju dzieci.  Emilia i Marek Lorenc

Emilia Lorenc – pomysłodawczyni  projektu

diagnosta laboratoryjny, biolog molekularny, doradca dietetyczny
Kontakt: emilialorenc@zdrowyprzedszkolak.org

Łącząc starożytną mądrość medycyny naturalnej i nowoczesne odkrycia medycyny akademickiej w praktyce pomaga pacjentom pielęgnować i utrzymać zdrowie (wraz z mężem, lekarzem Markiem). Dodatkowo organizują i prowadzą spotkania z myślą o dzieciach, młodzieży, rodzicach, upowszechniając zdrowie oraz życie w zgodzie z przyrodą. Prywatnie mama w radosnej rodzinie z trójką dzieci.

Wykształcenie:
Wydział Farmaceutyczny Oddział Analityki Medycznej w Collegium Medicum Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie
Studia Podyplomowe z Biologii Molekularnej Wydział Biochemii, Biofizyki i Biotechnologii Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie,
Studia Podyplomowe z Poradnictwa Żywieniowego i Dietetycznego Wydział Nauk o Żywieniu Człowieka i Konsumpcji Szkoła Główna Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie.
Monika Dworakowska – koordynator ds. Promocji i PR
 meil: monikadworakowska@zdrowyprzedszkolak.org
Z wykształcenia specjalista ds. marketingu, z racji piastowanych stanowisk specjalista ds. Promocji i PR a z zamiłowania wizażystka – prowadzę warsztaty oraz konsultacje dla kobiet dotyczącą makijażu używając m.in. kosmetyków naturalnych.
Poza zawodowo jestem mamą dwójki dzieci Maćka oraz Emilki (w dalszym ciągu na diecie eliminującej białko mleka krowiego) dlatego też wiem jak ważne jest zdrowe odżywianie milusińskich i jak wiele można zyskać eliminując z diety przetworzone, niezdrowe produkty. Z całego serca wspieram projekt  Zdrowy Przedszkolak.org:) Edukacji nigdy dość!

 Piotr Sułkowski – administrator od spraw technicznych, wirtualnych i nie tylko Piotr-SułkowskiSzczęśliwy ojciec i mąż. Bezwzględnie inteligentny introwertyk. Czyni użytek ze swoich licznych talentów. Filozof marketingu. Angażuje się w działania długofalowe. Przekonany, że pożyczyliśmy świat od naszych dzieci. www.piotrsulkowski.eu

MODERATORZY

Marta Kierzkowska-Grzybek,  Wrocław

kontakt: wroclaw@zdrowyprzedszkolak.org

Absolwentka Politechniki Wrocławskiej, na co dzień konsultant medyczny. Biotechnolog, doradca żywieniowy i manager zarządzania. Propagatorka świadomego i zdrowego trybu życia, hołduje idei Attachment Parenting oraz Slow Foods. Uczestniczka wielu szkoleń i warsztatów z zakresu makrobiotyki i dietetyki. Prowadzi wykłady z żywienia naturalnego dzieci oraz warsztaty gotowania dla dzieci idorosłych w ramach swojego autorskiego programu „Mniam, mniam w brzuszku mam”. Autorka bloga kulinarnego „In harmony with nature”. Pisze artykuły dla portalu www.dziecisawazne.pl oraz www.ekorodzice.pl. Ma wiele pasji i głowę pełną pomysłów, wciąż szuka nowych wyzwań i inspiracji. Prowadzirównież warsztaty bębniarskie dla małych i dużych, kreatywne warsztaty plastyczne, a wwolnej chwili fotografuje www.martagrzybek.selia.pl

 

Dorota Łapa, Poznań Kontakt: pozan@zdrowyprzedszkolak.org Z zawodu jest dietetykiem i pielęgniarką. Zafascynowana również medycyną wschodu i ichprawami odżywiania oraz wiedzą św. Hildegardy. Idąc wbrew czasom, nieustannie poszukujemądrości leczniczej o jakiej pisał Hipokrates w słynnym powiedzeniu „Twoje pożywieniemoże być lekarstwem”.Nie wyobraża sobie życie bez modlitwy, bo podstawą życia jej rodziny jest zakorzenienie wwierze.Edukację w zakresie dobrego żywienia traktuje jak misję, dlatego organizuje otwartewykłady i warsztaty gotowania dla zdrowia. Poszukuje i testuje wysokiej jakości żywność,by przekonywać jak bardzo warto w nią inwestować. Pomaga również odnaleźć dobrądrogę odżywiania doradzając osobom chorym lub tym pragnącym utrzymać zdrowie. By torealizować stworzyła Orkiszowe Pola. Prywatnie szczęśliwa żona i mama czwórki dzieci. www.orkiszowepola.pl

Domika Nitschke-Michalak Poznańd

Z wykształcenia technolog żywności, dietetyk. Na co dzień mama trójki dzieci, często bywa w kuchni, gotuje z dziećmi i dla dzieci,  rodziny i przyjaciół. Aktywnie udziela się w kampaniach naturalnego żywienia i promuje zdrowe gotowanie, pieczenie i przetwarzanie.Jej ideą  przewodnią jest czerpanie przyjemności z jedzenia , które odżywia , wzmacnia i daje energię.

