Kampania na rzecz naturalnej diety w przedszkolu
  

Partnerskie przedszkola

 

Przedstawiamy przedszkola będące w projekcie Zdrowy Przedszkolak

Uwaga! Organizatorzy projektu nie ponoszą odpowiedzialności za komponowane jadłospisy w przedszkolach. Projekt ma na celu wskazania kierunku modyfikacji jadłospisów, by były zrównoważone odżywczo zgodnie z Piramidą Żywienia i oparte o  produkty naturalne unikając produktów wysokoprzetworzonych.

*I etap projektu oznacza, że wprowadzane są pierwsze stopniowe zmiany w jadłospisach


Ekologiczne Przedszkole Niepubliczne we Wrocławiu

ul. Miłoszycka 23

www.przedszkole.strachota.org

Nasze przedszkole mieści się na zielonym i spokojnym osiedlu Swojczyce. Powstało w roku 2007, prowadzi je Fundacja „Strachota”.
Posiadamy 5 oddziałów dla dzieci w wieku 2,5–6 lat. Naszym dużym atutem jest przestronny budynek oraz duży ogród, w którym odbywają się liczne zabawy ruchowe i sportowe.
Pracę wychowawczo-dydaktyczną opieramy oczywiście na obowiązującej Podstawie Programowej i Programie Wychowania Przedszkolnego. Nasze przedszkole cieszy się bardzo dobrą opinią wśród rodziców, m.in. dzięki wysoko wykwalifikowanej kadrze. Nauczycielki, oprócz odpowiedniego przygotowania pedagogicznego, nieustannie wzbogacają swoją wiedzę, m.in. z
zakresu ekologii i ochrony środowiska. Obok zajęć obowiązkowych, posiadamy bogatą ofertę zajęć dodatkowych: język angielski, rytmika,
plastyka, warsztaty teatralne, tańce, basen, gimnastyka korekcyjna, logopedia, religia.
W przedszkolu realizujemy również Program Ekologiczny, który składa się z dwóch bloków tematycznych: „Bogactwo przyrody” i „Zdrowy styl życia”. W ciągu roku obchodzimy liczne święta ekologiczne i wyjeżdżamy na wycieczki do miejsc cennych przyrodniczo. Szczególnie dbamy też o racjonalne i zdrowe odżywianie naszych przedszkolaków.
Posiadamy własną kuchnię, w której przygotowujemy pyszne domowe jedzenie. Dzieci korzystają w przedszkolu z 3 posiłków dziennie: śniadanie, obiad – I danie (zupa + deser) oraz II danie. Dla dzieci z dietą bezmleczną i bezbiłakową przygotowywane są osobne posiłki. Dodatkowo o każdej porze dnia dzieci mają do dyspozycji wodę źródlaną. W trosce o harmonijny rozwój fizyczny, emocjonalny i intelektualny dzieci, stosujemy tzw. kuchnię zrównoważoną. Bardzo zależy nam, aby nasze dzieci były zdrowe, radosne i odporne na choroby cywilizacyjne (otyłość, cukrzyca, alergie itp.), dlatego z miłą chęcią przystępujemy do projektu „Zdrowy Przedszkolak”

Przedszkole Nr 5 „Piąteczka” w Lidzbarku Warmińskim

ul. Wodna 9

www.przedszkole5lw.pl

Nasze przedszkole to trzyoddziałowa placówka w 18- tysięcznym miasteczkuLidzbark Warmiński.

Od lat staramy się przekazywać dzieciom zasady życia w zgodzie znaturą, przestrzegania idei zrównoważonego rozwoju. Zdrowe odżywianie, styl życia jest tegonierozerwalną częścią. Do tej pory nasze działania w tym zakresie to głównie dbałość o zróżnicowaną dietędzieci opartą o spożywaniu dużych ilości warzyw i owoców, roślin strączkowych, kasz. Nasze produkty kupujemy w głównej mierze od lokalnych producentów, dostawców (np. ziemniaki – rolnik, mięso i wędliny – sklep firmowy rzeźnika). Nie kupujemy żadnychmrożonek, kuchnia opiera się o świeże produkty, sami mrozimy jedynie porzeczki, truskawkina kompoty do obiadów.

Naszym atutem, który staramy się uprawiając wykorzystywaćjest ogród warzywny i mały sad.

Z nich czerpiemy duże ilości zdrowej żywności- ogórki, fasolka szparagowa, cebula, marchew, pietruszka, czarna rzepa, rzodkiewka, szczypior, sałata, buraczki. Z sadu pozyskujemy zaś– jabłka, śliwki, porzeczki, aronię. Uprawa ogrodów spoczywa na pracownikach przedszkola co jest dodatkowym zadaniem, czasami trudnym do realizacji, lecz nie poddajemy się gdyż ma to dla nas ogromne znaczenie.

Od kilku lat nasze dzieci pod okiem nauczycieli uprawiają niewielki, wydzielony swój własnyogródek. Sieją w nim i pielęgnują różnorodne warzywa, zioła. Jesienią wykopują je i wzależności od produktów przetwarzają lub zanoszą do przedszkolnej kuchni. W ostatnich latach np. przygotowywały placki i ciasto z dyni, ziemniaki w mundurkach, surówki z marchwi, jabłek, kapusty, …, soki owocowe. Kisiły też kapustę, ogórki. Ogródek jest niewielki, symboliczny pozwala jednak zapoznać dzieci i co najważniejsze dać im możliwość działania związanego z uprawą, procesem wzrostu, pielęgnacji warzyw i ziół. Przygotowywanie soków, surówek, potraw z własnego i przedszkolnego ogrodu są wspaniałymi sytuacjami edukacyjnymi dzięki którym dzieci dowiadują się o zasadach i rolizdrowego odżywiania, witaminach, produktach przyjaznych dla rozwoju człowieka.

W przedszkolu staramy się też respektować szczególne diety dzieci związane z ich zdrowiem – dieta bezglutenowa, bezmleczna, alergie pokarmowe. Nasze dotychczasowe działania w tym zakresie w pewnych aspektach zadawalają nas, w innych nie do końca, chcielibyśmy się tam bardziej rozwijać, kształcić, szukać nowych rozwiązań. Chcielibyśmy włączyć i bardziej zaangażować rodziców, organizować warsztaty, uświadamiać ich gdyż z naszych obserwacji wynika, że nawyki żywieniowe dzieci przyniesione z domu są często zatrważające ( oparte na chipsach, słodyczach, fast foodach). Podniesienie świadomości działań w zakresie zdrowego odżywiania, sposobów osiągania celów należałoby też rozszerzyć na wszystkich pracowników przedszkola, gdyż zarówno kucharka, nauczycielka, intendentka czy woźna oddziałowa mają swój bardzo duży wpływ na realizacje polityki zdrowego odżywiania.

Poprzez udział w programie „Zdrowy Przedszkolak” chcielibyśmy uzyskać więcej wiedzy merytorycznej, praktycznego zastosowania nieznanych nam dotąd rozwiązań praktycznych. Włączenia w program i podwyższenie świadomości wszystkich pracowników przedszkola a przede wszystkim rodziców. Ich rola jest tu nieoceniona, to oni powinni wpierwszej kolejności odpowiedzialnie wprowadzać dzieciom urozmaiconą bogatą odżywczodietę -tak niestety w wielu przypadkach nie jest. Myślimy, iż wspólna edukacja z rodzicami podniesie poziom zdrowego odżywiania dzieci, a wiedzę tą mamy nadzieję zaczerpnąć odspecjalistów oraz innych uczestników związanych z programem.

Przedszkole nr 44 w Bielsku-Białej

ul. Jana Sobieskiego 171

www.przedszkole44.starebielsko.pl
Przedszkole dla małych alergików prowadzi innowacyjny program własny placówki pt „ Dieta eliminacyjna dla dzieci chorych na nietolerancję i alergię pokarmową” umożliwiający pobyt dzieciom wymagającym diety bezmlecznej, bezglutenowej, niskobiałkowej, ubogo antygenowej oraz innej w oparciu o produkty zastępcze na podstawie zaświadczeń lekarskich.

Dietetyk przygotowuje je na bazie indywidualnych jadłospisów dla każdego dziecka. Nauczyciele podczas zajęć dydaktycznych kształtują charakter dzieci poprzez wyrabianie nawyków odmawianiasobie szkodliwego dla ich zdrowia pokarmu oraz wdrażają dzieci alergiczne do akceptacji swojej inności w grupie rówieśniczej. Przy współpracy i wsparciu merytorycznym III Kliniki Chorób Dzieci w Białymstoku: profesora Macieja Kaczmarskiego i doktor Bożeny Nowowiejskiej prowadzi się edukację rodziców związaną z profilaktyką astmy oskrzelowej. Dzieci z fenyloketonuriąi mukowiscydozą również znajdują u nas również swoje miejsce.

Placówka od września 2011 liczy 3 oddziały dzieci dysponując 70 miejscami i jestczynna od 6:00 do 17:00 realizując bezpłatną podstawę programową od 8:00 do 13:00. Opróczrealizacji programu wychowania przedszkolnego przedszkolaki biorą udział w programachogólnopolskich:„ Przedszkole promujące zdrowie” czy „ Piramida żywienia przedszkolaka”.Wysoko wykwalifikowana kadra pedagogiczna oferuje profesjonalną opiekę jak również pomocpsychologiczno-pedagogiczną dla dzieci o specjalnych potrzebach edukacyjnych i wychowawczychze szczególnym uwzględnieniem dzieci ryzyka dysleksji na bazie wiedzy merytorycznej pozyskanejprzez Alicję Jurzak dyrektora przedszkola od profesor Marty Bogdanowicz i dr Jadwigi Jastrząbprzy współpracy z Polskim Towarzystwem Dysleksji w Gdańsku i Toruńską Szkołą Terapeutycznąw Toruniu oraz Poradnią Psychologiczno-Pedagogiczną nr 3 w Bielsku-Białej.
Przedszkole zapewnia dla każdej grupy dzieci przestronne sale z bogatą bazą dydaktycznąi estetycznym zapleczem sanitarnym oraz zaciszny ogród przedszkolny z certyfikowanymi urządzeniami ogrodowymi dla bezpiecznych zabaw i zajęć na świeżym powietrzu.
Na terenie przedszkola prowadzone są zajęcia dodatkowe finansowane
• przez Gminę Bielsko-Biała: gimnastyka korekcyjno -kompensacyjna dla 6-latków orazreligia dla 5 i 6 latków

• przez rodziców: język angielski, rytmika, tańce i zajęcia logopedyczne.

Dbałość o wszechstronny rozwój psychofizyczny i zdrowotny oparta o ciekawe metodypracy nauczyciela z dzieckiem wśród których możemy wyróżnić metody: „Orfa i Labana” „ DobregoStartu”, „ Weronki Sherborne”, czy „ Techniki pozytywnych wzmocnień” i muzykoterapii zapewniaosiągnięcie gotowości szkolnej naszych wychowanków.

Przedszkole Nr 32 w Bielsku-Białej

www.przedszkolenr32.republika.pl

www.pm32.mzo.bielsko.pl

Przedszkole Nr 32 jest położone w pięknej okolicy Bielska-Białej , nad rzeką Białą, w otoczeniu zieleni bajecznego ogrodu (w oddaleniu od ruchliwych ulic). Przedszkole czynne jest od godz. 600 do  1700.

Posiadamy 4 grupy  wiekowe dzieci . Kadra pedagogiczna  przedszkola to zespół  wysoko wykwalifikowanych, doświadczonych,  kreatywnych nauczycieli  tworzących  ciepłą i przyjazną atmosferę dla  zabawy i nauki dzieci.Atutem naszego przedszkola jest bezpieczny, estetycznie utrzymany, zagospodarowany ogród, w którym dzieci bawią się i uczą w bezpośrednim kontakcie z przyrodą.  Często wychodzimy z dziećmi  na spacery i wycieczki. Poprzez tak zorganizowany codzienny pobyt na świeżym powietrzu zapewniamy dzieciom warunki konieczne do wszechstronnego optymalnego rozwoju fizycznego i umysłowego.

Skupiamy się na zdrowym żywieniu dzieci. Przedszkole posiada własną kuchnię, w której codziennie przygotowywane są smaczne domowe posiłki oparte na zdrowej żywności tzn. sporządzamy posiłki z produktów jak najmniej przetworzonych.  Wdrażamy dzieci do interesowania się tym co jedzą , a w szczególności do świadomego eliminowania żywności  niezdrowej typu: nadmiar słodyczy, słodkie napoje gazowane, fast-foody , wierząc że wyrobione dobre nawyki żywieniowe będą owocowały  na całe życie. Wychodząc naprzeciw potrzebom dzieci, w miarę możliwości, uwzględniamy indywidualne przeciwwskazania dotyczące diety dzieci – eliminujemy niektóre produkty.  Włączamy rodziców do akcji zdrowego żywienia dzieci  poprzez: ich udział w imprezach tematycznie związanych ze zdrowym żywieniem, rozpowszechniamy artykuły  edukacyjno-informacyjne , ciekawe i proste przepisy , licząc na kontynuację takich działań w domach dzieci.

W pracy dydaktyczno-wychowawczej stosujemy  innowacyjne, aktywizujące  metody i   formy pracy , pozwalające jednocześnie na indywidualizację procesu wychowania i nauczania .

Pracujemy w oparciu o program wychowania przedszkolnego „Zanim będę uczniem” E.Tokarskiej  i J. Kopała,  zgodny z podstawą  programową wychowania przedszkolnego .

W Przedszkolu również prowadzone są bezpłatne  zajęcia religii dla dzieci 5 i 6 letnich oraz  zajęcia gimnastyki korekcyjnej dla dzieci 6-letnich. Na życzenie rodziców dzieci mogą uczestniczyć także w zajęciach ponadprogramowych ( płatnych)  : j. angielskiego , rytmiki i terapii logopedycznej.

Dążąc do rozwoju zainteresowań i zdolności dzieci bierzemy aktywny udział w akcjach ogólnopolskich, regionalnych i lokalnych (np. konkursy plastyczne, Sprzątanie Świata, Dzień Pluszowego Misia, „Cała Polska Czyta Dzieciom, itp.).  Nasza kreatywność odzwierciedla się we współpracy z licznymi organizacjami i instytucjami na terenie miasta (m.in z Fundacją „Bezpieczne dziecko”, Książnicą Beskidzką, Regionalnym Ośrodkiem  Kultury). Proponujemy również naszym przedszkolakom oraz rodzicom udział w licznych imprezach integracyjnych, warsztatach edukacyjnych  i spotkaniach z ciekawymi ludźmi, rozbudzającymi pasje i wrażliwość artystyczną.

Prywatne Przedszkole Tuptusie w Wieliczce

ul. Limanowskiego 26

Pracujemy z inspiracji pedagogiki waldorfskiej (informacje na stronie – www.tuptusie.edu.pl) – rytm, powtarzanie, przykład, naśladowanie, ekologiczne zabawki wyzwalające twórczą zabawę dziecka, swobodna zabawa, uroczystości i święta przedszkolne obchodzone wspólnie z rodzicami, obchodzenie urodzin dzieci, zdrowe żywienie. W rytmie zajęcia: malowanie, lepienie z wosku pszczelego, rysowanie, pieczenie bułeczek razowych, eurytmia, zajęcia ruchowe, korowody (zajęcia muzyczno-ruchowe), język angielski, opieka logopedyczna i psychologiczna.
Przedszkole mieści się w budynku wolnostojącym z ogrodem i placem zabaw dla dzieci. Mamy własną kuchnię wyposażoną zgodnie z wszystkimi wymaganiami HACAP, gotujemy dla dzieci świeże, smaczne posiłki – śniadanie, II śniadanie (owoc lub surowe warzywo), obiad, podwieczorek; woda Eden do picia w każdej chwili.
W przedszkolu działają dwie grupy dzieci mieszanych wiekowo, w każdej z grup jednocześnie pracuje dwóch nauczycieli.

Niepubliczne Przedszkole Montessori „Odkrywcy Świata” w Krakowie

www. montessoriprzedszkole.pl

Przedszkole realizuje założenia pedagogiki M. Montessori. Głównym zadaniem tej pedagogiki jest wspieranie spontanicznej i twórczej aktywności dzieci oraz danie im szansy na wszechstronny rozwój fizyczny, duchowy, kulturowy i społeczny. Cele te są realizowane między innymi poprzez rozwijanie w dziecku samodzielności i wiary we własne siły, pracę nad osiąganiem długotrwałej koncentracji nad wykonywanym zadaniem, wypracowanie postaw posłuszeństwa opartego nie na zewnętrznym przymusie, a na samokontroli. Podążamy za dzieckiem w rozwijaniu jego pasji i zainteresowań.

