Masło czy margaryna?

Masło naturalne 100%  to źródło :

• Witaminy A która jest potrzebna dla zdrowia tarczycy i nadnerczy, które m.in. odgrywają rolę w utrzymaniu prawidłowego funkcjonowania serca i układu krążenia.
  • Witaminy A i D w maśle są niezbędne do prawidłowego wchłaniania wapnia, a zatem niezbędne dla mocnych kości i zębów. Plaga osteoporozy może być ze względu na fakt, że większość osób wybiera odtłuszczone mleko myśląc, że to dla nich dobre.
  • Witaminy  E, która jest silnym przeciwutleniaczem czyli chroni przed wolnymi rodnikami, które m.in uszkadzają naczynia krwionośne, a także działa ochronnie przed nowotworami
  • Selenu  pierwiastka śladowego o silnych właściwościach antyoksydacyjnych,
  • Lecytyny– substancji, która reguluje funkcjonowanie mózgu, układu pokarmowego i mięśni szkieletowych, poprawia pamięć i zdolność koncentracji, reguluje prawidłowe stężenie cholesterolu i TG  we krwi, zapobiega odkładaniu się cholesterolu w naczyniach krwionośnych krwi, ułatwia trawienie tłuszczów i wzmaga efektywność działania witamin antyoksydacyjnych, hamuje odkładanie się tłuszczu w wątrobie,
  • Cholesterolu, który jest  niezbędny do produkcji licznych hormonów ( np estrogeny u kobiet) , kwasów żółciowych oraz witaminy D. Jest to substancja ważna dla  prawidłowego funkcjonowania organizmu.  Jego  nadmiar może prowadzić do miażdżycy.
  • Nasycone kwasy tłuszczowe – uważa się, że mają wpływ na powstawanie chorób układu krążenia
  • Składniki białkowe z mleka,  dlatego masło nie jest zalecane w alergiach oraz nietolerancji mleka krowiego.

Margaryna

Margaryna jest  produkowana z tłuszczów roślinnych poprzez proces utwardzania. Często dodatkowo jest wzbogacana o witaminę A, witaminę D i czasami także o witaminę E.  Niektóre rodzaje margaryn zawierają kwasy tłuszczowe z grupy omega-3, kwas foliowy, witaminy z grupy B.

Margaryna miała zawierać dobroczynne nienasycone kwasy tłuszczowe, ale niestety…Proces utwardzania zachodzi przy obecności metali ciężkich. W trakcie tych procesów dochodzi do zmiany konformacji kwasów tłuszczowych. Prozdrowotne konformacje cis przechodzą w konformacje trans. Izomery trans kwasów tłuszczowych podobnie jak nasycone kwasy tłuszczowe, szkodzą zdrowiu w tym mogą prowadzić do nowotworów.  Kwasy tłuszczowe trans podnoszą poziom „złego” cholesterolu (LDL) we krwi, a obniżają poziom cholesterolu „dobrego” (HDL).

Margaryna miękka  jest utwardzana metodami enzymatycznymi. Dzięki temu zawiera mniejsze  ilości kwasów tłuszczowych konformacji trans.

A może warto używać jedynie dobrej jakości oleje i oliwę?

Polecamy artykuł Tłuszcze w kuchni