 

 

 

 

 Anna Załubska -Kraków

dietetyk, promotorka zdrowego stylu życia

Od lat związana z Polskim Towarzystwem Dietetyki, Instytutem Żywności i Żywienia oraz Stowarzyszeniem Osób z Celiakią. Prowadzi własny gabinet oraz współpracuje z licznymi placówkami m.in. IMI Care Kraków. Od roku związana z Centrum wspierania Psychoonkologii UNICORN.
Inicjatorka licznych imprez na rzecz zdrowia m.in. piknik „Apetyt na zdrowie”, cykliczne spotkania: Niepołomice – miejsce kobiet, Zamkowe Forum Kobiet oraz Dni Rodziny. Autorka licznych artykułów i publikacji dostępnych m.in. na łamach wp.pl i lokalnych gazet. Prowadzi liczne warsztaty i wykłady. Nieustannie podnosi swoje kwalifikacje uczestnicząc w konferencjach i szkoleniach również z zakresu medycyny naturalnej i alternatywnych metod leczenia. Obecnie doktorantka na Wydziale Technologii Żywności UR Kraków. www.dietetyk-niepolomice.pl

 

 

Anna Żywica , Poznań AZ dietetyk i technolog żywności, Swe wykształcenie doskonale łączy z pasją do gotowania. Zwolenniczka eksperymentów kulinarnych, która nie pozwoli aby jakiś ciekawy przepis umknął jej niesprawdzony. W swych próbach specjalizuje się w stosowaniu owoców i warzyw tam gdzie nie były one wcześniej spotykane. Prowadzi warsztaty kulinarne dla dzieci i dorosłych dotyczące kreatywnego i zdrowego gotowania. Laureatka konkursu na zamawiane prace dyplomowe z zakresu restrykcyjnego odżywiania młodych kobiet. Uwielbia Zumbę – połączenie tańca latynoamerykańskiego i ćwiczeń fitness.

 

 

 

Katarzyna Rudnicka , OlsztynKR
kontakt: olsztyn@zdrowyprzedszkolak.org
Technolog żywności i żywienia człowieka, doradca żywieniowy, propagator zdrowego odżywiania, autorka projektu Sztuka Odżywiania. Zajmuje się wszystkim związanym z jedzeniem – od gotowania i uczenia gotowania, przez szkolenia dla przemysłu spożywczego, kursy i warsztaty ze zdrowego odżywiania, po indywidualne konsultacje. Prywatnie mama córki (w szkole podstawowej) i syna (w przedszkolu).
.
.
.
Katarzyna Podbielska, Olsztyn
kontakt: olsztyn@zdrowyprzedszkolak.org
dr biologii, trener, propagatorka zdrowego odżywiania i gotowania, moderatorprojektu Zdrowy Przedszkolak.org „Byłam wieloletnim nauczycielem akademickim Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego.Uczestniczyłam w licznych konferencjach naukowych ogólnopolskich i międzynarodowych. Jestem autorem wielu publikacji naukowych i popularnonaukowych z dziedziny nauk biologicznych. Obecnie prowadzę szkolenia podnoszące kwalifikacje z zawodu kucharza, pomocnika kucharza orazorganizatora usług cateringowych. Również dzielę się swoją pasją gotowania, prowadząc kursy i warsztaty zdrowego odżywiania oraz udzielam konsultacji indywidualnych. Jestem mamą trójki wspaniałych dzieci, które mobilizują mnie do wyszukiwania, tworzenia nowych pomysłów na przekąski, desery, niedzielne obiady. Niesamowitą radość sprawia mi zaskakiwanie nowymi smakami moich pociech i męża oraz przyjaciół. Zwyczajem, bez którego nie potrafię funkcjonować w ciągu dnia, jest spacer z kubkiem kawy, po ogrodzie, razem z 3 kotamii szczeniaczkiem. W mojej kuchni królują przede wszystkim świeże produkty, dlatego w ogródku założyłam mały warzywniak, w którym uprawiam sezonowe warzywa i zioła. Co do mojego stylu życia, to uważam, że nigdy nie jest za późno na wzbogacanie się. Miłością mojego życia jest flamenco,hiszpańskie rytmy kojarzą mi się z wewnętrzną siłą i ekspresją.
Edyta Poniatowska- Zaremba w Gdańsku 1
Jako konsultant żywieniowy (Poradnictwo dietetyczne – postępy w żywieniu człowieka, Instytut Żywności i Żywienia), łączę wiedzę z zakresu dietetyki zachodniej i wschodniej.
Od kilku lat działam czynnie w różnych organizacjach, biorę udział w przedsięwzięciach, które mają na celu promocję naszych regionalnych i sezonowych produktów, prowadzę warsztaty dla dzieci i dorosłych, zmieniamy nawyki, uczę gotować. Działam również w Gdańskiej Kooperatywie Spożywczej, razem jesteśmy silniejsi , łatwiej jest kupować produkty taniej i dobrej jakości.Dla mnie oczywiste jest, że jedzenie ma właściwości terapeutyczne. Od dziecka interesowałam się  kuchnią, ziołami. Teraz pasję mogę przekuć na pracę, mogę się dzielić swoim doświadczeniem, wiedzą, ale co najważniejsze przekonuję rodziców, dzieci w szkołach i przedszkolach, że ważne jest zdrowe, naturalne żywienie, że to jak będziemy karmić nasze dzieci w wieku przedszkolnym, szkolnym, taki dajemy start w dorosłe życie. Nasze dzieci coraz częściej nie wiedzą jak gotować,
nie znają nazw podstawowych warzyw, owoców. Przed nami dużo pracy, by kolejne pokolenia nie zapomniały sztuki gotowania, uprawiania warzyw, czy pieczenia chleba, czegoś co dla naszych babć było czymś oczywistym.
Magdalena Kubik , Łódź
kontakt:lodz@zdrowyprzedszkolak.org