Kangurowe Przedszkole w Krakowie

ul. Hofmana 9, ul. Olszańska 15, ul. Podgórki Tynieckie 106

www.kanguroweprzedszkole.edu.pl

Kangurowe Przedszkola to przedszkola, w których rozwijamy twórcze myślenie dzieci. Pracując z dziećmi nie podajemy gotowych rozwiązań, „podążamy” za ich potrzebami, tempem rozwoju i ciekawością poznawczą. Towarzyszymy dzieciom w procesie „odkrywania świata”, stymulując rozwój i wspierając naturalną ciekawość i kreatywność, co daje lepsze i trwałe efekty. W Kangurowym Przedszkolu dzieci poznają świat przez:

Twórcze myślenie i projekty badawcze, czyli zajęcia podczas których stwarzamy warunki do zadawania pytań oraz aktywnego poszukiwania odpowiedzi na nie poprzez eksplorację i eksperymentowanie.

Regularne, codzienne spacery i zabawy na świeżym powietrzu, które umożliwiają rozwijanie sprawności fizycznej a także obcowanie z przyrodą w przepięknej okolicy.

Wycieczki, czyli  bliższe i dalsze wyprawy organizowane adekwatnie do tematyki zajęć prowadzonych w grupach. Odwiedzamy teatry, muzea ale także zaprzyjaźnioną drukarnię, bibliotekę, piekarnię, pracownię rzeźbiarza.

Sprawdzone, mądrze dobrane zajęcia dodatkowe oraz programy autorskie.
W Kangurowych Przedszkolach, dbając o wszechstronny i harmonijny rozwój dzieci nie zapominamy o prawidłowej diecie naszych przedszkolaków. Bardzo nam zależy aby dzieci dobrze zbilansowane, oparte na ekologicznych produktach jedzenie było dla dzieci energią pozwalającą na efektywne dociekanie, badanie i eksperymentowanie ale też było źródłem siły do nieskrępowanej i twórczej zabawy.

Przedszkole Niepubliczne „Pod Gwiazdkami” w Krakowie

www.podgwiazdkami.pl

Serdecznie zapraszamy dzieci i rodziców do naszego przedszkola.

Proponujemy Państwu miejsce, w którym dziecko jest najważniejszą osobą.
To dzieci nadają sens naszej pracy, dzięki ich obecności możemy się wykazać i stawać się lepszymi. Posiadamy własne programy edukacyjne – program autorski realizowany w grupie II, program wychowawczy i adaptacyjny. Lansujemy rodzinny model wychowania, cenimy sobie ścisłą współpracę z rodzicami a dzieci darzymy miłością, troską, akceptujemy ich indywidualność.
Wyżywienie
Mówi się, że „jesteś tym, co jesz”, dlatego też w naszej kuchni korzystamy z jak najszerszej gamy naturalnych, nieprzetworzonych produktów. Oferujemy smaczne i zdrowe wyżywienie przygotowane we własnej, profesjonalnie wyposażonej kuchni z produktów wysokiej jakości.

Wprowadzamy do diety dzieci produkty pełnoziarniste i posiadające maksymalną ilość składników odżywczych (minerałów, witamin), przy stosunkowo niewielkiej wartości kalorycznej.
Unikamy przypraw zawierających polepszacze smaku, takich jak glutaminian sodu. Potrawy doprawiamy ziołami i niewielką ilością soli.
Warzywa i owoce, zawsze świeże i smaczne, dostarczane są do naszego przedszkola przez zaprzyjaźnionego rolnika. Sami mielimy mięso na sznycelki, klopsiki, gołąbki, by mieć pieczę nad jego jakością i smakiem. Zupy gotujemy wyłącznie na mięsie indyczym- nie na kurczaku!
Panie kucharki potrafią przygotowywać od A do Z znakomite sosy, budynie, kisiele, pasty serowe i jajowe, którymi ze smakiem zajadają się dzieci.
Stanowczo sprzeciwiamy się żywności modyfikowanej genetycznie.
Posiadamy bardzo duży i słoneczny ogród wyposażony w huśtawki, drabinki, zjeżdżalnie, urządzenia do zabaw. Jesienią grabimy liście, zimą zjeżdżamy na sankach i lepimy ze śniegu, wiosną sadzimy kwiaty a latem korzystamy ze wszystkich uroków ogrodu. W ogrodzie znajduje się oczko wodne z rybkami, żabkami, ważkami i bogatą roślinnością.
Każda grupa posiada swoje poletko uprawne, na którym sadzi kwiaty i warzywa.
Dzięki temu możemy prowadzić prace hodowlane i dokonywać licznych obserwacji.

 

Prywatne Przedszkole Ekologiczne, Klub Malucha „EKOLUDEK” w  Łódzi

Natolin 50

www.ekoludek.com.pl

Ekoludek położony jest na malowniczej działce o powierzchni 5 000 m2 z własnym ciekawie wyposażonym placem zabaw. Przedszkole mieści się w piętrowym, wyremontowanym budynku. Nasze sale są przestronne i słoneczne, wyposażone w nowe meble, różnorodne pomoce dydaktyczne i „przemyślane” zabawki. Dodatkową atrakcją dla dzieci jest mini zoo z królikami, wkrótce planujemy rozszerzyć je o kury zielononóżki.

Działalność rozpoczęliśmy w roku 2008. Działamy na podstawie wpisu do ewidencji przedszkoli niepublicznych  Gminy Nowosolna nr 1/2008.
Nasze przedszkole uspołecznia, uczy zaradności, poczucia własnej wartości, samodzielności i koncentracji.Tworzymy warunki do pełnego, indywidualnego rozwoju każdego dziecka zgodnie z jego możliwościami i potrzebami. Nie wyręczamy dzieci we wszystkim, kierujemy się słowami Marii Montessori „pomóż mi samemu to zrobić”.

Dzieciom tworzymy warunki do tego, by mogły sobie wzajemnie pomagać, rozwijać tolerancję i wzajemny szacunek. Uczymy poprzez aktywne działanie w 3-ch małych (odpowiednio 10,12,18 osobowych) grupach mieszanych wiekowo. Grupa różnowiekowa, łagodzi rywalizację, gdyż dzieci uczą się, że każdy może być dobry w innej dziedzinie, pozwala poznawać swoje mocne i słabe strony oraz dążyć do pokonywania własnych słabości w atmosferze akceptacji. Dzieci młodsze mają możliwość odczucia opieki i troski ze strony starszych, a starsze dzieci doświadczają poczucia odpowiedzialności za innych. Zajęcia dydaktyczne, prowadzone są dla dzieci w tym samym lub zbliżonym wieku, aby uwzględnić ich podobne tempo i możliwości przyswajania wiedzy.

Uważamy, że zdrowe żywienie jest podstawą właściwego rozwoju fizycznego, intelektualnego i emocjonalnego dziecka. Dzieci w naszym ekoprzedszkolu otrzymują 3 posiłki dziennie (śniadanie, obiad dwudaniowy, podwieczorek + napoje i zdrowe przekąski w ciągu dnia – jabłka, marchewki). Obok diety tradycyjnej dostępna jest również dieta wegetariańska, bezmleczna i bezglutenowa.
Smaczne i zdrowe posiłki przygotowywane są specjalnie dla naszej placówki, zgodnie z zasadami zdrowego żywienia. Zawierają dużo warzyw, owoców, kasz oraz pieczywo z pełnego ziarna. Staramy się aby produkty wykorzystywane w naszym menu nie zawierały szkodliwych konserwantów oraz barwników.

Przedszkole Kota Edwarda  w Gdańsku log

www.kotedward.pl

Przedszkole Kota Edwarda mieści się na parterze biurowca STARTER, przy ulicy Lęborskiej w gdańskiej dzielnicy Przymorze Małe. Jesteśmy kameralnym przedszkolem dla 40 dzieci. Funkcjonują u nas 3 grupy wiekowe: Misie 2-3 lat, Tygrysy 3-4 lat i Żyrafy 5 – 6 latki. Placówka realizuje autorski program kształtowania postawy przedsiębiorczości u dzieci. Uczymy nasze dzieci zasad zdrowego i bezpiecznego stylu życia. Do dyspozycji dzieci w „betonowo-szklanym” otoczeniu biurowców Arkońska Business Park mamy naszą ostoję „zielonego”: plac zabaw oraz mały ogródek, gdzie dzieci poznają zasady uprawy warzyw i kwiatów. Naszym celem jest wszechstronny, indywidualny rozwój dzieci, na miarę ich możliwości oraz potrzeb, w tym dzieci o specjalnych potrzebach edukacyjnych. Przywiązujemy dużą wagę do prawidłowego rozwoju psychofizycznego dzieci. Podopieczni Kota Edwarda dwa razy w tygodniu uczestniczą w zajęciach sportowych na świeżym powietrzu z instuktorem sportu oraz w zajęciach z elementami terapii integracji sensorycznej prowadzonych przez certyfikowanego tearapeutę SI. Przedszkole Kota Edwarda jest pierwszą placówką w Gdańsku, która przystąpiła do Kampanii na rzecz naturalnej diety w przedszkolu Zdrowyprzedszkolak.org. Naszym marzeniem jest by nasze zdrowe i szczęśliwe dzieci wyrosły na zdrowych i szczęśliwych dorosłych!

Przedszkole Bim-Bam-Bino  w Toruniu  Aleksandrowie Kujawskimlogo2

www.bimbambino.pl 

www.aleksandrow.bimbambino.pl 

Przedszkole Niepubliczne Bim-Bam-Bino istnieje od 1992 r. Spełnia funkcję wychowawczo- dydaktyczną. Priorytetowa jest funkcja wychowawcza. Pobyt dziecka w przedszkolu to przede wszystkim zabawa, a przy okazji nauka. Pracujemy w oparciu o Program Wychowania w Przedszkolu “W kręgu zabawy” Jadwigi Pytlarczyk. Staramy się, aby w naszym przedszkolu panowała atmosfera zgody, wzajemnego szacunku i zrozumienia. Dziecko jest dla nas najwyższą wartością, ma swoje prawa, ale ma też obowiązki.
W latach 2009-2012 przedszkole uczestniczyło w projekcie „Mały artysta na wsi i w mieście”. Sukces tego projektu spowodował rozbudowę przedszkola oraz stworzenie nowych oddziałów. Aktualnie przedszkole ma swoje oddziały w Aleksandrowie Kujawskim, gminie Inowrocław i Ciechocin, gdzie realizowana jest kolejna edycja projektu z funduszy UE. Właścicielki z zacięciem artystycznym dbają o wszechstronność rozwoju naszych dzieci. Przedszkolaki aktywnie uczestniczą w zajęciach teatralnych, plastycznych, muzycznych. Dodatkowo biorą udział w spektaklach teatrów dla dzieci zarówno przyjeżdżających do przedszkola jak i wystawianych w teatrze. Nasze dzieci mogą się pochwalić licznymi sukcesami w konkursach plastycznych ogólnopolskich oraz międzynarodowych. Dobrze wiemy, iż aby dziecko miało warunki do prawidłowego rozwoju, konieczne jest dobre odżywianie. Zauważamy, że gdy dzieci dostają za dużo cukru czy żywności wysoko przetworzonej, trudniej im się skupić, są rozdrażnione. Stąd pomysł zmian w żywieniu. Wierzymy, iż „jesteś tym, co jesz”. Dlatego wprowadzamy naturalną dietę i cieszymy się wsparciem ZdrowegoPrzedszkolaka.org. Stawiamy na sezonowość, świeże produkty, naturalny smak. Ograniczamy wędliny, białą mąkę, cukier. Mamy własne kuchnie, w których panie kucharki wyczarowują pyszne pieczenie, pasztety, ciasta i ciasteczka. Dzieci popijają kompotami, herbatami ziołowymi i ocowymi, stopniowo wprowadzamy wodę do posiłków. Wiemy, iż wiele pracy przed nami, że najtrudniej jest zmieniać nawyki, ale cieszymy się każdym sukcesem, którymi są uśmiechnięte buzie i puste talerze po posiłku.

Przedszkole Kraina Elmo w Suchy Las1

www.krainaelmo.pl

Przedszkole Kraina Elmo zostało założone w 2009 roku przez Natalię Kowalczyk i Joannę Adamkiewicz – dwie pedagożki, pasjonatki, którą wspierają dzieci i rodziców w procesie wychowawczym. Budynek placówki
jest położony w spokojnej okolicy, blisko lasu. Jesteśmy małym kameralnym przedszkolem mającym na celu stworzenie rodzinnej, domowej atmosfery podczas pobytu podopiecznych. Dlatego w naszej placówce nie
ma pań tylko są ciocie, do których maleństwo może zawsze się przytulić, porozmawiać i poprosić o pomoc. Dajemy dzieciom poczucie bezpieczeństwa. Cała kadra posiada wykształcenie pedagogiczne oraz włada językiem angielskim. Przedszkole realizuje podstawę programową zgodnie z MEN oraz szereg innych metod edukacyjnych. Jesteśmy placówką dwujęzyczną (polsko-angielską), co oznacza, że język angielski pojawia się każdego dnia, podczas uroczystości, na spacerze, czy w trakcie zabaw. Celem nadrzędnym naszego przedszkola jest wspomaganie rozwoju dziecka w zależności od indywidualnych potrzeb i możliwości zmierzające do osiągnięcia stanu gotowości do podjęcia nauki w szkole podstawowej. Na przełomie 2013/2014 przystąpiliśmy do programu Zdrowy Przedszkolak.org, chcąc w ten sposób wspierać właściwy rozwój fizyczny, intelektualny i emocjonalny. Jednak zmiany w przedszkolnym jadłospisie wprowadzałyśmy już dwa lata wcześniej.

 Przedszkole Leśne Wawer w Warszawie

przedszkole_sub

www.przedszkole-lesne.pl

Przedszkole Leśne Wawer jest miejscem, w którym zapewniamy dzieciom radość i bezpieczeństwo, opiekę wysoko wykwalifikowanej kadry i edukację na najwyższym poziomie. Nasze przedszkole znajduje się w dużym bajkowym domu, otoczonym pięknym ogrodem ze starodrzewiem, odgradzającym od hałasów miasta. W przedszkolnej kuchni przyrządzane są cztery smaczne i pożywne posiłki. Dbamy o to aby jedzenie podawane dzieciom było jak najwyższej jakości. Nasze maluchy jedzą produkty pełnoziarniste: mąki, makarony i pieczywo. Bogactwo sezonowych warzyw, rozmaitych kasz i roślin strączkowych, przeplata się z suszonymi i świeżymi owocami. W każdy piątek w naszej kuchni gości pełnoziarniste ciasto, ponadto zajadamy się razowymi pączkami, racuszkami, naleśniczkami i wieloma innymi smakowitymi potrawami.

 

Przedszkole nr 25 im. Misia Uszatka w Tychach

www.pp25.zlecenie.com

Przedszkole nr 25 im. Misia Uszatka w Tychach jest małym, przytulnym przedszkolem położonym w spokojnej , zielonej dzielnicy Tychów Urbanowicach. Mieści się w wyremontowanym, zabytkowym budynku
W przedszkolu znajdują się : 2 sale dziennego pobytu dzieci,  pracownia komputerowa wyposażona w 6 komputerów z łączem internetowym.
Wokół przedszkola jest duży ogród z kolorowym i różnorodnym placem zabaw dla dzieci w wieku przedszkolnym .
Przedszkole posiada tytuł ” Przedszkole dobrze przygotowujące do szkoły” – przyznany przez Ministerstwo Edukacji Narodowej w 2012roku oraz Certyfikat  „Szkoła odkrywców talentów” przyznany w 2012r.
W naszej placówce gwarantujemy świetne warunki nie tylko do zabawy, ale i do harmonijnego wielopłaszczyznowego rozwoju dziecka.
Prowadzimy dla naszych wychowanków szereg bezpłatnych zajęć dodatkowych : tenis ziemny, piłka nożna, szachy, zajęcia teatralne, komputerowe, plastyczne , muzyczne, taneczne, kulinarne, nauka gry na dzwonkach diatonicznych , angielski dla dzieci.
Przedszkole jest aktywnym uczestnikiem programu edukacji żywieniowej Miasta Tychy ” Małe ogródki” . Dzieci z pomocą nauczycielek uprawiają mały ogródek  oraz uczestniczą w zajęciach kulinarnych w przedszkolu , podczas których samodzielnie przygotowują różne potrawy , ucząc się jednocześnie zasad zdrowego odżywiania.
Jadłospisy w naszej placówce są starannie przemyślane , posiłki są oparte na zdrowej żywności i przygotowywane są  z produktów jak najmniej przetworzonych. Naszym celem jest zainteresowanie dzieci, ich rodzin zdrowym odżywianiem i nabywaniem świadomości o konieczności codziennej, zdrowej diety.

