Śniadania

Kasza jaglana  z posypką

• kasza jaglana
  • masło
  • orzechy ( włoskie, laskowe, nerkowce, płatki migdałowe…)
  • pestki ( słonecznika, dyni )
  • sezam
  • miód

Kaszę jaglaną lekko przepłukać, gotować  na małym ogniu pod przykryciem ok. 20 minut – do wchłonięcia wody, nie mieszać.

Ugotowaną kaszę podawać z naturalnym masłem, miodem i cynamonem. Posypać prażonymi orzechami (włoskimi, laskowymi, nerkowca), pestkami (słonecznika, dyni), płatkami migdałowymi, sezamem.

www.sztukaodzywiania.pl

Owsianka z ziarnami i gruszką

Składniki:

• naturalne płatki owsiane ( lub mieszane pszenne, jęczmienne, żytnie)
  • gruszki
  • żurawina lub rodzynki
  • siemię lniane
  • sezam
  • cynamon

Na wrzącą wodę wrzucamy siemię lniane i kilka minut gotujemy, dodajemy kolejne składniki naturalne płatki zbożowe, sezam, rodzynki czy żurawinę suszoną. Gotujemy ale tak by nie  rozgotowały się całkowicie płatki. Pod koniec gotowania dodajemy pokrojoną gruszkę w kostkę i doprawiamy cynamonem.  Zdejmujemy z ognia. Owsianka ma mieć gęstą konsystencję.

Można do owsianki podać naturalny jogurt naturalny wymieszany z cynamonem.

Emilia Lorenc

Poleta z powidłami

• 2 szklanki wody

• ½ szklanki kaszki kukurydzianej

• 1 łyżeczka masła

• szczypta gałki muszkatołowej

• pół łyżeczki soku z cytryny

Zagotuj wodę, następnie  wsyp powoli ciągle mieszając kaszkę kukurydzianą. Gotuje pod przykryciem ok. 15 min, mieszając od czasu do czasu. Następnie dodaj masło, a po chwili gałkę muszkatołową.  Dodaj łyżkę zimnej wody i  sok z cytryny. Po chwili wyłącz ogień. Polentę można podawać  z powidłami i posypać płatkami migdałowymi.

Powidła z śliwek i daktyli (mogą też być suszone morele i suszona żurawina)

Wypłucz suszone śliwki, zalej wodą i gotuj na małym ogniu pod przykryciem, aż zupełnie się rozpadną, mieszając co jakiś czas. Ugnieć masę widelcem lub ubijakiem do ziemniaków.

Owsianka z suszonymi owocami

Składniki

• płatki naturalne owsiane
  • jabłko
  • rodzynki
  • daktyle suszone i morele
  • cynamon, kardamon,
  • masło

Do wrzącej wody wrzucamy rodzynki i pokrojone daktyle, morele suszone, płatki owsiane, pokrojone w kostkę jabłko.

Dodajemy przyprawy. Czekamy do zagotowania, wyłączamy. Pod koniec dodajemy naturalne masło.

www.sztukaodzywiania.pl

Kasza jaglana z migdałami

Składniki

• kasza jaglana
  • płatki migdałowe
  • truskawki ( lub inne owoce  jagody, maliny, gruszka..)
  • naturalny jogurt
  • miód (  lub cukier trzcinowy, syrop z agawy)
  • masło

Kaszę jaglaną przed gotowanie raz płuczemy. Gotujemy w wodzie z płatkami migdałowymi pod przykryciem na małym ogniu. Nie mieszamy.

W trakcie gotowania przygotowujemy mus owocowy z jogurtem. Owoce miksujemy wraz z miodem oraz naturalnym jogurtem.

Do ugotowanej kaszy dodajemy masła i polewamy przygotowanym musem. W porze jesiennej posypujemy  cynamonem.

Przy alergiach na nabiał mus przygotowujemy z samych owoców.

Emilia Lorenc

Kaszka orkiszowa z bananem

• Kasza orkiszowa
  • Amarantus
  • Suszone śliwki
  • Suszone morele
  • Jabłko
  • Banan
  • Cynamon, imbir, kurkuma
  • masło, sól

Zagotować 2 litry wody, dodać suszone śliwki, suszone morele, i pokrojone w kawadraty jabłka. Dodać łyżeczkę cynamonu, pół łyżeczki imbiru suszonego lub zetrzed świeżego, szczyptę soli. Gotować 10 minut. Wsypać  wcześniej wypłukaną kaszę orkiszową, amarantus, dodać kurkumę gotowad 20 minut. Zmniejszyć ogień , dodać pokrojone w plasterki banany, wymieszać, przykryciem na 10 mniut.
Przed podaniem dodać masło lub olej lniany. Posypać mielonym sezamem i siemieniem lnianym. Dzieciom smakuje z polewą z gorzkiej czekolady.

Alma Verde

Owsianka z gruszką i dynią

Dyni nie sposób się oprzeć, kusi jej kolor, smak i zapach. Dziś na śniadanie razem z gruszką wylądowała w Antoshkowej owsiance.

Może taka owsianka będzie smakować innym przedszkolakom!
Przepis na  zaprzyjaźnionym blogu Atoshkowe Smaczki czytaj tu…

Płatki owsiane i kasza jaglana z dynią i rodzynkami

• 2,5 szklanki wody

• 3/4 szklanki płatków owsianych zwykłych nie błyskawicznych wymieszanych pół na pół z kaszą jaglaną

• kawałek dyni

• płaska łyżeczka świeżo zmielonego siemienia lnianego

• 2 łyżki suszonych rodzynek

• szczypta cynamonu

W garnku, w którym będziesz gotować owsiankę, wsyp płatki z kaszą i wypłucz pod bieżącą wodą. Zalej zimną wodą, wrzuć pokrojoną dynię, rodzynki i siemię lniane.  Zagotuj. Po chwili dodaj cynamon. Gotuj pod przykryciem na małym ogniu ok. 15 min.

Dominika Adamczyk

Owsianka z suszonymi śliwkami i orzechami

• 1,5 szklanki wody

• 1/2 szklanki płatków owsianych zwykłych, nie błyskawicznych

• 1 słodkie jabłko lub gruszka

• trochę rodzynek

• trochę miękkich suszonych śliwek bez pestek

• kilka migdałów

• 1 goździk

• szczypta cynamonu

W garnku, w którym będziesz gotować owsiankę wsyp płatki i wypłucz pod bieżącą wodą. zalej płatki owsiane wodą i postaw na gaz, gdy woda zacznie wrzeć,wrzuć pokrojone suszone śliwki, rodzynki, jabłko i  migdały po chwili goździki i cynamon. Gotuj pod przykryciem na małym ogniu. Gdy woda się wchłonie, odstaw z ognia i zostaw pod przykryciem jeszcze przez 10-15 min.