Z wykształcenia technolog żywności i dietetyk. Z zamiłowania propagatorką zdrowej kuchni i slow foods. Prowadzi warsztaty gotowania dla małych i dużych w Akademii Atrakcji, wykłady dotyczące świadomego jedzenia. Autorka publikacji dla portalu dziecisawazne.pl. Z połączenia wykształcenia i pasji stworzyła w Łodzi Gabinet  fit & you gdzie przekazuje swoją wiedzę wraz z pozytywną energią wszystkim chętnym fitandyou.com.

 

 

Anna Grzechowiak, SzczecinAnia Zasady naturalnego żywienia stosuję w życiu codziennym wspólnie z moim mężem i synkiem już od 15 lat. Staram się połączyć zachodnie trendy żywieniowe z zasadami dietetyki terapeutycznej, czyli nauką o długim życiu w zdrowiu, szczęściu i wolności. Jest to również sposób życia oparty na głębokim rozumieniu praw przyrody. Można go stosować w naszej kulturze, gdyż praktykowanie jej w codziennym życiu jest proste, tanie i przede wszystkim zdrowe. Wymaga tylko od nas chęci wprowadzenia zmian i przejęcia odpowiedzialności za nasze życie przez nas samych. Prowadzę kursy, szkolenia i konsultacje dietetyczne. Karmię również dzieci w przedszkolu oraz dorosłych w ramach cateringu i restauracji. www.grzechotka-dieta.pl  

 

 

Katarzyna Tyczyńska, Legionowo Katarzyna Tyczyńska

Wpływ odżywania na zdrowie człowieka pasjonował ją od zawsze brakowało jej jednak motywacji aby zmienić swoje nawyki żywieniowe. Kilka lat temu okazało się, że jest chora. Szukając ratunku dla siebie postanowiła całą dotychczasową wiedzę z zakresu dietetyki klasycznej oraz wschodniej zastosować w praktyce. Udało się zapanować nad chorobą i stała się ona dla niej inspiracją do zmiany nie tylko odżywiania ale również zawodu. Została doradcą żywieniowym i założyła Bio Diet Care (biodietcare.pl), aby wspierać innych w procesie zmiany nawyków żywieniowych. Prowadzi warsztaty kulinarne, wykłady, grupy wsparcia oraz doradza klientom indywidualnie. „Wierzę, że zrozumienie praw natury, cykliczności w przyrodzie oraz powrót do naturalnych metod uzdrawiania i odżywiania jest skutecznym i prostym sposobem na odzyskanie zdrowia i harmonii w codziennym życiu. W swej praktyce łączę najnowszą wiedzę z zakresu nauk o odżywianiu z mądrościami natury. Prywatnie mama bliźniąt Marysi i Tadzia głęboko zaangażowana w poprawę jakości odżywiania dzieci w przedszkolach.

 

Anna Wiśniewska, Gdańskunnamed Doradca żywieniowy z wykształcenia i powołania. Zdrowe odżywianie to jej pasja, a dietetykę traktuje jako jeden z elementów dbałości o zachowanie zdrowia na długie lata. Prowadzi poradnictwo żywieniowe i dietetyczne „Wellneat”. Organizuje warsztaty o zdrowym odżywianiu dla dzieci i ich rodziców, zarówno w przedszkolach, jak i szkołach podstawowych. Jest mamą siedmioletniego chłopca, który docenia jej kreatywność w przygotowywaniu posiłków na tyle, że zawsze zgodzi się „chociaż spróbować.