 

„Przyjaciele Żyrafy” – Przedszkole, Warszawa

www.przedszkole.most.org.pl

Wegetariańskie przedszkole dla dzieci w wieku od 2,5 do 6 lat
Zapraszamy dzieci z rodzicami do udziału w bezpłatnych zajęciach adaptacyjnych.
Realizujemy projekt Sen Żyrafy, oparty na metodzie Porozumienia bez Przemocy, będący nauką empatii i szacunku, skierowany do dzieci, ich rodziców i wychowawców.
Zajęcia obejmują następujące obszary edukacji:

* społeczno-moralnej
* matematycznej
* zdrowotnej
* ruchowej
* przyrodniczej
* technicznej
* kulturowo-estetycznej
* emocjonalnej (program rozwoju inteligencji emocjonalnej na podstawie Non-violent Communication – Porozumienia bez Przemocy

Ekoprzedszkole Fru Fru w Warszawie

www.frufru.edu.pl

Przedszkole działa od 2009 roku. Od samego początku prowadzi dietę bogatą w pełnoziarniste zboża, sezonowe warzywa i owoce oraz ekologiczny nabiał, mięso i jaja (innych nie używamy). Przedszkolne menu opracowuje dietetyczka, jest ono dostosowane do diet eliminacyjnych. Wszystkie diety uwzględniają zalecenia profilaktyki antynowotworowej i antymiażdżycowej. W przedszkolu nie używa się białego cukru, biała mąka jest tylko okazjonalnie i raczej do prac plastycznych niż do jedzenia , nie używa się również mrożonek i konserwowanej, przetworzonej żywności. W 2012 roku przedszkole prowadzi 4 diety bazowe: zdrową (standardową w oparciu o powyższe składniki), zdrową niskoglutenową, beznabiałową i bezjajeczną, zdrową wegetariańską, zdrową wegańską niskoglutenową. Wszystkie posiłki przygotowane są na miejscu, w przedszkolnej kuchni. Dzieci
zapoznają się nie tylko z zasadami zdrowego odżywiania, ale również same gotują domowe budynie, pizze, makarony na warsztatach gotowania. Przedszkole zaopatruje się u producentów naturalnej, ekologicznej żywności, jest też współorganizatorem targów żywności i rękodzieła.

Dużą wagę przywiązujemy do atmosfery spożywania posiłku – staramy się jadać w spokoju i względnej ciszy, sami wybierając dodatki do bazowego dania.
Popularyzujemy idee slow food i slow life. Nasze zajęcia odbywają się w przedwojennej willi dostosowanej do prowadzenia zajęć dydaktycznych. W ogrodzie pod koronami kilkudziesięcioletnich drzew i wśród rozrośniętych krzewów dzieci znajdują mnóstwo zakątków do zabawy. Codziennie, praktycznie niezależnie od pogody, wychodzimy na plac zabaw w ogrodzie.
Organizujemy zajęcia dodatkowe: taniec nowoczesny, ju-jitsu, gimnastykę korekcyjną, integrację sensoryczną, zajęcia z rysunki i historii sztuki dla najmłodszych.

Przedszkole mieści się w Warszawie przy ul. Wspomnień 40.

Mini Żłobek Uliczka Kwiatowa w Legionowo

www.uliczkakwiatowa.pl

Naszym głównym założeniem jest wychowanie przez zabawę i naukę, umożliwienie maluchom dorastania w poczuciu bezpieczeństwa i niezależności przy jednoczesnym zapewnieniu ciepła i miłości.
Autorski program pracy dydaktyczno-wychowawczej stworzony został przez – jedną z wychowawczyń „Uliczki Kwiatowej”. Wiedza zdobyta podczas studiów magisterskich oraz doświadczenie praktyczne były bazą do stworzenia obszernego planu pracy. Program powstał w oparciu o takie metody pracy jak: Odmienna Nauka Czytania Ireny Majchrzak, Ruch Rozwijający Weroniki Sherborne, Zabawy Paluszkowe Marty Bogdanowicz, Pedagogika Zabawy, Bajko-terapia – codzienne czytanie dzieciom w myśl hasła akcji „Cała Polska Czyta Dzieciom”.
Nasza kadra to młode, uśmiechnięte Ciocie z wyższym wykształceniem pedagogicznym oraz doświadczeniem w pracy z dziećmi. Ciocie każdego dnia wkładają całe swoje serce i ogrom pracy w wychowanie dzieci. Zapewniają mnóstwo edukacyjnej zabawy, m.in. tematyczne zajęcia plastyczne, muzyczne i ruchowe, spotkania z ciekawymi gośćmi, wizyty zwierzątek, teatrzyk, przedstawienia kukiełkowe, koncerty muzyczne, wycieczki, etc.
„Uliczka Kwiatowa” preferuje Zdrowy Program Żywienia. Dla zdrowia naszych Maluszków nasze menu bazuje na pełnoziarnistych zbożach, owocach i warzywach sezonowych, a także warzywach strączkowych oraz olejach tłoczonych na zimno. W „Uliczce Kwiatowej” ograniczamy spożycie cukru oraz soli. Do picia dzieci dostają wodę, bądź herbatki ziołowe.

Szkółka Małego Dziecka w Poznaniu

logo szkolka malego dziacka

www.szkolkamalegodziecka.pl

„Rozwój daje radość” (J.Kielin) Każde dziecko jest indywidualnością. Dlatego metody dobieramy do dzieci, a nie dzieci do metody.Przedszkola Integracyjne Szkółka Małego Dziecka są miejscem gdzie dzieci mogą rozwijać się w miłej, przyjaznej atmosferze. Postrzegamy dzieci jako całość, dlatego nasze działania są holistyczne, nastawione na wszechstronną stymulację rozwoju dziecka. Rozwijamy uzdolnienia i predyspozycje dziecka, ale również wspieramy słabsze strony by rozwój był optymalny, a dziecko osiągnęło gotowość szkolną. Nasze przedszkola są placówkami integracyjnymi, pracujemy z dziećmi z różnymi niepełnosprawnościami, w tym z autyzmem. Charakter integracyjny daje dzieciom bez trudności rozwojowych możliwość kształtowania empatii, uczy pomagania innym, ale daje też możliwość korzystania z szerokiej gamy zajęć dodatkowych stymulujących rozwój. Dzieci z orzeczeniem o kształceniu specjalnym mają możliwość przebywania ze swoimi rówieśnikami. Kontakt ten działa na nich stymulująco, rozwija społecznie, poznawczo i emocjonalnie. Jeśli jest taka potrzeba dzieci te mogą być również tylko w grupach terapeutycznych. Oferowany jest szeroki wachlarz metod pracy i zajęć indywidualnych. Każde dziecko ma tworzony Indywidualny Program Edukacyjno-Terapeutyczny, gdzie dobierane są cele i metody pracy. Przedszkola mają charakter pro-zdrowotny. Zwracamy dużą uwagę na żywienie dzieci, kształtowanie prawidłowych nawyków tj. np. picie wody, jedzenie owoców i warzyw. Oferowane są diety bezmleczne, bezglutenowe, bezjajeczne. Zatrudniamy kompetentną kadrę z szerokim zakresem kwalifikacji i specjalizacji, tak by wspólne działania były trafne, poparte szerokim spojrzeniem na zagadnienia zawiązane z dziećmi i ich rodzicami. Inwestujemy w kadrę ich rozwój i szkolenie. Placówki przedszkolne działają równolegle z Niepubliczną Poradnią Psychologiczno-Pedagogiczną Równe Szanse, gdzie również realizowane są zajęcia w ramach Wczesnego Wspomagania Rozwoju Dziecka. Pracujący Terapeuci między innymi:Integracji Sensorycznej, neurorozwoju INPP, met. Johansena, Integracji Bilateralnej, logopedzi, neurologopedzi, fizjoterapeuci, pedagodzy specjalni, psycholodzy, socjoterapeuta, kynoterapeuta. Założeniem naszej firmy jest wszechstronna praca z dzieckiem oraz współpraca z rodzicami.Organizujemy bezpłatne warsztaty dla rodziców, poruszając różne zagadnienia związane z rowojem i potrzebami maluchów.

Przedszkole Katolickie Centrum Edukacyjne Caritas w Krakowie

montessori.kcecak.krakow.pl

1

Organem prowadzącym Przedszkole jest Katolickie Centrum Edukacyjne CARITAS Archidiecezji Krakowskiej. Przedszkole położone jest w centrum Krakowa przy ul. Mazowieckiej, obok alejek Grottgera. Do budynku przylega duży, pełen drzew i krzewów ogród, który jest oazą zieleni i spokoju. Przedszkole znajduje się w zabytkowej Modrzejówce – willi Heleny Modrzejewskiej.

Naszą misją jest wspieranie rodziców w wychowaniu dziecka zgodnie z wartościami chrześcijańskimi. Ponadto poprzez realizację koncepcji pedagogicznej Marii Montessori wspieramy dziecko w indywidualnym rozwoju, ze szczególnym uwzględnieniem wychowania w duchu szacunku i pokoju, a także kształcenia postaw ekologicznych oraz prozdrowotnych. Celem naszej pracy jest wychowanie samodzielnego, wierzącego we własne siły oraz szanującego innych ludzi i świat człowieka. Wspieramy dziecko w rozwijaniu poczucia obowiązku i samodyscypliny opartej na wewnętrznym pragnieniu bycia samodzielnym i odpowiedzialnym. Pomagamy rozwijać pozytywne podejście do nauki oraz rozwijamy poczucie porządku i koncentrację.

 

Klub Małych Odkrywców Kraków/Zielonki

www.klubdladzieci.pl

Dla dzieci w wieku od 4 m.ż do 4 lat. Godziny otwarcia 6:30-18:30

Klub Małych Odkrywców jest miejscem, w którym liczy się człowiek, jego emocje, przeżycia, ciekawość, jego chęć odkrywania świata, twórcze myślenie, relacje z innymi, przyjaźń i zdrowie. Klub Małych Odkrywców – Niepubliczny Żłobek istnieje od 2007 roku i jest najstarszą prywatną
placówką w Małopolsce. Placówka znajduje się w bardzo dobrej lokalizacji dla rodziców z Krakowa (Krowodrza, Azory, Biały Prądnik, Górka Narodowa), jak również dla rodziców mieszkających w gminach Zielonki, Michałowice, Wielka Wieś, Skała. Żłobek mieści się w budynku o powierzchni 400m2. Za domem pola, przed domem park, wokół domu piękny ogród, w którym znajdują się krzewy i drzewa liściaste oraz różnego rodzaju iglaki. W ogrodzie ustawiliśmy zjeżdżalnie, piaskownice, domki, koniki bujane, huśtawki, stoliki, baseny, parasole. W budynku znajduje się szatnia z miejscem do ekspozycji pięknych prac dzieci, 5 sal zabaw, oddzielna duża jadalnia. Korytarze i sale widne dzięki dużej liczbie okien. W salach znajdują się zabawki dostosowane do wieku i rozwoju dzieci. Nasz zespół tworzą niesamowicie pozytywne osoby, posiadające różne pasje. Czy będzie to wędrowanie po górach, gra w siatkę, pływanie, żeglowanie, sporty ziomowe, gra na instrumentach (klarnet, flet poprzeczny, fortepian, gitara), czy śpiewanie w chórze i marzenie o lataniu, jedno jest pewne, naszymi pasjami dzielimy się z dziećmi i sprawiamy, że odkrywanie świata jest jeszcze bardziej fascynujące!
Otrzymaliśmy certyfikat Miejsce Przyjazne Maluchom 2009 oraz 2010 r. Od 2012 roku bierzemy udział w programie Zdrowy Przedszkolak.

Centrum Harmonijnego Rozwoju Dziecka w Poznaniu

www.przedszkole-skorzewo.pl

Kluczową częścią naszego przedszkola jest ekologiczne odżywianie, które przygotowywane jest przez zaprzyjaźnioną z nami firmę, specjalizująca się w kuchni ekologicznej. W naszym Centrum na zdrowe, pełnowartościowe posiłki mogą liczyć dzieci z różnymi wymaganiami żywieniowymi. Eko Kuchnia kładzie nacisk na pokarmy wolne od substancji konserwujących, wzmacniaczy smaków i zapachów.

Eko Kuchnia stawia sobie za cel poszerzenie horyzontów smakowych naszych dzieci w czasie zubożałej oferty przemysłu spożywczego. Produkty rolnictwa ekologicznego wyróżniają się pełnym naturalnym smakiem, który potrafią docenić szczególnie najmłodsi.  Oprócz podstawowej funkcji odżywczej nasza Eko Kuchnia ma za zadanie, przyzwyczajenie dzieci do właściwych naturalnych smaków oraz wypracowanie zdrowych nawyków żywieniowych, co z kolei prowadzi do wykształcenia odpowiedniej postawy żywieniowej na dalszej drodze życia

Przedszkolaki – Niepubliczne Przedszkole w Warszawie-Tarchomin

ul. Świderska 127 

www.przedszkolaki.warszawa.pl

“Przedszkolaki”, to miejsce, w którym dzieci czują się bezpiecznie i pewnie. Staramy się rozwijać w naszych wychowankach pewność, że każdy z nich jest wartościowy, każdy zasługuje na uwagę i szacunek. Naszym celem jest mądre wspieranie rozwoju naszych wychowanków. Przywiązujemy także dużą wagę do edukacji, dbając o to, by absolwenci naszego przedszkola byli dobrze przygotowani do szkoły, dzięki czemu stres związany z nową, zupełnie inną niż przedszkole placówką, będzie dużo mniejszy. Zapewniamy naszym dzieciom  indywidualne podejście i komfortowe warunki do pracy, co jest możliwe dzięki małym grupom i odpowiednio przygotowanym salom, ale przede wszystkim dzięki wykwalifikowanej i posiadającej niezbędne do pracy z dziećmi cechy kadrze.

„ZdrowoJeż” Przedszkole i żłobek w Warszawie

zdrowojez

W naszej codziennej pracy, w relacji z dziećmi i rodzicami, staramy się działać w duchu komunikacji empatycznej NVC (Nonviolent Communication) Marshalla B. Rosenberga, zwanej także edukacją wzbogacającą życie. Na czym to polega i jak wygląda to w praktyce: 1. Wspieramy dzieci w rozwoju zarówno intelektualnym jak i emocjonalnym.2. Harmonijnie łączymy naukę i zabawę. Chcemy żeby dzieci w przedszkolu dobrze się czuły. Kiedy dzieci są zadowolone i radosne, chętnie się uczą, bawią i odkrywają świat. 3. Otwarcie okazujemy szacunek dla uczuć i potrzeb dzieci i dorosłych. Pokazujemy dzieciom jak radzić sobie z uczuciami, zwłaszcza trudnymi oraz jak mogą nawiązywać kontakt z ludźmi wyrażając uczucia słowami a nie krzykiem, agresją czy wycofywaniem się z kontaktu. 4. Chcemy współpracować z dziećmi zamiast wymuszania posłuszeństwa metodą „kija i marchewki”. 5. Unikamy kar i nagród. Jesteśmy przekonani, że jeśli dzieci odmawiają zrobienia czegoś mają do tego powody. Nawiązujemy z nimi dialog aby mogły wyrazić siebie i swoje motywy, a potem podjąć decyzję w której brane są pod uwagę ich potrzeby, a także potrzeby innych osób. Nasze doświadczenie w pracy dziećmi według tego stylu komunikacji pokazuje, że dzieci chętniej współpracują kiedy wiedzą, że ich potrzeby są dla dorosłych tak samo ważne jak nasze. Jesteśmy w codziennym kontakcie z rodzicami, starając się stworzyć bezpieczną domową atmosferę. Każdy rodzic ma możliwość indywidualnego spotkania i rozmowy z nami. Zapraszamy dorosłych do tego, aby uczyli się dialogu z dziećmi. Organizujemy spotkania i treningi umiejętności wychowawczych, warsztaty z komunikacji empatycznej w rodzinie, a także warsztaty zdrowego odżywiania. Kolejnym ważnym profilem Przedszkola jest zdrowa i naturalna dieta, składająca się z produktów nieprzetworzonych, bezcukrowych, bezglutenowych. Nad dbałością o jakość posiłków, czuwa żywieniowiec z wieloletnią praktyką poradnictwa żywieniowego.

Żłobek – Lawendowy domek, Chyliczki


www.lawendowydomek.pl

„W cudnym Lawendowym domku
Bawimy się od poniedziałku do piątku
Jemy zdrowe smakołyki
I tańczymy do muzyki

Z klocków wierze budujemy
Bajki, wiersze czytujemy
A gdy na dwór wychodzimy
W figloraju się bawimy

Wiercipiętki, Powsinóżki
Wszystkie słodkie maluszki
Chętnie do nas zapraszamy
Pozdrawiamy ciepło :) i czekamy.”

