Seler w kuchni

Seler zawiera ok  86 cennych składników w tym dwukrotnie więcej witaminy C niż w cytrusach,  witaminę B kompleks, łącznie z kwasem foliowym i witaminą PP. Seler ma najwięcej fosforu wśród warzyw korzeniowych, dodatkowo ma dużo wapnia, potasu i cynku, oraz w mniejszej ilości magnezu i żelaza. W  selerze  znajdują się   substancje czynne flawonoidy, furanokumaryny, które mają min. silne działanie przeciwzapalne, antyoksydacyjne. Uwaga: furanokumaryny zawarte w selerze mogą wywoływać reakcje alergiczne i uczulenie na promieniowanie słoneczne.

Seler ma zastosowanie lecznicze już od starożytnych czasów w Egipcie, Grecji i Rzymie:

• ma działanie uspokajające
  • pobudza apetyt
  • ma działanie oczyszczające organizm m.in usuwa kwas moczowy z organizmu
  • ułatwia trawienie
  • poprawia metabolizm organizmu
  • obniża ciśnienie krwi
  • działa moczopędnie poprawiając pracę nerek
  • likwiduje obrzęki
  • przeciwdziała powstawaniu kamieni w woreczku żółciowym
  • nawilża skórę i wzmacnia włosy

Miąższ selera ma tendencję do ciemnienia. Przyrządzając surówkę lub sałatkę, najpierw pokrój selera  na części i dopiero obierz ze skórki. Dokładnie umyj i skrop sokiem z cytryny. Jeśli nie chcesz używać soli np do zupy dodaj więcej selera, to doskonały zamiennik soli.

Chrupiąca surówka z selera

• seler naciowy
  • jabłko
  • orzechy włoskie
  • oliwa z oliwek
  • pieprz
  • sok z cytryny

Umyj dokładnie nać selera, pokrój na drobno. Pokrój jabłko w kostkę dodaj do selera. Orzechy podpraż na suchej patelni dodaj do sałatki. Skrop sokiem z cytryny, popierz i polej oliwą z oliwek. Wszystko wymieszaj.

Autor: Emilia Lorenc

Kotlety z selera

• 1 seler
  • 1 jajko