Kampania na rzecz naturalnej diety w przedszkolu

Napoje dla dzieci

Autorzy: Marta Kierzkowska-Grzybek i Emilia Lorenc

1. Kompot z jabłek

• 4 jabłka
  • kilka suszonych moreli i fig
  • cynamon, goździki, ibir
  • litr wody.

Suszone owoce sparzyc wodą i odcedzić. Wszystko razem zagotować ok.30 min.
Kompot znakomicie rozgrzewa i wzmacnia płuca.

2. Mleczko owsiano-kokosowe

• ½ szklanki płatków owsianych
  • ½ szklanki wiórków kokosowych
  • 3-4 łyżki miodu
  • 300 ml wody.

Płatki i wiórki należy gotować w wodzie ok. 20 min, następnie dodać miód i wszytsko zmiksować. Dodać ok.400ml wody i przecedzić. Otrzymane mleczko można także używać do deserów.

3. Napój ame-kuzu

• 1 łyzeczka kuzu*
  • 250 ml wody
  • ½ szklanki soku jabłkowego ( lub 1-2 łyżeczki słodu).

Kuzu rozpuścic w 2-3 łyżeczkach wody. Resztę wody zagotować i do wrzącej wody dodać rozpuszczone kuzu. Mieszać, aż płyn stanie się przezroczysty. Na koncu dolać sok jabłkowy i pogotować ok.3-5 min.
Napój relaksuje umysł i ciało, obniża gorączkę, pomaga przy problemach żołądkowo-jelitowych.

*kuzu- bezzapachowa i pozbawiona smaku skrobia, która jest doskonałą alternatywą dla żelatyny czy skrobi ziemniaczanej. Skrobia w kuzu jest źródłem żelaza, wapnia i fosforu. W Chinach stosuje się kuzu przy grypie, gorączce, biegunce, nudnościach, bólach głowy, cukrzycy, alergii, nadciśnieniu, przeziębieniach i dolegliwościach żołądkowo-jelitowych.

4. Herbatka sezamowa

• 2 łyżki sezamu
  • ewentualnie miód.

Do 2 łyżek roztartego sezamu, dodać wrzącą wodę i gotować ok.20 min. Wypić ciepły napój i zjeść ziarna. Można posłodzić.
Herbatka pomocna przy problemach trawiennych i zaparciach.

5. Napój jabłkowo-lniany

• 3 jabłka
  • 1 gruszka
  • 1 litr domowego soku jabłkowego
  • ½ szkl mielonego siemienia lnianego.

Wszystkie składniki zmiksowac i od razu popijać.

6. Napój śniadaniowy

• ¼ szklanki rodzynek
  • ¼ szklanki moreli niesiarkowanych
  • 1/3 łyżeczki imbiru.

Namoczyć owoce suszone na noc w wodzie. Rano całość zmiksować, dodac imbir.

7. Shake daktylowy

• 6 daktyli
  • 1 ½ szklanki mleka owsianego
  • ½ łyżeczki ziaren wanilii
  • ½ szklanki wiórek kokosowych.

Wszystkie składniki zmiksować.

8. Herbatka ziołowa

• 1,5 szklanki wrzątku
  • ½ łyżeczki tymianku
  • 1 łyżeczka lukrecji
  • szczypta imbiru.

Do wrzątku wrzucić tymianek, lukrecję i imbir. Gotować ok.20 min. Przecedzić i przelać do kubków.

9. Herbatka z kozieradki

• 1 łyżka nasion kozieradki
  • 1 szklanka wody
  • 1 łyżeczka miodu.

Kozieradkę namoczyć na noc. Rano gotować ok. 5 min, odcedzić i posłodzić miodem.
Herbatka poprawia trawienie, wzmacnia układ oddechowy.

10. Herbatka tymiankowa

• 1 łyżeczka suszonego tymianku
  • 1 łyżeczka miodu

Wrzuć na gorącą wodę tymianek i gotuj na małym ogniu 5 minut. Odcedź podaj dziecku posłodzoną miodem.

Doskonała herbatka przy infekcjach górnych dróg oddechowych.

11. Kompot z suszonych owoców

• Dwie garści suszonych owoców najlepiej suszonych na słońcu ( jabłko, daktyle, rodzynki, żurawina, morele, gruszka)
  • pół łyżeczki cynamonu

Wrzucamy suszone owoce do ziemnej wody i gotujemy na małym ogniu ok godziny, dodajemy cynamon.

12. Melisa z jabłkiem

• garść świeżej melisy lub łyżka suszonej
  • dwa jabłka słodkie

Obieramy jabłka i kroimy w plasterki, wrzucamy do wody. Następnie dodajemy melisę i gotujemy ok 30 minut na małym ogniu. Odcedzamy i podajemy dziecku lekko ochłodzoną.

13. Napój miodowo imbirowy

• łyżeczka miodu
  • malutki i cienki plasterek imbiru
  • sok z cytryny

Łyżeczkę miodu z imbirem zalewamy letnią wodą i pozostawiamy na noc, rano dodajemy łyżeczkę świeżo wyciśniętej cytryny i dolewamy ciepłą wodę.

3 Responses to Napoje dla dzieci

• o ileż tutaj przydatnych przepisów!:) Na pewno któryś wypróbuję. Moje dziecko jest przyzwyczajone do zdrowych napojów – soków mojej roboty czy herbatek z suszu Tea For Kids. Dotąd to mi wystarczało, ale czemu nie spróbować zmienić troszkę własnych przepisów :)

• Wszystko ok, tylko na ta takie urozmaicenia i stanie w kuchni moze sobie pozwolic mama niepracujaca. Ja pracuje od switu do poznego wieczora i naprawde nie mam czasu. Zdaje sie na kupne napoje, ale zawsze czytam uwaznie etykiety i podaje te bez konsrewantów i np jupika ze stewia zamiast cukru.

• a widzisz nawet nie wiedzialam, że jest cos takiego jak stewia:-) Czlowiek uczy sie cale zycie! Niby czytam etykiety tego co kupuje zwlaszcza dla dzieci. Musze zwrocic uwage na tego jupika bo pomysl z ta stewia jest rewelacyjny.