Przedszkole Lipowa Alejka w Poznaniu 

www.lipowaalejka.pl

Przedszkole Lipowa Alejka to zaczarowane miejsce.
Szanujemy tu małych ludzi i ich indywidualność. Dziecięcą wyobraźnię, kreatywność oraz wrażliwość rozwijamy podczas swobodnej zabawy zgodnie z rytmem każdego dziecka.
Świadomie zrezygnowaliśmy z kolorowych zabawek z plastiku. Zgodnie z naszymi zasadami piękno czerpiemy z natury. Drewniane zabawki, naturalne materiały, owoce lasu dostarczają dzieciom niezapomnianych bodźców i emocji. Niczym nie tłumiona radość z upieczonych samodzielnie bułeczek czy uszytego gałganka to nasza przedszkolna codzienność.
Roczną pracę przedszkola organizujemy według rytmu przyrody i w bliskości z naturą. Ogólnemu rozwojowi sprzyja także wartościowa dieta, oparta na ekologicznych produktach, uwzględniająca diety bezmleczne, bezglutenowe i wegetariańskie.Lipowa Alejka to unikalne miejsce, w którym dzieci pozostają dziećmi. Zapraszamy do świata wyobraźni, kreatywności i piękna

Przedszkole Anglojęzyczne „First Steps” w Bielsku- Białej.

unnamedwww.przedszkole.anglojezyczne.pl
Jako jedyne przedszkole na Podbeskidziu, „First Steps” oferuje metodę CLIL wprowadzającą dzieci w świat języka angielskiego w sposób naturalny, w oparciu o innowacyjny program autorski Felicity Coughlan, na bazie polskiego programu pod patronatem MEN, dla 110 dzieci, w 9 grupach polskich, w tym w 11 grupach angielskich. Prowadzi ją zespół nauczycieli  anglojęzycznych (native speakers) i polskich, znających język angielski. International House– instytucja oświatowa posiadająca 60-letnie doświadczenie na świecie, 20-letnie w Bielsku-Białej,  daje możliwość od najmłodszych lat  na zdobycie umiejętności językowych i ich wykorzystanie w praktyce przez 20 godzin tygodniowo z anglojęzycznymi nauczycielami native speakers, w obecności nauczyciela polskiego podczas zajęć i zabaw przedszkolnych. Jak to wygląda  w praktyce,  można obejrzeć w prezentacji filmowej na naszej stronie internetowej.
Oprócz programu języka angielskiego realizujemy wiele ciekawych polskich projektów zarówno ogólnopolskich jak i wewnątrz przedszkolnych m.in. ”Zdrowy Przedszkolak”, a w nim: „Kolorowe wtorki” ( zajęcia kulinarne, podczas których przygotowujemy zdrowe ciasta, babeczki, sałatki czy kanapki), „ Zielone Ogródki”, „ Międzynarodowe Zdrowe Przysmaki”, „Piramida Żywienia Przedszkolaka” „Mamo Tato wolę wodę”, „Sport to zdrowie”, „Akademia Aqua Fresh”. Projekty ekologiczne to: „Kubusiowi Przyjaciele Natury”, ” Kluby naszej Ziemi”, „Sprzątanie Świata”, „Forest School”, „Cała Polska czyta dzieciom” oraz dla starszych dzieci: bloki matematyczno-przyrodnicze i literackie czy „ Przygodę na Wyspie” prowadzoną przez Akademię Nauki. Dobieramy atrakcyjne i nowatorskie metody pracy z dziećmi,  wykorzystując Metodę Dobrego Startu prof. Marty Bogdanowicz, elementy metody Rudolfa von Labana, metody Ruchu Rozwijającego Weroniki Sherborne. Prowadzimy również dodatkowe zajęcia teatralne, rytmiczne, taneczne, grę na flecie, gimnastykę korekcyjną oraz,  jako jedyne przedszkole w Bielsku-Białej również zajęcia korekcyjno-kompensacyjne dla dzieci z trudnościami metodą Warnkego,  eliminując ryzyko dysleksji. Realizujemy także wyjątkowy międzynarodowy program „Przyjaciele Zippiego” , promujący zdrowie emocjonalne dzieci.
Jesteśmy otwarci na dzieci alergiczne. Prowadzimy indywidualne diety dla małych alergików: bezmleczne, bezglutenowe, ubogo antygenowe, niskobiałkowe pod opieką Kliniki Pediatrii, Gastroenterologii i Alergologii Dziecięcej, na bazie 10 letniego doświadczenia w prowadzeniu przedszkola dla dzieci alergicznych, obecnego dyrektora Alicji Jurzak, będącego autorem innowacji ”Dieta eliminacyjna dla dzieci chorych na nietolerancję i alergię pokarmową”. Małymi kroczkami wprowadzamy duże zmiany w żywieniu dzieci. Przede wszystkim kształtujemy w nich dobre nawyki żywieniowe na przyszłość poprzez prowadzenie zajęć dydaktycznych, w tym kulinarnych przy współpracy ze Zdrowym Przedszkolakiem,  zdobywając certyfikat Przedszkola Promującego Zdrowie.
Kontynuacją naszego Przedszkola jest Dwujęzyczna Szkoła Podstawowa „Primary Steps”.

 

Przedszkole Krasnalkowo w Brwinowie

www.krasnalkowo.com.pl

Nasz punkt przedszkolny znajduje się przy cichej i spokojnej uliczce w Brwinowie. Ładny, zielony ogród, w którym dzieci codziennie spędzają dużo czasu, wyposażony jest w atestowany plac zabaw. Pracę dydaktyczną opieramy na obowiązującej podstawie programowej,
A poza tym…
• codziennie spacerujemy i bawimy się na świeżym powietrzu, żeby dzieci były zdrowe i pełne energii
• rysujemy, malujemy, lepimy, tworzymy, żeby dzieci rozwijały swoją wyobraźnię i twórcze myślenie
• śpiewamy piosenki, recytujemy wierszyki w grupie i indywidualnie, na zajęciach wewnętrznychi występach dla rodziców i dziadków, żeby nieśmiałe (czasem) dzieci stawały
się pewnymi siebie, odważnymi małymi artystami
• chwalimy, dopingujemy, żeby każdego dnia wzmacniać w dzieciach ich poczucie własnej wartości
• przede wszystkim jednak otaczamy nasze dzieci troską, miłością i dużą uwagą, żeby czuły się u nas jak w domu
Naszym atutem jest własna kuchnia oparta na zdrowych, naturalnych, dobrej jakości (częściowo ekologicznych) produktach. Nasze menu dostosowane jest do pory roku, dlatego w zimie zamiast pomidorów i sałaty goszczą na naszym stole kiszonki i warzywa korzeniowe. Podstawę diety stanowią kasze, warzywa strączkowe, sezonowe warzywa i owoce, nasiona i orzechy, w mniejszej ilości mięso (z wykluczeniem kurczaka), ryby i naturalny nabiał.

Przedszkole nr 17 w Tychach

www.przedszkole17.tychy.pl

Przedszkole istnieje od 1981 roku. Położone jest na osiedlu „Teresa” w pobliżu Jeziora Paprocańskiego i terenów leśnych. Otoczone jest dużym, zielonym ogrodem z urządzeniami do zabaw ruchowych. Posiada 7 jasnych, przestronnych sal dla dzieci – do zajęć i zabaw / dla dzieci najmłodszych również osobną sypialnię do poobiedniego wypoczynku/ oraz hol z urządzeniami do ćwiczeń i zabaw ruchowych.
Praca wychowawczo – dydaktyczna przebiega w oparciu o obowiązującą Podstawę programową wychowania przedszkolnego oraz o Program Profilaktyki Zdrowotnej. Nasze przedszkolaki biorą udział w różnych programach promujących zdrowie i ekologię, m.in. „Przyjaciele Zippiego”, „Przyjaciele natury”, „Zdrowy Przedszkolak” i „Mamo, tato wolę wodę”. Uczestniczymy również w projekcie Urzędu Miasta „Małe Ogródki”. W ramach tego projektu dzieci pielęgnują ogródek ziołowo-warzywny, uczą się zasad zdrowego odżywiania i samodzielnie przygotowują niektóre posiłki.
Przedszkole zapewnia dzieciom trzy posiłki (śniadanie, obiad, podwieczorek) przygotowane z produktów niskoprzetworzonych, zgodnie z zasadami Zdrowego Przedszkolaka. Śniadania podawane są często w formie szwedzkiego
stołu, gdzie dzieci same komponują pyszne, kolorowe i zdrowe kanapki. Dzieci mają do dyspozycji wodę źródlaną. Poprzez promowanie w przedszkolu zdrowego stylu życia pragniemy aby wpojone dzieciom zasady procentowały w ich dorosłym życiu.

Przedszkole Szesnastka im. Ireny Kwintowej w Olsztynie

www.przedszkole16.olsztyn.pl

Przedszkole Szesnastka im. Ireny Kwintowej w Olsztynie ma już prawie 35 lat i mieści się w pięknych, zielonych okolicach Lasu Miejskiego na Osiedlu Podleśna przy ulicy Zamenhofa . Z okazji 15-lecia Przedszkola nadaliśmy naszej placówce imię Ireny Kwintowej. Wiersze i baśnie naszej Patronki pomagają zrozumieć dzieciom znaczenie uniwersalnych wartości, jakimi są miłość, piękno, prawda, uczciwość, a także rozbudzać miłość do naszej Małej Ojczyzny – Warmii i Mazur.
We wrześniu 1998r. przeprowadziliśmy wśród członków społeczności diagnozę, której wyniki wskazały tematykę związaną z edukacją zdrowotną jako priorytetową. Koncepcja szkół promujących zdrowie jednoznacznie wyznaczyła nam sposób pracy i współdziałania z rodzicami i środowiskiem. Zrealizowaliśmy następujące projekty: „Jabłko, gruszka i pietruszka dla każdego łakomczuszka”, „Zdrowy i radosny przedszkolak”, „Sezamie, otwórz się!”. Zadania z wyżej wymienionych projektów stały się działaniami systemowymi w pracy pedagogicznej przedszkola.
Celem projektu „Jabłko, gruszka i pietruszka dla każdego łakomczuszka” jest współdziałanie z rodziną na rzecz zwiększenia motywacji dzieci i dorosłych do zdrowego odżywiania. Nadal wprowadzamy nowe rozwiązania, ciekawe, zdrowe i smaczne potrawy do jadłospisu. Zachęcamy rodziców do udziału w warsztatach, szkoleniach dotyczących zdrowego odżywiania i wzmacniania odporności dzieci. Certyfikat Szkoły Promującej Zdrowie, nadany Przedszkolu w roku 2010 przez Warmińsko – Mazurskiego Kuratora Oświaty potwierdza efektywność naszych działań podejmowanych na rzecz dbania i doskonalenia zdrowia dzieci, rodziców i pracowników. Od 2005r. wdrożyliśmy innowacyjny program edukacyjny wychowania przedszkolnego „Klucz do uczenia się”, oparty na teorii Lwa Wygotskiego. W pracy pedagogicznej korzystamy również z programów i książek prof. Edyty Gruszczyk- Kolczyńskiej i Ewy Zielińskiej. Ważną datą w naszej historii był 1.09.2007r., kiedy placówka została przekształcona w przedszkole niepubliczne, które po konsultacjach ze społecznością przedszkolną, przyjęło nazwę Przedszkole Szesnastka im. Ireny Kwintowej. W 2011 r. Przedszkole rozpoczęło realizację nowatorskiego projektu Matematycznie uzdolnione przedszkolaki w olsztyńskich przedszkolach pod naukowym patronatem prof. Edyty Gruszczyk- Kolczyńskiej i metodycznym wsparciem Pani Ewy Zielińskiej. Celem projektu jest rozpoznawanie i rozwijanie uzdolnień matematycznych naszych wychowanków.  Szczególnie zależy nam, aby nasi wychowankowie byli zdrowi, dobrze wychowani, mądrzy i szczęśliwi. Wiemy jak dużo zależy od zdrowego i racjonalnego odżywiania i właściwego sposobu życia. Z tego też powodu pragniemy przyłączyć się do ogólnopolskiego programu, proponowanego przez Panią Emilię Lorenc Zdrowy przedszkolak oraz przez Panią Katarzynę Podbielską – Sztuka odżywiania, aby poszerzać naszą wiedzę i kompetencje w tym zakresie.

Niepubliczne Przedszkole „Zielone Łąki” w Kaliszu

www.przedszkole-zielone-laki.pl

Nasze przedszkole nasze posiada wieloletnią tradycję. Wychowujemy najmłodsze
pokolenia od ponad 30 lat. Dzieci spędzają czas w przestronnych, jasnych salach, zapewniających bezpieczeństwo i higienę pracy. Posiadamy piękny ogród przedszkolny, wyposażony w ekologiczny sprzęt do zabaw pozwalający na bezpieczne spędzenie czasu na świeżym powietrzu. Posiadamy również szeroka ofertę dodatkowych zajęć rozwijających uzdolnienia i zainteresowania dzieci: nauka j. obcych (jęz. angielski), rytmika, nauka gry na instrumentach klawiszowych, zajęcia szachowe, nauka tańca, warsztaty plastyczne, dodatkowe zajęcia z dzieckiem uzdolnionym, zajęcia wyrównawcze z dziećmi przejawiającymi trudności w nauce. Koncepcja edukacyjna naszego przedszkola zakłada wychowanie dzieci
w świadomości zdrowego stylu życia. Przekazujemy dzieciom wzorce właściwych zachowań zdrowotnych, uczymy higieny, stwarzajamy warunki prawidłowego odżywiania, uczymy różnorodnych form spędzania wolnego czasu (z naciskiem na aktywność fizyczną), motywujemy do przestrzegania poznanych zasad, uświadamiając korzyści płynące z „bycia zdrowym”. Jednocześnie piętnujemy niewłaściwe zachowania takie jak nieracjonalne odżywianie. Profesjonalny zespół dydaktyczny planując pracę w placówce, kieruje się wytycznymi nowej podstawy programowej wychowania przedszkolnego wykorzystując przy tym różnorodne metody oraz wachlarz pomysłów . W przedszkolu panuje miła, ciepła i rodzinna atmosfera.
Zdajemy sobie sprawę z tego, iż jakość żywności jest jednym z czynników w znaczny sposób wpływających na zdrowie naszych dzieci. Jeżeli nie będziemy brać tego pod uwagę, możemy narazić je na bardzo negatywne konsekwencje. Wdrażając program „ Zdrowy przedszkolak” w życie naszego przedszkola przede wszystkim skupimy się jeszcze bardziej na promowaniu zdrowego stylu życia oraz budowaniu świadomości na temat zdrowego odżywiania i jego wpływu na jakość życia naszych podopiecznych. Chcemy rozszerzać nasze działania z osobami oraz instytucjami, które mają na celu promowanie zdrowego stylu życia i ekologii: producentami zdrowej żywności, sklepami ze zdrową żywnością, lekarzami, których interesuje profilaktyka chorób w tym celu nawiązaliśmy współprace ze znaną i cenioną dietetyczką mgr inż. Anna Cichoń pracującą w Poradni dietetyczno – żywieniowej w Kaliszu. Program „ Zdrowy przedszkolak” będziemy wdrażać stopniowo, regularnie i co najważniejsze konsekwentnie ,gdyż wiemy, iż „ Dobry stan zdrowia jest lepszy niż
największe bogactwo”.

Przedszkole Bajkowy Dom w Olsztynie

www.przedszkole@bajkowydom.olsztyn.pl

Przedszkole Bajkowy Dom położone jest na Osiedlu Kormoran, w bezpośrednim sąsiedztwie lasów i jezior, w samej stolicy Warmii  i Mazur w Olsztynie. Istniejemy od 1985r, a od 2007 jesteśmy placówką niepubliczną. Naszym celem jest stworzenie dzieciom warunków do swobodnego rozwoju w atmosferze miłości i wzajemnego szacunku oraz w harmonii z otaczającym je światem. Uczymy dzieci tolerancji i otwartości na drugiego człowieka, a także zdrowego stylu życia. Nasze przedszkole w roku 2012 otrzymało już po raz trzeci  Certyfikat Szkół Promujących Zdrowie, który jest ukoronowaniem naszych działań prozdrowotnych propagowanych wśród całej społeczności przedszkolnej: dzieci, rodziców i pracowników Przedszkola. Dbamy o  zdrowie dzieci: zdrowe żywienie, codzienne przebywanie na  powietrzu, dużą ilość zabaw i ćwiczeń ruchowych. Co znajduje swoje odzwierciedlenie w odnoszonych rokrocznie sukcesach sportowych. Od 2011 roku Przedszkole rozpoczęło realizację nowatorskiego projektu Matematycznie uzdolnione przedszkolaki w olsztyńskich przedszkolach pod naukowym patronatem prof. Edyty Gruszczyk – Kolczyńskiej i metodycznym wsparciem Pani Ewy Zielińskiej. Celem projektu jest rozpoznawanie i rozwijanie uzdolnień matematycznych naszych wychowanków. Dzieci bawią się i uczą w przestronnych, jasnych salach, zapewniających bezpieczeństwo i higienę pracy. Posiadamy piękny ogród przedszkolny, wyposażony w ekologiczny sprzęt do zabaw pozwalający na bezpieczne spędzenie czasu na świeżym powietrzu. Przekazujemy dzieciom właściwe wzorce zachowań zdrowotnych, uczymy higieny, kształtujemy prawidłowe nawyki żywieniowe, uczymy różnorodnych form spędzania wolnego czasu gdzie podstawą jest aktywność fizyczną. Motywujemy do przestrzegania poznanych zasad, uświadamiając korzyści płynące z „bycia zdrowym”. Posiadamy własną kuchnię, w której przygotowywane są posiłki tak aby były smaczne i pełnowartościowe. Dla dzieci bezmlecznych i bezbiałkowych posiłki są przygotowywane osobno. Codzienne posiłki dziecka planujemy tak, aby zawierały produkty z różnych grup żywieniowych a składniki, których mu dostarczamy były zróżnicowane. Urozmaicamy dietę dzieci wprowadzając między innymi potrawy z dyni, z białej rzodkwi, kaszę jaglaną, ciasto marchewkowe. Było to nowością w naszym jadłospisie a dzisiaj jest normą. Zachęcamy rodziców do udziału w warsztatach, szkoleniach dotyczących zdrowego odżywiania i wzmacniania odporności dzieci. Współpracujemy z przedszkolami we Francji i na Litwie, dzieląc się i przekazując sobie nawzajem różne przepisy zdrowych i smacznych potraw (ciasto z rodzynkami, krewetki z sosem maślanym lub ziołowym, pasztet z wątróbek, z odtłuszczonych gęsi, zupa rybna, śliżyki, cepeliny jak również scenariusze zajęć, zdjęcia i nowe pomysły organizowania procesu wychowawczo-dydaktycznego. Mając świadomość ogromnej roli zdrowego stylu życia pragniemy przyłączyć się do ogólnopolskiego programu, proponowanego przez Panią Emilię Lorenc Zdrowy Przedszkolak oraz przez Panią Katarzynę Podbielską – Sztuka odżywiania, aby wzbogacić naszą wiedzę i umiejętności w tym zakresie.

