Dlaczego czasami mam na coś ochotę, np. truskawki?

Autorzy: Hugo&Matylda, Emilia Lorenc

cravings 3

Hugo i Matylda pyta:

Dlaczego czasami mam na coś ochotę, np. truskawki?

Emilia Lorenc: Naturalne jest, że posiadamy różne smaki, które dodatkowo dość często się zmieniają. Jednego dnia zjemy z apetytem pachnące, soczyste truskawki, a innego sięgniemy po ogórka kiszonego. Nasze upodobania smakowe często związane są z potrzebami naszego organizmu, np. czy potrzebne są nam właśnie dane witaminy lub mikroelementy. Nasza ochota na zjedzenie danego produktu może też być zależna od naszego samopoczucia, np. czy jest nam zimno, czy gorąco. Latem, gdy jest ciepło chętnie wypijemy lemoniadę, a gdy jest nam zimno  będzie nam smakować pożywna zupa mamy. Nasze zachcianki smakowe czasami mogą być też związane z naszym nastrojem oraz wspomnieniami, np. lubimy sięgać po truskawki, ponieważ przypominają nam ciepłe lato u dziadków na działce.