 

 

 

 

 OSOBY WSPIERAJĄCE PROJEKT

Magdalena Radajewska, ŚremMR

Absolwentka Filologi Polskiej UAM i specjalista ds. dietetyki, zawodowo zajmuje się sprzedażą i marketingiem. Jej największa pasją jest gotowanie i ciągłe poszerzanie wiedzy na temat żywienia.Kiedy w rodzinie wykryto cukrzycę typu I oraz alergię na gluten, pszenicę i mleko zaczęła wiedzę przekładać na praktykę. Swoją pasją zaraziła całą rodzinę, łącznie z najmłodszym przedszkolakiem. Prowadzi też bloga kulinarnego. www.magdalena-w-kuchni.blogspot.com

Joanna Małyszka,  ŚremJM Z wykształcenia jestem romanistką (UAM w Poznaniu) oraz, specjalistka ds. dietetyki. Uczestniczę w licznych szkoleniach i warsztatach z zakresu zachodniej, jak i wschodniej dietetyki.  W moim domu rodzinnym zawsze zwracano bardzo dużą uwagę na zdrowe odżywianie. Naturalne produkty sezonowe, piwnica pełna przetworów… Rosłam w przekonaniu, że to jest ważne. Już jako nastolatka lubiłam spędzać czas w kuchni, przygotowując zdrowe posiłki dla najbliższych. W końcu przerodziło się to w pasję… Kilka lat temu dziecko z najbliższej rodziny zostało wyleczone z silnej alergii przy pomocy odpowiedniego odżywiania. Dało mi to dużo do myślenia. Postanowiłam zgłębić wiedzę dotyczącą racjonalnego i naturalnego odżywiania i szerzyć tę świadomość wśród najbliższych. Mam dwie córki- sześcioletnią Marysię i dwuletnią Madzię, dzięki którym mój zapał do zdrowego gotowania jest jeszcze silniejszy. We własnej kuchni jestem nastawiona na dietę ograniczającą w dużym stopniu mleko krowie, pszenicę oraz cukier. Marysia jest przedszkolakiem, mogę zatem z bliska obserwować sposób odżywiania dzieci, który nie zawsze jest zgodne z zasadami zdrowego odżywiania. Chciałabym zadziałać w kierunku zmiany nawyków żywieniowych w przedszkolach. www.dietetykanaturalna.pl.

 

Dominika Adamczyk. Warszawa Prowadzi Akademię Zdrowego Odżywiania TAO ZDROWIA – warsztaty zdrowego gotowania, warsztaty wyjazdowe, wyjazdy rodzinne ze zdrową kuchnią. Wyznaję zasadę złotego środka i równowagi nie tylko w podejściu do jedzenia ale w ogóle do życia, tolerancji i dystansu do otaczającego nas świata. Prywatnie mama Toli i Antka. www. taozdrowia.pl taozdrowia.blogspot.ie  

Monika Nurzyńska, Lublin Z wykształcenia jestem technologiem żywności i żywienia człowieka o specjalizacji dietetyka. Pracując przez dwa lata jako dietetyk doszłam do wniosku, że współczesna dietetyka nie pomaga ludziom w odchudzaniu, a co najistotniejsze w przekazaniu informacji o zdrowych nawykach żywieniwych. Od tamtej pory poszukuję wiedzy i nadziei w medycynie naturalnej, uczestnicząc w warsztatach m.in.  kursach makrobiotycznych.. Wierzę w teorie, że komu Bóg prawdziwie sprzyja, tego wysyła w daleki świat, temu chce swoje cuda pokazać w górach, w lesie, w strumieniu i w polu. Dlatego przynajmniej raz w roku staram się odwiedzić swoje ukochane Tatry (w tym roku pierwszy raz z niespełna czteromiesięcznym potomkiem). Każdy poranek zaczynam od kubka kawy zbożowej oraz przypomnienia myśli Walta Disney’a „myśl, wierz, marz, miej odwagę” podczas przygotowania pożywnego śniadania dla moich najbliższych. Marzę o domu bukowym pachnącym, na co dzień dobrym jedzeniem, a w święta cynamonem i mandarynkami oraz własnym ogródku. Uważam, że nic tak nie mobilizuje do zmian jak dobro naszych dzieci. Pojawienie się, więc w moim życiu małego szkraba imieniem Zuzia odmieniło mój sposób odżywienia na stałe (dieta eliminacyjna białko mleka krowiego oraz pszenicę).

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Małe Ogródki
Książka kucharska dla przedszkola-ków w pliku PDF.

Małe ogródki - książka kucharska dla przedszkolaków
Wykonanie i hosting