Społeczne Przedszkole „ Kolorowe Listki” w Pozaniu

www.kolorowe-listki.pl

Nasze przedszkole działa z inspiracji pedagogiki waldorfskiej. Praca z dziećmi oparta jest na rytmie, gdzie okresy aktywności i odpoczynku przeplatają się ze sobą. Nauczanie dzieci następuje poprzez naśladowanie, uczestniczenie w czynnościach życia codziennego oraz poprzez doświadczanie rzeczywistości.
Szczególną uwagę poświęcamy otoczeniu dziecka – w tym wyposażeniu sal przedszkolnych, by móc pielęgnować zmysły małego dziecka. Drewniane kloce, szmaciane lalki, wełniane zwierzątka i dary natury to najlepsi przyjaciele zabawy dziecięcej, w której kształtuje się wyobraźnia dziecka oraz nawiązywane są pierwsze kontakty społeczne .
W procesie wychowawczym istotną kwestia jest odżywianie małego dziecka. Przygotowywane w przedszkolu posiłki ( z uwzględnieniem diety: wegetariańskiej, wegańskiej, bezmlecznej
i bezglutenowej) bazują na kaszach, owocach i warzywach ( w tym strączkowych). Menu dostosowane jest do zmieniających się pór roku, z uwzględnieniem pory jesienno-zimowej, w której przygotowywane posiłki działają na dzieci rozgrzewające.
W przedszkolu zachęcamy dzieci do jedzenia owoców i warzyw. Świadomie zrezygnowaliśmy z żywności przetworzonej, białej mąki, cukru, dodatków smakowych na rzecz produktów prostych, nieprzetworzonych. „ Słodycze”, którymi częstujemy dzieci to wyłącznie słodkie bakalie i domowe ciasta.

 Przedszkole Niepubliczne pod wezwaniem Matki Bożej Brzemiennej w Krakowie1

przedszkole-narwik.com

Przedszkole Niepubliczne pod wezwaniem Matki Bożej Brzemiennej w Krakowie na ul. Wichrowej prowadzone jest przez osobę świecką – mgr Annę Tokarską, która pracowała wiele lat jako nauczyciel wychowania wczesnoszkolnego i przedszkolnego. Atutem naszego przedszkola jest własna kuchnia. Gotujemy smaczne potrawy, łącznie z pierogami, kluseczkami i domowymi ciastami, opierając się na przepisach ustalonych przez dietetyka. Mocną stroną naszego przedszkola jest dobre przygotowanie dziecka do podjęcia nauki w szkole. Dopełnieniem edukacji jest szeroka gama zajęć dodatkowych pozwalających na przeprowadzanie doświadczeń z przyrody ożywionej i nieożywionej, rozwijania wyobraźni, pomysłowości, pamięci, zmysłu estetycznego poprzez zajęcia plastyczne, konstrukcyjne, a także słuchanie i wyrażanie muzyki przez ruch, taniec, grę na instrumencie. Dbamy o edukację językową, aby przygotować dziecko do wymogów współczesnego świata, dlatego też nasze działania skierowane są ku konwersacji w językach obcych. Dla uatrakcyjnienia zajęć zachęcamy dzieci do uczestnictwa w hipoterapii, basenie, szkółce narciarskiej, teatrzykach i wycieczkach. Budynek przedszkola otoczony ogrodami i parkiem, znajduje się z dala od ruchliwych ulic. Boiska sportowe umieszczone w tej enklawie ciszy i zieleni pozwalają na uprawianie różnych dyscyplin oraz zabaw zimowych na znajdującej się tam górce. Dobrze wyposażone sale dla dzieci sprzyjają zdobywaniu wiedzy pod kierunkiem wykwalifikowanych, doświadczonych nauczycieli. Obecność ogrodu i sali gimnastycznej pozwala na zapewnienie profilaktyki zdrowotnej, o co dba personel medyczny współpracujący z placówką.

 Przedszkole nr 240 im. Polskich Olimpijczyków w Warszawie

Przedszkole nr 240 im. Polskich Olimpijczyków mieści się w Warszawie na terenie Akademii Wychowania Fizycznego. Od czasu swojego powstania, tj, od 1950 roku, jest placówką ściśle związaną z ze sportową uczelnią. Większość przedszkolaków to dzieci pracowników i studentów AWF.

Aktywność ruchowa , sport i wychowanie zdrowotne to podstawowe obszary działania przedszkola. Dlatego we współpracy z rodzicami oraz pracownikami AWF organizujemy dużo zajęć ruchowych np.: karate, piłka nożna, zajęcia dotyczące poznawania różnorodnych dyscyplin sportowych „Multisport”, warsztaty „Trzymaj formę”, gimnastyka.

Naszą pasją jest radość dzieci. Staramy się, żeby przedszkolaki czerpały radość z zabaw i zajęć , były aktywne i zmotywowane do poznawania świata. Jednocześnie uczestniczymy w ogólnopolskich kampaniach, których celem jest rozwijanie świadomości ekologicznej i zdrowotnej.

Rodzice dzieci są naszymi partnerami, z którymi współpracujemy we wszystkich obszarach naszej działalności. Wspólnie dążymy do doskonalenia pracy przedszkola.

Przedszkole na Zielonej Górce w Białymstoku1

przedszkole-nazielonejgorce.pl

Nasze Przedszkole to nowoczesna placówka położona w pobliżu lasu i łąk, z własnym placem zabaw, boiskiem do gry w piłkę nożną oraz ogrodem warzywnym. Posiadamy przestronne sale, wykwalifikowaną kadrę, szeroką ofertę zajęć dodatkowych, a także pomoc psychologiczno-pedagogiczną. Przyjmujemy dzieci w wieku 2,2 – 5 lat, także dzieci niepełnosprawne. Promujemy wychowanie prozdrowotne. Dzięki własnej profesjonalnie wyposażonej kuchni zapewniamy urozmaicone posiłki, sporządzane domowym sposobem ze zdrowych ekologicznych produktów wysokiej jakości, w tym również z własnego ogródka. Wszystkie dania przyrządzane są przez nasze wykwalifikowane panie Kucharki, które mają bogatą wiedzę z zakresu gotowania ale i zarazem ogromny potencjał twórczy, tworząc artystyczne wręcz potrawy, które nie dość że są przepyszne  to i równie pięknie wyglądają.
Uwzględniamy potrzeby żywieniowe dzieci z alergiami pokarmowymi. Nie stosujemy gotowych przypraw typu „Vegeta”, kostek rosołowych i innych „gotowców” z polepszaczami smaku i glutaminianem sodu. Sól zastępujemy solą morską i osobiście przez nas robionym gomasio. Preferujemy wszelkiego rodzaju zioła oraz dodatki naturalne. Sami wypiekamy pyszny domowy chleb. Cukier staramy się zastępować miodem oraz naturalnymi zamiennikami, a słodycze bakaliami i innymi przekąskami. Na terenie przedszkola prowadzimy ogród, w którym hodujemy różne warzywa i owoce, m.in. marchew, rzodkiewkę, ogórki, koper, pietruszkę, truskawki, które
niejednokrotnie wykorzystujemy w kuchni. Ogród ma także aspekt edukacyjny, ponieważ dzieci biorą udział w sadzeniu, a następnie obserwują efekty. Posiadamy salkę sportowo-rekreacyjną oraz boisko do gry w piłkę nożną, na którym dzieci ćwiczą z trenerem. Zajęcia taneczne, korekcyjne oraz zabawy na świeżym powietrzu to tylko wybrane propozycje z naszej oferty. Lekarz rodzinny oraz stomatolog kontrolują zdrowie naszych podopiecznych. Promujemy wychowanie proekologiczne; pragniemy, aby dzieci wyrosły na świadomych i odpowiedzialnych
za swoje środowisko ludzi. Wiemy, że już od najmłodszych lat należy uczyć je postaw proekologicznych oraz respektowania praw przyrody. Prowadzimy segregację śmieci i tym działaniem dajemy przykład dzieciom. Uczymy zasad kultury stołu, panie dbają o wiedzę naszych pociech z  zakresu zachowania się przy stole, zasady podawania do stołu i jedzenia, dobrych manier, ogłady towarzyskiej itp. jednym słowem uczą dzieci Savoir Vivre. Promujemy wychowanie pro zwierzęce; nasze dzieci mają możliwość przebywania ze zwierzętami, przez co
uczą się wrażliwości oraz odpowiedniego zachowania przy istotach żywych. Prowadzimy zajęcia terapeutyczne – Dogoterapię z udziałem odpowiednio szkolonych psów. Mamy rybki akwariowe, planujemy również hodowanie innych zwierząt. W miarę możliwości staramy się wspierać różnego rodzaju instytucje zajmujące się pomocą dla zwierząt. Co pewien czas zapraszamy do siebie specjalistów, którzy na co dzień pracują z psami: treserów, psychologów zwierzęcych oraz specjalistów od udzielania pierwszej pomocy.

Publiczne Przedszkole nr 47 Leśny Ludek we Wrocławiu 1a

www.przedszkole47.wroc.pl
Przedszkole ,,Leśny Ludek” to kameralna placówka zlokalizowana na Al. Ludomira  Różyckiego 1a,51-608 Wrocław. Przedszkole mieści się  w atrakcyjnej lokalizacji- centrum, obok mostu Szczytnickiego i 50 metrów od przystanków autobusowych i tramwajowych
W przedszkolu:
Promowany jest zdrowy styl życia oraz zachowania  proekologiczne fizycznej, emocjonalnej i twórczej.
Podtrzymywane są tradycje przedszkolne, rodzinne, regionalne  i narodowe.
Przedszkole realizuje innowacje pedagogiczne i nowatorskie rozwiązania edukacyjne
Przedszkole ściśle współpracuje z rodzicami, którzy  współdecydują i uczestniczą w podejmowanych działaniach na rzecz przedszkola.
W działaniach placówki uwzględnia się potrzeby środowiska  lokalnego, co wpływa korzystnie na rozwój dzieci. Chociaż jesteśmy małą placówką to dla naszych przedszkolaków posiadamy dobrze wyposażoną kuchnię. Przygotowujemy w niej śniadania, obiady (I, II danie), podwieczorki, które modyfikujemy. Sukcesywnie wspólnymi siłami zmieniamy nawyki żywieniowe, smaki kucharek, dzieci i nauczycieli. W celu zachęcania dzieci do zdrowego odżywiania przedszkolaki wykonują samodzielnie zdrowe kanapki z warzyw, owoców. Cyklicznie jeden raz w tygodniu dzieci przygotowują kanapki z przygotowanych kanapek tzw,,szwedzki stół”. Przedszkole dostosowuje dietę do dzieci z alergią pokarmową. W holu przedszkola powstała gazetka ,,Zdrowa Żywność” są tam umieszczane zdjęcia potraw i działań dzieci związanych ze zdrową żywnością. Zostały zorganizowane warsztaty dla rodziców na temat zdrowego odżywiania dzieci w przedszkolu. Realizacja powyższych działań edukacyjnych pozwoliła na zbilansowanie, urozmaicenie pożywienia, pokazania posiłków, które oparte są na produktach naturalnych, wysokiej jakości i jak najmniej przetworzonych. Wierzymy, że poprzez działania w  programach zdrowotnych zmienimy nawyki żywieniowe, które zaowocują w przyszłości.

Samorządowe Przedszkole nr 140 w Krakowie logo

przedszkole140.blizej.

Samorządowe Przedszkole nr 140 w Krakowie mieści się w centrum miasta, na osiedlu Podwawelskim. Do przedszkola uczęszcza 150 dzieci w wieku 3 do 6 lat., w sześciu grupach. Patronem naszego przedszkola jest Krasnal Hałabała, bohater bajki Lucyny Krzemienickiej. Od roku szkolnego 2012/2013 w uzgodnieniu z rodzicami ograniczyliśmy w żywieniu dzieci podawanie słodyczy, ciężkich smażonych potraw, zwiększyliśmy ilość podawanych warzyw i owoców, ciemnego pieczywa, pełnoziarnistego makaronu, naturalnego ryżu. Od roku 2013/2014 włączyliśmy się w kampanię na rzecz naturalnej diety w przedszkolu „Zdrowy przedszkolak.org”. Zmodyfikowaliśmy jadłospisy, wzbogaciliśmy o produktu zalecane przez Panią. Promujemy zdrowe żywienie wśród dzieci, rodziców i pracowników przedszkola, prowadzimy warsztaty kulinarne dla dzieci, dyrektor, intendent, nauczycielka oraz kucharka uczestniczyły w warsztatach prowadzonych w kwietniu przez Panią. Na bieżąco śledzimy informacje na stronie projektu.

Przedszkole ”Beztroski Świat” w Warszawie logo

www.beztroski-swiat.pl

Przedszkole ”Beztroski Świat” to kameralne przedszkole zlokalizowane w sercu Wilanowa przy ul. Wiertniczej 36a w świeżo zaaranżowanym na potrzeby przedszkola budynku, spełniającym wszelkie normy bezpieczeństwa i higieny. Jest to miejsce stworzone po to, by w przyjaznej atmosferze kierując się indywidualnym podejściem do każdego dziecka, otwierać naszych podopiecznych na bogactwo i różnorodność świata oraz zachęcić do jego poznawania. Dla naszych Przedszkolaków przygotowujemy smaczne i świeże posiłki na miejscu. Wszystkie jadłospisy są przygotowywane zgodnie z normami żywienia zalecanymi przez dietetyków. Nasza kuchnia to nasza wizytówka – na miejscu przygotowujemy śniadania, obiady i podwieczorki. Pani Kucharka przygotowuje smaczne „domowe obiadki „ oraz dba o rodzinną atmosferę podczas posiłków. Raz w tygodniu pieczemy domowe ciasta, a w okresie Bożego Narodzenia dzieci same pieką pierniczki. Przedszkole dostosowuje dietę do dzieci alergicznych. Dużą wagę przywiązujemy do przebywania dzieci na świeżym powietrzu.Przedszkole posiada swój własny ogród użytkowany tylko i wyłącznie przez dzieci z Przedszkola. Dbamy o to, aby dzieci codziennie przebywały na świeżym powietrzu. Podstawa programowa zakłada , iż dzieci muszą spędzić w ogrodzie co najmniej 1/5 czasu spędzonego w placówce(organizowane są tam gry i zabawy ruchowe, zajęcia sportowe, obserwacje przyrodnicze, prace gospodarcze, porządkowe i ogrodnicze itd.).Jedynie tylko zła pogoda lub nieadekwatny strój dzieci do warunków pogodowych może uniemożliwić nam wyjście.Koncepcja pracy naszego przedszkola polega na organizowaniu procesu dydatktyczno-wychowawczego w oparciu o naturalną aktywność dzieci i rozwój ich zdolności. Przedszkolaki poznają otaczającą ich rzeczywistość poprzez działanie, doświadczenie i zabawę. Takiej koncepcji pracy sprzyjają wybrane przez nas programy, metody i formy pracy z dziećmi, rodzicami i środowiskiem.

Przedszkole nr 147 we Wrocławiu

www.p147wroclaw.szkolnastrona.pl

Nasze przedszkole znajduje się na osiedlu Bartoszowice we  Wrocławiu. Położone jest w pobliżu malowniczej Wyspy Opatowickiej oraz Parku Nadodrzańskiego, zapewniających naszym maluchom obcowanie z bogatą przyrodą z dala od wielkomiejskiego zgiełku.

