Co z żurawiny…?

zurawina4
Jesienią zachęcamy do zbiorów i wykorzystywania w swojej kuchni żurawiny, która ma kwaśny smak ale to właśnie dzięki jej potrawy nabierają wyraźnego smaku.
Owoce żurawiny to doskonałe źródło  witamin z grupy B, wit C, oraz minerałów jak potas, wapń, fosfor, magnez oraz kwasów organicznych, garbników, karotenoidów, pektyn

Żurawina od lat ma zastosowanie lecznicze:

• infekcji dróg moczowych oraz zapalenie pęcherza moczowego –  zmieniając środowisko  ogranicza rozwój szkodliwych drobnoustrojów
  • chorób wieńcowych – zawierając antyoksydanty przeciwdziała powstawaniu cholesterolu LDL zmniejszając ryzyko wystąpienia miażdżycy.
  • paradontozy  i chorób przyzębia – poprzez ograniczanie rozwoju płytki nazębnej i rozwój drobnoustrojów przyzębia
  • wrzodów żołądka i dwunastnicy  poprzez hamowanie  rozwoju bakterii Helicobacter pylori będącą jedną z przyczyn choroby  wrzodowej
  • kamicy moczowej – żurawina silnie alkalizuje mocz, co może  powodować rozpuszczanie kamieni zawierających moczany

Powidła i sok z żurawiny i gruszek

• 1kg żurawiny
  • 3 kg gruszek

Żurawinę gotujemy samą do puszczenia soku w garnku z grubym dnem. Następnie dodajemy stopniowo pokrojone gruszki obrane i pokrojone w plasterki. Gotujemy wszystko na małym ogniu i mieszając co jakiś czas. Sok odlewamy do wcześniej wyparzonych słoików. Zakręcamy i obracamy przykrywką do góry. Potem jeszcze zagotowujemy słoiki gotowe z sokiem. Pozostałe owoce dusimy przez trzy dni a następnie wkładam do gorących słoików, pasteryzujemy.

Autor: Emilia Lorenc