Od wielu lat należymy do wrocławskiej Sieci Przedszkoli Promujących Zdrowie. Niezmiernie istotne dla nas jest rozwijanie u dzieci  prawidłowych nawyków i umiejętności z zakresu promocji zdrowia, zdrowego żywienia, a także  ekologii,  licząc na kontynuację tych działań w domach naszych podopiecznych. Prowadzimy wiele akcji i kampanii prozdrowotnych  i ekologicznych skierowanych do całej społeczności przedszkolnej m. in. „Akcja Sprzątania Świata” „Dzień Pieczonego Chleba”, „Zdrowy Ząbek”, „Kubusiowi Przyjaciele Natury”, „Mamo Tato Wolę Wodę”, „Cała Polska Czyta Dzieciom”, „Październik- Miesiącem Dobroci Dla Zwierząt”. Wprowadziliśmy segregację makulatury, systematycznej zbiórki baterii oraz plastikowych nakrętek w trosce o naszą matkę Ziemię.                                                             Uważamy, że zdrowe żywienie jest podstawą właściwego rozwoju fizycznego, intelektualnego i emocjonalnego dziecka. Nasze przedszkole posiada własną kuchnię, w której codziennie przygotowywane są smaczne domowe posiłki, odpowiednio zbilansowane. Jesteśmy otwarci na pozyskiwanie wiedzy, dzięki której możemy uatrakcyjnić żywienie naszych przedszkolaków, wprowadzając nowe rozwiązania, ciekawe, zdrowe i smaczne potrawy do jadłospisu.  Zapoznajemy  dzieci z nowymi, zdrowymi smakami. Dzieci, które przełamują niechęć do nieznanych najczęściej potraw, otrzymują pochwały, pieczątki. Wprowadziliśmy zwyczaj przygotowywania smacznych, zdrowych kolorowych kanapek komponowanych samodzielnie przez dzieci – „Zdrowo- jem co chcę” a także cykl comiesięcznych zajęć kulinarnych „Mali kucharze”- promujących zdrowe odżywianie oraz zainteresowania kulinarne naszych maluchów z wiarą, że wyrobione dobre nawyki żywieniowe będą owocowały na całe życie. Dzięki udziałowi w programie Zdrowy Przedszkolak pragniemy podnieść  poziom wiedzy na temat prawidłowego żywienia a także zintensyfikować działania promujące zdrowe żywienie wśród naszej społeczności przedszkolnej w tym dzieci, rodziców i personelu. Jesteśmy przekonani, że nasze działania w zakresie promocji zdrowia zaowocują w przyszłym życiu naszych Wychowanków.

 

Przedszkole nr 268 Słoneczny Promyk w Warszawielogo

slonecznypromyk.pl

Przedszkole nasze istnieje już od 42 lat. Uroczyste nadanie imienia „Słoneczny Promyk” odbyło się wiosną 2006 roku. W naszym przedszkolu dziecko uczy się wyrażania emocji, tworzenia właściwych więzi, samodzielnego postrzegania świata, dostrzegania konsekwencji własnych zachowań, wiary w siebie i innych, uczy się żyć pełnią życia, zrozumie, co to znaczy być dobrym i mądrym człowiekiem. Realizowany przez nas system wychowawczy i działania edukacyjne sprzyjają wyzwalaniu aktywności własnej dzieci i służą osiąganiu przez nie gotowości szkolnej na wysokim poziomie. Nasze przedszkolaki biorą udział w różnych programach promujących zdrowie, higienę, ekologię i bezpieczeństwo. To u nas dowiadują się o zdrowym żywieniu i zapobieganiu chorobom. Dzieci poznają takie pojęcia, jak: zdrowie, choroba, przeziębienie oraz odporność. Już trzylatki wiedzą jak chronić się przed bakteriami i wirusami. Zapewniamy im spotkania z ciekawymi ludźmi, takimi jak pielęgniarka, lekarz, ratownik medyczny czy policjant. Wszystkie działania przedszkola ukierunkowane są na promocję aktywności fizycznej i zdrowego trybu życia wśród dzieci. Zapewniamy dzieciom 4 pełnowartościowe posiłki: I śniadanie, II śniadanie, obiad i podwieczorek przygotowane z produktów naturalnych, jak najmniej przetworzonych, zgodnie z zasadami Zdrowego Przedszkolaka.org.

 I Społeczne Przedszkole z elementami Pedagogiki Waldorskiej w Siemianowicach Śląskich

www.przedszkole.stow.com.pl

logo

Jest to przedszkole utworzone przez Rodziców i wychowawców dla dzieci i dlatego musi się różnić od przedszkoli stworzonych przez metodyków i teoretyków. Na czym polegają te różnice ? W Naszym przedszkolu żyjemy w rytmie pór roku, w cudownym świecie bajek, baśni, legend oraz realistycznym świecie pieczenia chleba, sprzątania i świętowania. Podstawą Naszej pracy, obok naśladowania i przykładu, jest rytm. Stanowi on podstawę harmonijnego rozwoju dzieci oraz kształtuje przyzwyczajenia i zwyczaje. Dzieci czują się w Naszym przedszkolu bezpiecznie, pewnie i spokojnie, gdyż wiedzą, co czeka je danego dnia. Ma na to wpływ także wystrój przedszkolnych sal – delikatne, pastelowe kolory ścian i zasłonek, wykonane z naturalnych materiałów zabawki. W codziennej pracy przywiązujemy dużą wagę do działań artystycznych, dzięki którym Dzieci poznają świat wszystkimi zmysłami oraz do zabawy. Zamiast brudzącej dziecięce rączki plasteliny, dajemy Dzieciom pachnący pszczeli wosk. Do malowania służą Nam farby roślinne, zaś do rysowania – kredki woskowe. Razem z Dziećmi pieczemy bułeczki, chleb, ciasta, a także szyjemy i tkamy. Wyposażenie Naszego przedszkola stanowią także wyjątkowe instrumenty, takie jak dzwonki pentatoniczne, czy lira, które nie wydają fałszywych dźwięków. Zdając sobie sprawę z tego, że każdy przedszkolak chce się, przede wszystkim, bawić nie zapominamy również o tym, że dobrze zorganizowana zabawa zamienia się w naukę i odwrotnie. Dzieci bawią się używając swojej wyobraźni, a jej rozwojowi i pielęgnacji zmysłów sprzyjają także zabawki. Plastik i inne sztuczne tworzywa, z których wykonuje się zabawki dla dzieci, oszukuje dziecięce zmysły. W Naszym przedszkolu Dzieci bawią się drewnianymi klockami, pieńkami, kamieniami, muszelkami, szyszkami, ręcznie szytymi lalkami. Dbamy o to, by Dzieci mogły bawić się na świeżym powietrzu – prawie codziennie wychodzimy do ogrodu lub na spacer. Zapewniamy dzieciom cztery zdrowe posiłki, przygotowywane z uwzględnieniem wymagań dietetycznych małego dziecka.

 

Przedszkole Nr 3 Integracyjne, Mosina

ul. Topolowa 6

www.p3integracyjne.pl

    Przedszkole istnieje od 1982r. W 1993r. zostało przekształcone w Przedszkole Integracyjne z 3 oddziałami integracyjnymi i 1 oddziałem specjalnym. Założycielami Przedszkola Integracyjnego byli ludzie i instytucje zaangażowani w poprawę życia dziecka niepełnosprawnego.     Jako Przedszkole Integracyjne nie specjalizujemy się w określonej niepełnosprawności. Przyjmujemy dzieci z różnorodnymi zaburzeniami, deficytami rozwojowymi i chorobami z terenu miasta i gminy a także z terenu gmin ościennych. Wszystkie dzieci znajdują u nas zrozumienie, przyjazną atmosferę oraz pomoc szeroko rozumianą, zarówno ze strony personelu pedagogicznego jak i ze strony personelu pomocniczego. Cały personel Przedszkola ma świadomość potrzeb dzieci i ich zaspakajania.    Decyzję o przystąpieniu do I części projektu „Zdrowy Przedszkolak” podjęliśmy na Radzie Pedagogicznej w sierpniu 2012r. Punktem wyjścia stał się zatwierdzony Roczny Plan Pracy wychowawczo-dydaktyczny o temacie „Ruszam się i wiem co jem”. Cele planu uwzględniły pracę mającą na celu uświadomienie dzieciom, rodzicom i pracownikom przedszkola istoty zdrowego stylu życia. Realizacja planu przebiega równolegle między pracą wychowawczo-dydaktyczną, pedagogizacją rodziców a pracą personelu kuchni. Wielkim atutem naszej placówki jest posiadanie własnego zaplecza kuchennego, które w dobie cateringu jest gwarantem zdrowego żywienia dzieci w przedszkolu. Dlatego też ważnym ogniwem realizacji założeń projektu „Zdrowy Przedszkolak” jest personel kuchni i intendent, który świadomie i odpowiedzialnie przygotowuje prawidłowo zbilansowane posiłki zgodzie  z założeniami kampanii.    Przystępując i realizując założenia projektu „Zdrowy Przedszkolak” mamy nadzieję, że nasze dzieci zastosują w swoim dalszym życiu treść polskiego przysłowia:„CZYM SKORUBKA ZA MŁODU NASIĄKNIE,  TYM NA STAROŚĆ TRĄCI”

 

Przedszkole Miejskie nr 5 w Będzinie

www.p5.eys.pl

Od 1 września 2003 roku w przedszkolu funkcjonuje oddział specjalny, który jest oddziałem wczesnej interwencji edukacyjnej, przeznaczonym dla dzieci ze specyficznymi potrzebami edukacyjnymi, dla dzieci ze złożonymi niepełnosprawnościami, w tym także w zakresie ruchowym. Dlatego też przeprowadzono wcześniej adaptację przedszkola polegającą na likwidacji barier architektonicznych w budynku i przed nim dla dzieci z ograniczoną sprawnością ruchową.
Celem działalności oddziału jest stymulowanie psychofizycznego rozwoju małego dziecka od chwili skierowania go do placówki aż do momentu rozpoczęcia nauki w szkole. Dzieci objęte są specjalistyczną opieką psychologiczną, pedagogiczną, rehabilitacyjną i logopedyczną. Do przedszkola uczęszczają dzieci w wieku od 2,5 do 6 lat. Obecnie funkcjonują 4 oddziały i oddział specjalny. Placówka czynna jest od poniedziałku do piątku w godzinach 5.30 – 16.30.
Pieczołowicie pielęgnowany ogród stanowi miejsce organizacji zajęć, zabaw, plenerów malarskich i imprez środowiskowych. Bardzo ważna dla funkcjonowania przedszkola jest współpraca z rodzicami, którzy są sojusznikami wszelkich przedsięwzięć podejmowanych przez nauczycielki na placówce oraz sponsorami nowych atrakcyjnych pomocy dydaktycznych, wyposażenia i wystroju sal zajęć i zabaw.
Przedszkole Miejskie nr 5 z ..założenia jest instytucją otwartą, umożliwiającą kontakt każdemu potrzebującemu rady i pomocy w wychowaniu. W przedszkolu prócz wysoko wykwalifikowanej kadry pedagogicznej dodatkowo zatrudnieni są specjaliści: psycholog, logopeda, rehabilitant. Praca wychowawczo – dydaktyczna planowana jest zgodnie z Podstawą Programową Wychowania Przedszkolnego.
Placówka nasza wobec rodziców pełni rolę wspomagającą i integrującą działania wychowawcze, dostarczamy wiedzy pedagogicznej i uwrażliwiamy na potrzeby i możliwości dziecka.

Przedszkole artystyczno-językowe URWIS w Wejherowie

www.przedszkoleurwis.pl

To prywatne przedszkole tworzone przez ludzi, dla których praca z dziećmi jest czymś więcej niż obowiązkiem. Nauka przez zabawę przy zaangażowaniu wszystkich zmysłów – to nasz sposób na ciekawe zajęcia dla maluchów. Taniec, śpiew, zajęcia plastyczne, rytmiczno-muzyczne oraz językowe –  to tylko część tego, co nasza placówka przygotowała dla Waszych pociech :)

Przedszkole ArtEdoo w Markach 2-001

www.artedoo.pl

„ArtEdoo” to najnowocześniejsza placówka w Markach i okolicy powstała z myślą o najmłodszych.
Dbamy w niej o dobrą adaptację dziecka oraz serdeczną atmosferę. Odkrywamy i rozwijamy indywidualne talenty, zachowując równowagę pomiędzy zabawą a nauką.
Nasze przedszkole posiada własny ogród z nowoczesnym placem zabaw, przestronne sale o najwyższym standardzie wyposażenia, własną kuchnię wyposażoną w piec konwekcyjno-parowy przygotowującą świeże, smaczne i zdrowe posiłki.
Liczebność grup dostosowana jest do wielkości pomieszczeń oraz wieku dzieci tak, aby zagwarantowany był najlepszy rozwój i poziom opieki.
Nasz program dydaktyczny zapewnia dzieciom najlepsze przygotowanie do dalszej edukacji szkolnej. Gwarantuje to wysoko wykwalifikowana kadra wykorzystująca w swojej pracy nowoczesne metody pracy oraz programy autorskie. Zajęcia dodatkowe wpłyną na wszechstronny rozwój oraz odkrywanie zainteresowań i talentów każdego dziecka.

Przedszkole Niepubliczne „Złote Krople” we Wrocławiu

www.przedszkole-zlotekrople.pl

Placówka zlokalizowana jest w podwrocławskich Bielanach. Nasze przedszkole mieści się w dwuskrzydłowym parterowym budynku otaczającym duży wewnętrzny ogród. Obiekt podzielony jest na dwie części; jedną dla maluchów, drugą dla starszaków. Posiada cztery przestronne sale edukacyjne dostosowane do wielkości grup. Każda sala posiada bezpośrednie wejście do wewnętrznego ogrodu. Wyposażenie przedszkola posiada niezbędne certyfikaty. Przedszkole posiada pełny monitoring zewnętrzny i wewnętrzny sal dydaktycznych. Obiekt w całości bezpieczny, ogrodzony, bez możliwości dostępu osób trzecich. Dzieci uczęszczające do przedszkola zamieszkują głównie pobliskie osiedla, ale również niedaleko położone miejscowości i aglomerację Wrocławia. Przedszkole przystosowane jest dla 4 grup wiekowych : 2,5-3 latki; 3-latki; 4- latki i 5 – latki.

Przedszkole posiada własną kuchnię wyposażoną w nowoczesny sprzęt. Spełniamy wszelkie standardy obowiązujące dla placówek żywienia zbiorowego.

Dbałość o styl odżywiania jest konieczna aby skutecznie troszczyć się o zdrowie, dlatego też dbamy o najwyższą jakość produktów  i sposób przygotowania posiłków dla naszych podopiecznych.
Stosując się m.in. do zasad kuchni według Pięciu Przemian, unikamy białego cukru, białego pieczywa, czarnej herbaty. Przyrządzamy zróżnicowane posiłki z produktów rozgrzewających i pobudzających: ryż, orkisz, kasze oraz z łagodnych, słodkich warzyw: marchewka, dynia czy kapusta. Produkty te równoważą siły organizmu, dlatego służą za najlepszą podstawę dla wyważonych posiłków. Ponadto dzieci codziennie otrzymują porcję świeżych owoców.

Przedszkole polsko-francuskie  w Trampoline

www.trampoline.edu.pl

Jesteśmy przedszkolem, którego program nauczania kładzie akcent na naukę języka francuskiego od jak najwcześniejszego wieku oraz na wielobiegunowy, zindywidualizowany rozwój dziecka. Uczymy metodą UPUL – «une personne, une langue» (z ang. „one person, one language”). W Trampoline, podobnie jak w rodzinie dwujęzycznej, dzieci przebywają i uczą się w otoczeniu dwóch nauczycieli – francuskojęzycznego native’a i polskojęzycznego nauczyciela wychowania przedszkolnego.

Dzięki fenomenalnej w tym wieku umiejętności przyswajania nowych dźwięków, dzieci uczą się języka obcego w sposób naturalny i bez wysiłku.

Ta swoista „kąpiel językowa” na pewno przyniesie efekty w przyszłości.

Założenia pedagogiczne i programowe naszego przedszkola są zgodne z dyrektywami Ministerstwa Edukacji Narodowej. Program jest ponadto wzbogacony o innowacyjne metody nauczania. Nadzór nad edukacją prowadzi Kuratorium z siedzibą w Warszawie. W obszarze edukacji francuskojęzycznej wspomagamy się opracowaniami i podręcznikami wydawnictw francuskich. W roku 2004 przedszkole odznaczone zostało tytułem European Language Label za nowatorskie metody nauczania języków obcych. Założycielka przedszkola jest współautorką Europejskiego Portfolio Językowego dla przedszkoli.

Przedszkole nr 17 w Gnieźnie

www.przedszkole17.gniezno.pl

Przedszkole powstało w kwietniu 1984 r., ale oficjalnego otwarcia dokonano we wrześniu tegoż roku,  nadano wówczas nazwę placówce „Piastowska Gromada”. Początkowo przedszkole liczył 6 oddziałów: 5 dopołudniowych i jeden popołudniowy tzw. „zerówkę”. Przez kilka lat posiadało dwuoddziałową filię, mieszczącą się w bloku mieszkalnym na os. Orła Białego.
Dziś przedszkole liczy 5 oddziałów, z których każdy ma swoją nazwę:  Orlęta, Polanie, Lechici, Wojowie, Kołodzieje i Rzepichy.
Posiadamy 5 estetycznych i funkcjonalnych sal z zapleczem sanitarnym, bogato wyposażonych w pomoce  i zabawki, które spełniają wymogi edukacyjne i wymogi bezpieczeństwa. Mamy nowoczesne zaplecze  do przygotowywania posiłków. Rodzice wspomagają naszą pracę i akceptują działania prozdrowotne realizowane w placówce od wielu lat. Posiadamy również plac zabaw, który jest ogrodzony i otoczony zielenią, zapewniający dzieciom miły i bezpieczny wypoczynek na świeżym powietrzu. W naszych jadłospisach goszczą na co dzień owoce, warzywa, kasze, makarony. Zupy gotujemy drobiowym mięsie.
Pracujemy w oparciu o Podstawę programową wychowania przedszkolnego dla przedszkoli oraz Program wychowania przedszkolnego Przedszkola nr 17.

Przedszkole Nr 37 w Olsztynie przedszkole miejskie 37 logo zielone

przedszkole37.olsztyn.pl

Przedszkole Miejskie Nr 37   jest  placówką położoną w parku, z dala od ulic i zgiełku miejskiego. Posiadamy  duży ogród z ciekawymi zakątkami, miejscami do rekreacji, prowadzenia obserwacji przyrodniczych. Realizujemy innowację pedagogiczną „Ogród przedszkolny miejscem stymulacji wszechstronnego rozwoju dzieci”. W naszym ogrodzie znajduje się  wielofunkcyjna ścieżka sensoryczna  zbudowana z różnorodnego materiału skalnego, lapidarium z ciekawymi okazami skał, oczko wodne, ogródki: warzywny, ziołowy,  polny, kwiatowy, stoły do prowadzenia zajęć dydaktycznych w ogrodzie,  place zabaw dostosowane do wieku dzieci.   Realizujemy wiele projektów z zakresu ekologii. Za  osiągnięcia w tym zakresie otrzymaliśmy na 3 lata Międzynarodowy Certyfikat Zielona Flaga.  Równolegle prowadziliśmy działania mające na celu podnoszenie świadomości prozdrowotnej całej społeczności przedszkolnej.  W 2009r. po spełnieniu kryteriów uzyskaliśmy Certyfikat Warmińsko- Mazurskiego Kuratora Oświaty Szkoła Promująca Zdrowie. W 2012 uzyskaliśmy ten tytuł po raz drugi. Naszym  obecnym priorytetem  jest  zwiększanie świadomości  personelu i rodziców na temat prawidłowego odżywiania dzieci i znaczenia aktywności ruchowej dla zdrowia. Postanowiliśmy poszukać sojuszników, którzy w sposób programowy pomogą nam wprowadzić zdrowe odżywianie w przedszkolu,  przekonać i wyszkolić personel w tym zakresie, zachęcić rodziców do  zmiany złych nawyków żywieniowych swoich dzieci- dostarczyć im wiedzy w różnej formie przekazu by trafił do jak największej liczby odbiorców. Nasze oczekiwania spełnił projekt Zdrowy Przedszkolak.org. Nawiązaliśmy współpracę z Panią Katarzyną Podbielską, która jest moderatorem projektu. Zorganizowaliśmy cykl spotkań z rodzicami i personelem. Systematycznie modyfikujemy nasze jadłospisy, które są  weryfikowane przez ekspertów fundacji.  Korzystamy z  ich porad i mamy nadzieję, że wspólne,  wielokierunkowe działania przyniosą wymierne efekty.

Niepubliczne Przedszkole Waldorfskie w Olsztynie

www.przedszkole-brzeziny.pl

Nasze przedszkole mieści się w cichej dzielnicy domków jednorodzinnych- Brzezinach, jak sama nazwa wskazuje otoczeni jesteśmy smukłymi brzozami i mamy w bliskiej okolicy naturalną łąkę i lasek gdzie dzieci z radością odkrywają pierwsze oznaki wiosny, obserwują budzące się biedronki a jesienią układają bukiety z długich suchych traw. W przedszkolu jest jedna grupa dzieci w wieku od 3 do 6-7 lat .  Razem z rodzicami tworzymy rodzinną miłą atmosferę dla zabawy i rozwoju dzieci na poziomie wszystkich sfer (społecznej ,emocjonalnej, religijnej i intelektualnej).Pedagogika waldorfska  pragnie zaspokajać prawdziwe .podstawowe potrzeby małego dziecka i zapewnić mu  jego prawo do dzieciństwa, prawo do zabawy Rytmiczne powtarzanie działań związanych z porami dnia, dniem tygodnia i porami roku,  stanowią podstawę,  dają ciepło, poczucie bezpieczeństwa, pewność i stwarzają dziecku możliwość aktywnej współpracy i  twórczego działania. Przykład dorosłego pobudza, przekazuje wewnętrzne wartości i  wprowadza do swobodnej zabawy, w której dziecko może dać wyraz swojej fantazji i wyobraźni. Najprostsze rzeczy do zabawy, takie jak stojaki, chusty, własnoręcznie wykonane klocki i deski, wszystkie dary natury, zrobione na drutach zwierzęta, proste  lalki  uszyte przez rodziców i panie w przedszkolu  itp. rozwijają w dziecku wyobraźnię i twórczość, budują w nim obraz prawdziwego ,  pięknego i dobrego świata, Opowieści, teatrzyki lalkowe  zabawy paluszkowe, piosenki i baśnie dostarczają dzieciom  pomysłów do zabawy Aby dziecko mogło naśladować, musi postrzegać świat wszystkimi zmysłami. Dlatego w przedszkolu waldorfskim szczególnie starannie pielęgnuje się rozwój wszystkich zmysłów. Wystrój sal w przedszkolu jest taki, aby w kolorze i formach  wytworzyć atmosferę pełną harmonii i prostoty. Różnorodne zajęcia artystyczne (rysowanie ,malowanie, modelowanie w wosku pszczelim, eurytmia, muzyka, teatrzyk lalek/ kukiełkowy itp.) pobudzają siły twórcze dziecka. Zręczność do prac ręcznych zdobywają dzieci dzięki zajęciom z drewnem, wełną, filcem i innymi materiałami. Wszystkie czynności z zakresu  gospodarstwa domowego są wykonywane wspólnie z dziećmi, pieczemy chleb, przygotowujemy zapasy na zimę itp. Związane są z tym oczywiście zdrowe odżywianie się i pełnowartościowa dieta. Ogród jest miejscem do zabawy, które dostarcza szczególnie wiele przeżyć i umożliwia nawiązanie intensywnego stosunku do przyrody w każdej porze  roku  i  przy każdej pogodzie. Obchodzimy razem z dziećmi i rodzicami święta chrześcijańskie i te wynikające z obiegu roku. Rodzice wspierają przedszkole, chętnie pomagają i  współpracują z  przedszkolankami. „Przedszkole  gości” w domu rodzinnym ,a zwyczaje  z domu przenoszone są do przedszkola co  korzystnie wpływa na rozwój  dziecka. W ten sposób można dać dzieciom zdrową podstawę do późniejszego rozwoju , nauki w szkole i w życiu dorosłym.

Integracyjne Przedszkole Zdrowia w Szczecinie p

przedszkolezdrowia.pl

Integracyjne Przedszkole Zdrowia powstało w 1994 w Szczecinie. Dzięki wieloletniej działalności udało nam się zdobyć doświadczenie w zakresie edukacji integracyjnej w oparciu o rozwojowe potrzeby dzieci pełnosprawnych, jak i indywidualne potrzeby dzieci z dysfunkcjami rozwojowymi.

Przedszkole posiada ofertę pedagogiczną w następujących zakresach:

 • opiekuńczo – wychowawczym
 • dydaktycznym
 •  terapeutycznym – program Wczesnego Wspomagania Rozwoju dziecka.

Obecnie prowadzimy pięć przedszkolnych grup integracyjnych:  Grupa adaptacyjna (2-3 rok życia),  Grupa maluszków (3-4 rok życia), • Grupa średniaków (4-5 rok życia)

Wieloletni okres wyspecjalizowanej działalności pozwolił nam zbudować zespół wyjątkowej kadry pedagogicznej, której kompetencje i kwalifikacje są dla nas szczególnym powodem do satysfakcji. Zajęcia w przedszkolu prowadzone są przez: pedagogów specjalnych, pedagogów wczesnoszkolnych, psychologa, logopedę, rehabilitanta ruchowego, terapeutów indywidualnych. Wobec naszych pracowników stosujemy zasadę edukacji ustawicznej polegającej na stałym dokształcaniu i rozwijaniu poprzez szkolenia indywidualne, szkolenia grupowe organizowane w naszym przedszkolu, rozwój w ramach awansu zawodowego, a także uczestnictwo w konferencjach tematycznych na terenie całego kraju. Uważamy że, bezcenny czas, jaki dzieci spędzają w Integracyjnym Przedszkolu Zdrowia jest ich prawem do zdobywania umiejętności, satysfakcji i szczęścia na całe życie. W związku z tym, obowiązkiem naszego przedszkola jest stymulacja i wspomaganie rozwoju dzieci oraz wspieranie rodziców w trudzie wychowania swoich pociech. Nasza edukacyjna działalność INTEGRACYJNA wyrasta z głębokiego przekonania, że INTEGRACJA jest jednym z najistotniejszych procesów w relacjach międzyludzkich, niezbędnych do kształtowania osób o szczególnej dojrzałości emocjonalnej i intelektualnej oraz wyjątkowej wrażliwości społecznej! Dotychczasowa działalność pedagogiczna IPZ została doceniona m.in. poprzez:  nadanie przez Rzecznika Praw Dziecka tytułu „Lidera Integracji”, nadanie przez Zachodniopomorskiego Kuratora Oświaty honorowego tytułu „Zachodniopomorskiej Placówki Jakości”  nadanie dyplomu uznania Ministerstwa Edukacji Narodowej za „Wieloletni trud i znaczące zasługi w działaniach na rzecz upowszechniania kształcenia i wychowania integracyjnego”Prowadzimy własną kuchnię, dzięki czemu możemy zapewnić wyżywienie dla dzieci z alergiami pokarmowymi lub szczególnymi potrzebami dietetycznymi. Udział w kampanii ZDROWY PRZEDSZKOLAK.ORG  jest inspiracją do zmian, które mają się przyczynić do polepszenia formy naszych podopiecznych i jakości ich życia. Mamy świadomość, że Zdrowa Kuchnia stymuluje i wspomaga ich prawidłowy rozwój.

Przedszkole Nr 130 w Krakowie

Przedszkole Nr 130 znajduje się w centrum osiedla Krowodrza Górka,w niedalekiej odległości od pętli autobusowej i tramwajowej. W najbliższym sąsiedztwie jest żłobek i Szkoła Podstawowa Nr 21.
Placówka jest przedszkolem sześciooddziałowym, czynnym od 6:30 do 17:00.
Nad edukacją i bezpieczeństwem dzieci czuwa wykwalifikowana kadra pedagogiczna i doświadczony personel pomocniczy.
Budynek posiada sześć estetycznych i przestrzennych sal dydaktycznych, w których znajdują się atrakcyjne i nowoczesne pomoce dydaktyczne.
W przedszkolu funkcjonuje kuchnia dobrze wyposażona kuchnia, spełniająca wymogi HACCP. Panie kucharki przygotowują smaczne, pełnowartościowe i zdrowe posiłki, konsultowane z dietetykiem. Dzieci otrzymują do śniadania „talerz warzyw”, a do obiadu dwie surówki.
Przedszkole organizuje bezpłatne zajęcia dodatkowe z języka angielskiego, tańca towarzyskiego, rytmiki, a także zajęcia z gimnastyki korekcyjnej i religii. W poszczególnych grupach prowadzone są zajęcia dodatkowe organizowane przez nauczycieli m.in. muzyczne, plastyczne, badawcze, teatralne.
Placówka współpracuje ze specjalistami: logopedą, psychologiem i pedagogiem.
W ciągu roku szkolnego realizowanych jest wiele ciekawych ogólnodostępnych projektów edukacyjnych m.in., „Akademia Aquafresh”, „Kubusiowi Przyjaciele Natury”, „Czyste powietrze wokół nas”. Ponadto nauczyciele realizują własne projekty i programy edukacyjne m.in. „Agresji STOP”, „Jestem sobie Krakowiaczek”, „Przedszkolak małym artystą”, „Elektroodpady”. Placówka uczestniczy w wielu akcjach charytatywnych m.in. „Szlachetna Paczka”, „Góra Grosza”, „Gwiazdka dla Zwierzaka”, „Książka dla Szpitala”, „Zbieramy zakrętki”.
W pracy z dziećmi wykorzystywane są innowacyjne i aktywizujące metody pracy.
Przedszkole aktywnie współpracuje z rodzicami oraz środowiskiem lokalnym.
Placówka posiada duży ogród, wyposażony w bezpieczny sprzęt terenowy, w którym realizowane są zajęcia na świeżym powietrzu, gry i zabawy ruchowe. Znajdują się w nim dwie duże piaskownice, karuzela, zjeżdżalnia, domek, ścianka wspinaczkowa i inne atrakcje dla dzieci. Teren przedszkola w okresie letnim jest bogato ukwiecony i kolorowy. Ukształtowanie terenu w ogrodzie, w tym górka, sprzyja zabawom na śniegu i zjeżdżaniu na sankach w okresie zimowym.

Przedszkole w Szczodrzykowie

www.szczodrzykowo.com

Nasze przedszkole położone jest w maleńkiej, ale ślicznej miejscowości Szczodrzykowo,  niedaleko dworca PKP Kórnik oraz Szkoły Podstawowej w Szczodrzykowie,  20 km od Poznania. Bawimy się i uczymy w parterowym budynku z czterema  salami, szatniami, kuchnią i sekretariatem. Każda z czterech grup wiekowych (Wesołe ślimaki, Żabki, Motylki, Pracowite mrówki) ma swoją salę, pełną kolorowych zabawek i pomocy dydaktycznych. Całe nasze przedszkole jest wymalowane w ciepłe, wesołe kolory. Kiedy chcemy wyjść na dwór, możemy bawić się w dużym, zielonym ogrodzie wyposażonym w dwa drewniane place zabaw i piaskownice. Zimą ogród odwiedzają  głodne ptaszki, posilające się w przygotowanym dla nich karmniku, wiewiórki, jeże, a nawet pewna sowa.

Do naszego przedszkola przynależy  oddział dzieci 6 letnich o nazwie Pszczółki i Punkt przedszkolny Biedronki  w Pierzchnie. Jesteśmy przedszkolem do którego chce się przychodzić, dlatego ze jest miło, wesoło i ciekawie. Chcemy aby nasze dzieci były samodzielne w myśleniu i działaniu, jednocześnie wrażliwe na piękno.Rozwijały i wzbogacały możliwości plastyczne, które wiążą się z pierwszym tworzeniem i pierwszym przeżywaniem sztuki.Koncerty, teatrzyki, wyjazdy do galerii, muzeum czy teatru dają dodatkową możliwość kontaktu ze sztuką. Wycieczki przyrodnicze uczą obserwacji przyrody.Zajęcia dodatkowe rozwijają zainteresowania dzieci (taniec towarzyski, balet, jazda na konikach polskich, Akademia Reksia- zajęcia z piłki, język angielski)

Realizujemy programy i projekty: ,,Bądźmy zdrowi wiemy więc działamy”, ,,Moje dziecko idzie do szkoły”,, Czyste powietrze wokół nas”, ,,Kubusiowi przyjaciele natury”Zawsze liczymy na współpracę z rodzicami (udział w zebraniach, spotkaniach, pomoc podczas imprez i wycieczek, współudział w projekcie ,,Zdrowy przedszkolak”). Zależy nam na zdrowiu naszych dzieci stąd udział w projekcie ,,Zdrowy przedszkolak”. Zmieniliśmy całkowicie dietę naszych dzieci  i sposób spożywania posiłków w przedszkolu. Pieczemy sami owsiane i  ryżowe ciasteczka, urodziny dzieci świętujemy owocami i zbożowymi ciastkami, unikamy słodyczy, staramy się stosować naturalne produkty, pijemy wodę. i herbatki ziołowe, a na wycieczki zamiast słodyczy zabieramy kanapki i owoce Wierzymy, że dobre nawyki żywieniowe zaowocują w przyszłości.

Przedszkole Niepubliczne „Siedem Darów”  w Tczewie.

www.siedemdarow.pl

Nasze przedszkole mieści się w sercu Starego Miasta. Wszędzie mamy blisko – dlatego nie możemy usiedzieć w miejscu i korzystamy z dobrodziejstw bliskości instytucji wspierających naszą edukację.

Jesteśmy stałymi bywalcami:

 • Miejskiej Biblioteki Publicznej im. Aleksandra Skulteta
 • Pracowni Edukacji Ekologicznej
 • Centrum Wystawienniczo-Regionalnego „Fabryka Sztuk”
 • Centrum Kultury i Sztuki
 • Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej – Forum Inicjatyw Społecznych.
 • Współpracujemy również z sąsiednimi szkołami podstawowymi: SP 5 oraz Szkołą Sportową z Oddziałami Integracyjnymi.
 • Odwiedzamy przystań rzeczną nad Wisłą
 • Uczestniczymy w wielu imprezach organizowanych na Rynku Starówki oraz na bulwarze nadwiślańskim

Ogromnym walorem położenia naszego Przedszkola jest również bliskość parku miejskiego, bulwaru nad Wisłą oraz szlaku tczewskich zabytków a przede wszystkim naszej coraz piękniejszej Starówki

Dużo chodzimy – więc musimy dobrze się odżywiać.

Dlatego uwielbiamy zajęcia kulinarne i z pomocą naszych opiekunów wdrażamy się do spożywania zdrowego jedzonka. Poznajemy nowe smaki, uczymy się rozróżniać zdrowe i szkodliwe dla nas produkty. Sami przygotowujemy proste i odżywcze dania, dekorujemy nasze posiłki i celebrujemy jedzenie Ciasta też jemy – ale pieczemy je sami.

Czasami jeszcze zapominamy, że nie należy oblizywać noży i palców jak coś pichcimy – ale tak nam smakuje, że często nic nie skutkuje – i po cichu to robimy…

Są wśród nas dzieci, które jeszcze czasami wykrzywiają buzie, gdy na obiad jest kasza albo buraczki, albo poznajemy smaki nam nie znane – cieciorki, soczewicy, sezamu, amarantusa, czosnku, cebulki, kefiru …

Jednak  większość z nas uwielbia eksperymenty kulinarne i dlatego spożywamy coraz więcej zdrowego jedzenia. Pijemy dużo ziołowych herbatek posłodzonych miodem a nie cukrem, uwielbiamy jeść czystymi rączkami  kiszoną kapustę – aż sok cieknie po buzi –  i w ogóle lubimy przekąski warzywne i owocowe. One dają nam energię na cały dzień.

Kids&Garden, Warszawa

kidsandgarden.edu.pl

Kids&Garden zapewnia optymalne warunki rozwoju dla każdego Dziecka w wieku od 2,5 do 5 roku życia tak w zakresie metod edukacji przedszkolnej jak i w zakresie tworzenia idealnej przestrzeni w znaczeniu stricte architektonicznym. Przedszkole zostało zaprojektowane w trosce o zapewnienie aktywizującej, przyjaznej przestrzeni dla najmłodszych, zachęcającej do twórczej zabawy i odkrywania świata. Lokal o powierzchni ponad 450m2 spełnia wszelkie wymagania stawiane przez UE w zakresie bezpieczeństwa i higieny pomieszczeń przedszkolnych. Przy projektowaniu przedszkola naszymi głównymi konsultantami były…….dzieci!!! Rozszerzyliśmy naszą działaność o Żłobek, który mieści się przy ulicy Skierniewickiej 14 lok U4. Wyposażenie przedszkola  i żłobka posiada stosowne atesty i certyfikaty.  Do wyłącznej dyspozycji naszych podopiecznych jest plac zabaw. Na terenie przedszkola działa gabinet do integracji sensorycznej „Dzięcięce zmysły”, współpracujemy z logopedą i psychologiem dziecięcym. http://dzieciecezmysly.pl/ Codziennie chodzimy na spacery na świeżym powietrzu, które umożliwiają rozwijanie sprawności fizycznej a także obcowanie z przyrodą. Wycieczki, czyli bliższe i dalsze wyprawy organizowane adekwatnie do tematyki zajęć prowadzonych w grupach. Odwiedzamy teatry,muzea, zajezdnie tramwajowe, straż pożarną czy bibliotekę. W naszym przedszkolu cyklicznie organizujemy warsztaty kulinarne z udziałem kucharza. Przedszkole i Żłobek promuje naturalne diety dostosowane do potrzeb każdego dziecka. Jednocześnie zapewniamy specjalne diety (bezmleczna, wegetariańska, bezglutenowa i inne w zależności od potrzeb). W Kids&Garden dbamy o środowisko naturalne: segregujemy śmieci, prowadzimy recycling produktów wtórnych, używamy wyłącznie energooszczędnych żarówek, uczymy dzieci jak dbać o środowisko naturalne podczas warsztatów ekologicznych.

Niepubliczne Przedszkola „Przy Lesie”

w Legionowie, Jabłonnie, Rajszewie, Warszawie i Chotomowie
oraz Niepubliczna Szkoła Podstawowa i Gimnazjum „Sapere Aude” w Rajszewie”.

www.przedszkole.info.pl

Jesteśmy siecią placówek, z których pierwsza powstała w 2004 roku. W chwili obecnej posiadamy 5 placówek przedszkolnych, 3 placówki o charakterze żłobkowym, a od września uruchamiamy także Niepubliczne Szkołę Podstawową i Gimnazjum. Posiadamy już wielu absolwentów.

Misją naszych przedszkoli jest nie tylko właściwe kształcenie dzieci pod kątem podstawy programowej, ale także oferowanie im możliwości odkrywania świata wszystkimi zmysłami i kształtowanie ich inteligencji wielorakich. Możemy to osiągnąć przede wszystkim dzięki współpracy z rodzicami, których także angażujemy w nasze przedszkolne działania.

Jako placówka lokalna jesteśmy bardzo aktywni. Nasze przedszkole w Legionowie już trzy razy wraz ze Starostwem Powiatowym i Stacją SANEPID organizowało konkurs pt. „Zdrowie w bajce” dla lokalnych placówek oświatowych, w którym w dowolnej formie (bajka, teatr, piosenka, wiersz) dzieci wraz z nauczycielami przedstawiają ważne zasady dot. zdrowia (zdrowe odżywanie, uprawianie sportu, higiena, ochrona środowiska, profilaktyka zdrowotna itd.). Musimy zaznaczyć, że autorką pomysłu na konkurs jest dyrektor przedszkola właśnie w Legionowie p. Monika Stasiuk – która w naszych przedszkolach staje się także koordynatorem działań w programie ZDROWY PRZEDSZKOLAK. Oprócz tego naszym przedszkolom nieobca jest  ekologia. Zorganizowaliśmy m.in. ogólnopolski konkurs na opowiadanie o charakterze ekologicznym (pomysł także p. Moniki Stasiuk).

Przystąpienie do programu ZDROWY PRZEDSZKOLAK daje nam – placówkom „Przy Lesie” możliwość rozwoju, naszym dzieciom i ich rodzinom, a także naszym nauczycielom – profilaktykę zdrowotną i naukę zasad zdrowego żywienia tak bardzo nam wszystkim potrzebną w tym „szybkim” XXI wieku.

 

Przedszkole Miejskie nr 11

ul. Podłosie 10, 42-500 Będzin
tel:  32 363 77 32
e-mail: pm11@um.bedzin.pl
I etapie projektu

To przedszkole dla dzieci w wieku od 3-6 lat od chwili powstania (tj.od 1947r.) było i jest placówką jednooddziałową.
Przedszkole jest bezpiecznie położone, w zacisznym miejscu, otoczone zielenią. Teren wokół przedszkola jest odległy od miejskiego hałasu.
Jesteśmy placówką otwartą na potrzeby, możliwości i rozwój każdego dziecka. Oddziaływania naszego przedszkola i domu rodzinnego dziecka są skoordynowane, a rodzice są naszymi najlepszymi sojusznikami.
Kadra naszego przedszkola na bieżąco doskonali swoje kwalifikacje zawodowe i dostosowuje zajęcia do zindywidualizowanych potrzeb i oczekiwań klientów-dzieci i rodziców.
Praca dydaktyczno wychowawca prowadzona jest w oparciu o podstawę programową wychowania w przedszkolu.
Celem prowadzonego procesu opiekuńczo – wychowawczo – dydaktycznego jest wspomaganie i kierowanie rozwojem dziecka i jego potencjałem i możliwościami rozwojowymi w poprawnych relacjach społeczno – kulturowo – przyrodniczych.
Nasze przedszkole pozwala urzeczywistnić zindywidualizowany program rozwoju poszczególnych dzieci. Pomoce dydaktyczne zabawki zapewniają dzieciom wszechstronny rozwój, oddziałują na wyobraźnię, rozwijają twórcze myślenie. Kreujemy aktywne i twórcze postawy oraz wspieramy działania dziecka w różnych dziedzinach aktywności.
Kadra pedagogiczna
Kadrę pedagogiczną tworzy zespół wykształconych i kreatywnych nauczycieli dbających o ciepłą i przyjazną atmosferę w przedszkolu. Nauczyciele posiadają dużą wiedzę i doświadczenie z zakresu wychowania przedszkolnego.

Przedszkole Prywatne Mini Raj w Mińsku Mazowieckim logo

 

www.miniraj.pl

Jesteśmy przedszkolem o profilu edukacyjno – artystycznym. Zajęcia edukacyjne w naszym przedszkolu odbywają się w dwóch językach, języku polskim i angielskim. Nasi podopieczni mają zapewnioną szeroką gamę zajęć artystycznych. Uczestniczą w zajęciach teatralnych, baletowych, cyrkowych, wokalnych, tanecznych, rękodzieła oraz zajęciach twórczego myślenia. Mamy także swoją drużynę piłkarską. Realizując z dziećmi powyższe zadania podążamy za ich potrzebami edukacyjnymi, tempem rozwoju i ciekawością poznawczą. Stymulujemy ich rozwój, biorąc pod uwagę indywidualne predyspozycje, czy też deficyty dzieci. Rozwijamy ich naturalną ciekawość, pomysłowość i kreatywność. Codzienne zabawy w ogrodzie przedszkolnym uczą obcowania z przyrodą, ale także rozwijają sprawność ruchową naszych przedszkolaków. Mamy własne kucyki, dzięki którym prowadzimy zajęcia hipoterapii. Ogromną wagę przywiązujemy do edukacji prozdrowotnej. Dzieci i ich rodzice systematycznie uczestniczą w warsztatach kulinarnych, gdzie poznają zasady i potrzeby zdrowego żywienia. Same przygotowują wspólne śniadania. Posiadamy znakomitą, domową kuchnię, która respektuje powyższe zasady żywienia, ale także zapewnia odrębne potrawy dla dzieci na specjalnych dietach.

 

Przedszkole Zaczarowany Dworek logo

www.zaczarowanydworek.pl
Koncepcja zakładała stworzenie miejsca przyjaznego dziecku, kameralnego, nastawionego na współpracę z rodzicami. I tak się stało. Działamy jako placówka 2 oddziałowa. Przedszkolaki mają do dyspozycji przestronne sale i 1000 metrowy ogród. Większość zabawek i pomocy, którymi bawią się dzieci, wykonana jest z drewna i innych przyjaznych materiałów. Przedszkolne ściany pokryte są malowidłami wykonanymi przez scenografa na co dzień współpracującego z Teatrem Wielkim w Poznaniu. Wszystko po to, by od najmłodszych lat rozwijać w dziecku poczucie piękna i estetyki. Ważnym elementem przedszkolnej przygody jest również skonstruowanie zrównoważonego programu edukacyjnego, gdzie ważny jest stosunek zajęć dydaktycznych i spontanicznej zabawy. Nam się to udało. Prowadzimy regularne zajęcia z gimnastyki, Metody Dobrego Startu, j. angielskiego i rytmiki. Metoda Montessori towarzyszy nam na co dzień niemal w każdym działaniu. Przynajmniej 1 raz w semestrze prowadzimy Projekt Edukacyjny. Wyjeżdżamy na wycieczki, eksplorujemy otoczenie, zapraszamy do nas ciekawych gości, teatry, ekspertów. Na stałe współpracujemy z Filharmonią Poznańską. Plany edukacyjne układane są w oparciu o półroczne obserwacje dzieci. Poznajemy ich potrzeby, i na nie odpowiadamy. Wszystkie aktywności przeplatane są zabawą. Pokazywanie zdrowego stylu życia stanowi jeden z fundamentów naszej filozofii. Dlatego właśnie dzieci codziennie biorą udział w gimnastyce, niezależnie od pogody wychodzą na dwór, a także uczą się zasad zdrowego żywienia. Wspólnie sadzimy rośliny, robimy sałatki, pieczemy, wyciskamy soki. Dzieci z klasy ,,0” samodzielnie przygotowują śniadania. Odpowiadamy na potrzeby wegan i wegetarian, a także dla dzieci z alergiami pokarmowymi. Przystąpienie do projektu Zdrowy Przedszkolak to dla nas możliwość wymiany doświadczeń, a także wsparcie w edukacji żywieniowej dzieci i rodziców.

Przedszkole nr 306 „Mali Optymiści” w Warszawie l

www.przedszkole306.pl

Przedszkole posiada znakomite warunki lokalowe. Atutem przedszkola są ciekawie zaaranżowane, kolorowe i funkcjonalne sale. Posiadamy profesjonalnie wyposażony gabinet do prowadzenia terapii Integracji Sensorycznej. Realizujemy ogólnopolski program „Optymistyczne Przedszkole” autorstwa Ireny Dzierzgowskiej i Mireli Nawrot. Szczególnym elementem pracy jest rozwijanie u dzieci inteligencji wielorakich, talentów i pasji. Największy nacisk kładziemy na pomoc dzieciom w szybkiej adaptacji. Ważne jest dla nas, aby zapewnić dzieciom już od pierwszego momentu poczucie pełnego bezpieczeństwa, dlatego organizujemy spotkania i zajęcia adaptacyjne. Dzieci maja do dyspozycji duży, bezpieczny i ciekawie wyposażony ogród. Duży nacisk kładziemy na dobre przygotowanie dzieci do podjęcia nauki w szkole. Wdrażamy program wychowania językowego opracowany przez Bronisława Rocławskiego zwany glottodydaktyką. Posiłki są smaczne, urozmaicone, przygotowywane zgodnie z zasadami zdrowego żywienia. Uwzględniamy indywidualne diety dzieci alergicznych. Wspólnie z rodzicami tworzymy przyjazne, otwarte, kreatywne, OPTYMISTYCZNE PRZEDSZKOLE.

Niepubliczne Przedszkole Językowe Cztery Strony Świata w Warszawiel

czterystronyswiata.com

Niepubliczne Przedszkole Językowe Cztery Strony Świata stworzyliśmy aby zapewnić dzieciom bezpieczeństwo i wygodę. Przestronne doskonale wyposażone sale, duży ogród z pięknym placem zabaw to wymarzone miejsce do zabawy i nauki. Wyjątkowy wystrój wnętrz tworzy niepowtarzalny klimat. Młody, wykwalifikowany zespół wychowawców dołoży wszelkich starań aby dzieci zdobywały wiedzę, przy okazji dobrej zabawy. Gwarantujemy indywidualne podejście do każdego dziecka, oraz wyjątkową atmosferę.
Zadbamy o uśmiech na buzi każdego przedszkolaka! Zdrowe i lekkie posiłki przygotowujemy we własnej kuchni wyłącznie z naturalnych produktów. Jadłospis w naszym przedszkolu stworzyliśmy na podstawie planu żywienia, opracowanego przez Biuro Edukacji oraz Wydział Nauk o Żywieniu Człowieka i Konsumpcji SGGW w Warszawie. W jadłospisie nie brakuje produktów niezbędnych dla zdrowej diety: kasza jaglana, jęczmienna, otręby, soczewica, oliwa z oliwek itp. Do pieczywa wypiekanego na miejscu używamy mąki pełnoziarnistej i orkiszowej. Pieczywo dostarczane z piekarni również jest pełnoziarniste. Do przygotowanie naszych dań nie używamy kostek rosołowych, jedynie przepraw naturalnych. Do przygotowywania zup i napojów wykorzystujemy jedynie wodę źródlaną. Dbamy, aby dieta naszych podopiecznych bogata była w owoce i warzywa, ograniczamy cukier i słodycze. Zapewniamy pięć smacznych domowych posiłków, przygotowywanych na miejscu ,w warunkach zgodnych z przepisami i normami, zatwierdzonymi przez Rejonową Stację Sanitarną Dbamy, by dzieci piły dużo wody źródlanej, naturalne soki owocowe podajemy z umiarem, a słodzone napoje wykluczamy z diety. Dla alergików dieta przygotowywana jest indywidualnie. Posiłki podajemy wyłącznie w ceramicznych, lub szklanych naczyniach. Zależnie od pory roku, staramy się w pełni wykorzystać naturalnie uprawiane, sezonowe warzywa i owoce. Menu tworzymy zgodnie z zasadami zdrowego żywienia.

2 Responses to Partnerskie przedszkola

 • Wyjątkowy blog. Szkoda że niewiele spotyka się
  takich stron w internecie. Zapisuję stronę do
  ulubionych, oby tak dalej! :)

 • Ta kampania jest fantastyczna i niesamowicie ważna! Mam ogromną prośbę, byście wysyłali wiadomości do jak największej liczby przedszkoli (co pewnie robicie). Ze smutkiem stwierdziłam, że nie ma na powyższej liście przedszkola w moim mieście (Rybnik, woj.śląskie) a właśnie szukam przedszkola dla córci. Przeraża mnie to, co słyszę o żywieniu w przedszkolach! Dziękuję więc za Waszą działalność! To, co robicie jest bardzo dobre! Pozdrawiam! Monika

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Na tej stronie

Prenumeruj Goniec Zdrowego Przedszkolaka

Organizator Kampanii

Fundacja „Instytut Medycyny Integracyjnej”

Organizatorem Kampanii na rzecz naturalnej diety w przedszkolu „Zdrowy Przedszkolak” jest Fundacja „Instytut Medycyny Integracyjnej”.

Jak realizowany jest Projekt
Małe Ogródki
Książka kucharska dla przedszkola-ków w pliku PDF.

Małe ogródki - książka kucharska dla przedszkolaków